Zrcadlovka nové generace DiMAGE A1

18. srpna 2003
Hot Chips 2003 zahájen
MINOLTA: Zrcadlovku nové generace DiMAGE A1 s 5 megapixely je radost používat
Zrcadlovka nové generace DiMAGE A1

Společnost Minolta uvádí na trh digitální EVF zrcadlovku nové generace – DiMAGE A1. Tento fotoaparát je vybaven tím nejlepším ze série fotoaparátů DiMAGE 7 a zároveň bezvýhradně splňuje potřeby dnešních fotografů. Je určen pro ty, kteří vyžadují nejvyšší kvalitu zobrazování a univerzálnost v kompaktním a jednoduše použitelném těle.

 

Základem fotoaparátu DiMAGE A1 je velmi přesný elektrooptický systém, navržený pro maximální kvalitu snímku. Systém vychází z vlastností progresivního snímače CCD typu 2/3 s 5,3 milionu použitelných pixelů, pracujícího v primárních barvách, který zaručuje kvalitní snímky s vysokým rozlišením. Počet pixelů umožňuje tisknout fotografie s rozlišením 150 dpi o rozměrech až 32,5 × 43,3 cm nebo výtisky s fotografickou kvalitou o rozměrech 16,3 × 21,7 cm. Tyto rozměry jsou větší než formáty A3, resp. A5. DiMAGE A1 používá 14bitový A/D převodník, který zaručuje zachycení bohatosti a proměnlivost světla. Umí rozlišit 16 384 úrovní v každém barevném kanálu, což je čtyřnásobně více, než dokáží 12bitové systémy.

 

DiMAGE A1 je první fotoaparát Minolta, který je vybaven novou technologií Minolta pro zpracování obrazu CxProcess II. Tato technologie ovládá podstatné atributy snímků, jako jsou barva, kontrast a ostrost, a zároveň minimalizuje šum. Zářivé a syté barvy zůstanou živé místo toho, aby byly nepřirozené nebo ploché. Jemné kontrasty jsou vykresleny tak, aby uchovaly bohatost a hloubku snímku a zachovaly detaily ve světlech a stínech. Ostrost je řízena vyvážením rozlišení s ostrostí obrysu, čímž se zvýrazní jemné detaily a minimalizují hrubé a nepřirozené hrany. Temný šum lze u expozic delších než sekundu omezit funkcí pro snížení šumu.

 

Snímač CCD s vysokým rozlišením je přinejmenším stejně tak dobrý jako objektiv před ním. Rychlý transfokátor se světelností f:2,8–f:3,5 a 7násobným optickým zvětšením je propracovaný apochromatický (APO) objektiv s čočkami, využívajícími sklo s anomální disperzí (AD) minimalizující chromatické vady při všech ohniskových vzdálenostech. Výsledkem jsou ostré a kontrastní snímky. Ohniskové vzdálenosti 7,8 až 50,8 mm jsou ekvivalentní ohniskovým vzdálenostem 28 až 200 mm objektivu pro 35mm kinofilm. Zaostřovací kroužek pro přímé manuální zaostřování urychluje a usnadňuje kompozici záběru. Clonu objektivu lze nastavovat v krocích 1 /3 clonového stupně, což umožňuje jemně doladit expozici.

 

 

 

 

 

Transfokátor fotoaparátu DiMAGE A1 disponuje dvouohniskovým systémem pro makrofotografie. Tento systém umožňuje používat makrofotografii při nastavení na širokoúhlý objektiv i na teleobjektiv a využít výhody různých ohniskových vzdáleností. U širokoúhlého objektivu vytváří větší zorný úhel a hloubka ostrosti silnější perspektivu a dojem prostorovosti. Nastavením na teleobjektiv se úzkým zorným úhlem a malou hloubkou ostrosti minimalizuje zkreslení a izoluje objekt od okolí. Nová položka Extra vysoká pro nastavení kvality snímku doplňuje položky Vysoká a Standardní. Výsledkem těchto nastavení jsou soubory ve formátu JPEG s nízkou kompresí nebo ztrátou detailů. Nová velikost snímků 2080 × 1560 dává fotografům možnost plynule přepínat na optimální rozlišení (5, 3 nebo 2 miliony pixelů) v závislosti na konečném použití snímku a maximalizovat využití kapacity paměťové karty. Dostupná je také možnost ukládat snímky ve velikosti VGA (640 × 480) pro použití na Internetových stránkách.

 

DiMAGE A1 má neuvěřitelný rozsah expozičních časů začínající na 1/16000 sekundy. Pro situace, kdy je osvětlení nedostatečné, fotoaparát disponuje expozičním časem až 30 sekund, popřípadě lze zvolit režim trvale otevřené závěrky Bulb (30 sekund). Fotoaparát DiMAGE A1 je schopen zachytit nepředvídatelné přirozené světlo nebo využít spolehlivý výstup přenosných a studiových bleskových systémů.

 

DiMAGE A1 má k dispozici rozsáhlý systém příslušenství - je kompatibilní s programovými blesky Minolta 3600HS (D) nebo 5600HS (D) a také s nejnovějším přírůstkem v rodině programových blesků 2500 (D). Tyto výkonné blesky lze použít přímo na fotoaparátu. Nový blesk 2500 (D) je kompaktní, automatický blesk s vyklápěcí hlavou a příznivou cenou. Pro záběry zblízka vyvinula společnost Minolta kvalitní osvětlovací systém pro makrofotografii. Adaptér Macro Flash Controller lze spojit s osvětlovacími systémy Micro Ring Flash 1200 nebo Micro Twin Flash 2400. Nový vestavěný synchronizační kontakt blesku umožňuje připojit k fotoaparátu DiMAGE A1 profesionální studiové a externí zábleskové systémy. Fotoaparát je díky kompatibilitě se zábleskovými jednotkami s kladnou i zápornou polaritou na středním kontaktu kompatibilní s většinou studiových a externích osvětlovacích systémů. Pro dlouhé fotografování v terénu je k fotoaparátu nabízena souprava vnějších akumulátorů. Do soupravy můžete vložit dva lithium-ionové akumulátory nebo šest napájecích článků velikosti AA.

 

Fotoaparát DiMAGE A1 je vybaven nejrychlejším systémem automatického zaostřování na světě ve třídě digitálních jednookých zrcadlovek s pevně zabudovanými objektivy. Režim Průběžné automatické zaostřování nepřetržitě zaostřuje po aktivaci snímače na rukojeti fotoaparátu, čímž snižuje čas potřebný pro zaostření záběru, a zároveň je díky tomu na zobrazovači LCD i v hledáčku neustále ostrý obraz.

 

 

 

 

 

 

Všechny fotoaparáty mají určité zpoždění mezi stisknutím tlačítka spouště závěrky a okamžikem, kdy se snímek skutečně exponuje. Režim Spojité automatické zaostřování používá Prediktivní zaostřování 3D, které sleduje fotografovaný objekt od doby, kdy je lehce stisknuto tlačítko spouště závěrky, do doby, kdy je provedena expozice, a zajišťuje tak optimální zaostření. Režim Automatické zaostřování se sledováním objektu využívá Prediktivní zaostřování 3D pro zachycení a sledování fotografovaného objektu, pohybujícího se v zaostřovacím rámečku.

 

Nová technologie Anti-Shake minimalizuje rozmazání fotografie, vznikající chvěním fotoaparátu, a zajišťuje maximální ostrost obrazu. Oceníte ji zejména při expozicích s dlouhými ohniskovými vzdálenostmi nebo při fotografování bez stativu za nedostatečného osvětlení. To umožňuje držet fotoaparát v rukou při expozičních časech přibližně osmkrát delších než obvykle. Při použití teleobjektivu bude přibližně 90 % snímků zaznamenaných s časem 1/25 s ostrých. Srdcem fotoaparátu DiMAGE A1 je nový, velmi rychlý obvod velké hustoty integrace (LSI), který zvyšuje výkon fotoaparátu. Nový obvod LSI zároveň významně snížil spotřebu energie. Systém Digital Effects Control je zase  centrem pro zpracování obrazu zabudovaným do fotoaparátu. Umožňuje upravit barvy, kontrast a sytost ještě před samotnou expozicí snímku a maximalizovat využití obrazových dat přímo na scéně. S fotoaparátem DiMAGE A1 vytvoříte nejen skvělé statické snímky, ale také můžete pořídit záznam digitální videosekvence. Zvolit můžete z několika kreativních formátů videosekvence. Funkce vkládání dat do snímku umožňuje tisk data nebo času pořízení snímku, případně textu a pořadových čísel. 

 

Tělo fotoaparátu DiMAGE A1 je vyrobeno z hořčíkové slitiny s profesionálním černým povrchem a je lehké jako pírko.

Aktuální předpokládaná cena DiMAGE A1 je 44 990 Kč.

Váš názor Další článek: Hot Chips 2003 zahájen

Témata článku: Snímek, Živý snímek, Shake, Bulb, Geneva, Profesionální fotograf, Jemné rozlišení, Vzdálenost, Dlouhý snímek, Kvalitní digitální kompaktní fotoaparáty, Studiové blesky, Blesky, Vysoký kontrast, Kompaktní digitální fotoaparáty, Stativy, Hořčíkové tělo, Objektivy, Macro, Studiová světla, Twin, Kompaktní rozměr


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 50

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 115

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky