ZyXEL vidí nenaplněný potenciál v PoE+

ZyXEL vidí nenaplněný potenciál v PoE+

PoE+ (Power over Ethernet) je technologie, která stále ještě zcela nenaplnila svůj potenciál – i když již není zcela nová. Částečně je to způsobeno tím, že přirozeně trvá určitou dobu, než se nový standard rozšíří na masovém trhu. Hlavní problém ale spočívá v tom, že titíž lidé, kteří propagují výhody technologie PoE+, dnes zároveň brzdí její rozvoj.

Technologie PoE napájí více než 100 milionů koncových zařízení. Používá se v zařízeních s velkým objemem provozu, jako jsou Wi-Fi přístupové body (AP) nebo telefony a kamery na bázi internetového protokolu (IP). Jelikož se k síti připojuje stále více zařízení, potenciál PoE do budoucna dále poroste. První standard PoE představoval solidní výchozí bod, ale nejnovější AP, telefony a kamery potřebují větší příkon než 15,4 W, které poskytoval. To je důležité zvláště dnes, kdy roste popularita přístupových bodů standardu 802.11ac. Na trh nyní přicházejí nejnovější switche od celého spektra výrobců a řada z nich se chlubí technologií PoE jako jednou ze svých hlavních předností. Proč tedy PoE+ nenachází uplatnění v širším měřítku? Nejen prodejci ZyXEL tak stojí před problémem: chtějí nabízet výhody PoE+, ale přitom neexistuje dostatek zařízení, která by tuto technologii podporovala.

V současnosti je situace taková, že dodavatelé sice nabízejí PoE+, ale jen na některých portech a odůvodňují to celkovou úsporou energie. To může být dobré řešení pro podnik s jednoduššími nároky, ale pro ty, kteří chtějí využívat nejnovější zařízení s vyšším příkonem, to už vhodné není. Uvedený trend vede k tomu, že dodavatelé vlastně brzdí rozvoj trhu, který se současně snaží maximálně podporovat. Prodejci jsou nuceni omezovat nabídku PoE+ pro zákazníky. Prodávají tedy jen menší počet zařízení, která dovedou využít dostupný dodatečný výkon, ale která nemohou nabídnout kompletní soubor aplikací založených na PoE+. Tento stav také omezuje schopnost prodejců rozšířit sortiment a odlišit se od konkurence tím, že budou nabízet nejnovější kamery, přístupové body nebo hlasové systémy VoIP.

Nepřímo tato situace poškozuje i samotný obchod, protože od vstupu na trh odrazuje potenciální nové prodejce. Trh se tak uzavírá společnostem, působícím zejména v odvětví dohledu, které se v současnosti nespecializují na síťová zařízení nebo je vůbec neprodávají. Nejnovější kamery totiž nabízejí možnosti připojení PoE a PoE+, což pro tyto firmy znamená příležitost začít prodávat switche a další zařízení, která jsou pro tyto kamery nezbytná. Jak ale přesvědčit podniky a prodejce o výhodách nejnovějších kamer a přístupových bodů, když mají pořád jen omezený přístup k technologii potřebné pro jejich napájení? Technologie PoE+ přináší prokazatelné výhody. Má také potenciál otevřít trh na úrovni prodejců a vytvořit nové zdroje příjmů jak pro prodejce, tak pro dodavatele. Navzdory všemu rozsáhlému marketingu zaměřenému na PoE+ však switche, které jsou v současnosti dodávány na trh, vlastně rozvoj této technologie brzdí. Ve společnosti ZyXEL si to uvědomujeme. Naše nejnovější produkty proto v rámci možností inteligentního řízení napájení nabízejí PoE+ na všech portech.

Další článek: Technologické pilíře úspěchu moderních kontaktních center

Témata článku: Nejnovější technologie, Zyxel, Dodatečné zařízení, Switche

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší