Zpravodajský portál ČT24 mění design i redakční systém. Přechází na Drupal

Zpravodajský portál ČT24 se převlékl do nového. A změny se netýkají jen designu samotných stránek a tedy návštěvníků, ale dotknou se i redaktorů. Starý redakční systém nahrazuje publikační platforma Drupal 7, která redaktorům usnadní a urychlí práci a obsah portálu bude díky ní možné nejen logicky propojovat, ale i obohacovat o nové interaktivní prvky.

Od začátku července měli návštěvníci webových stránek kanálu ČT24 možnost přepnout si dosavadní vzhled stránek do nové, modernější verze. Ve čtvrtek 6. srpna se nová podoba portálu ČT24 stala výchozí a jediná možná.

Nový portál ČT24 je kompletně postavený na open-source systému Drupal 7, což je pokročilá publikační platforma, kterou používají i velcí hráči na mediálním trhu – v čele s britskou BBC a soukromou zpravodajskou televizní stanicí CCN. Realizaci platformy zajišťovala společnost Aira GROUP v úzké spolupráci s interními programátory ČT.

„Požadavky České televize byly jasné – systém, který je možné modifikovat a rozšiřovat a který je takzvaně open-source, tedy bez placené licence,“ říká manažer projektu Martin Bruoth ze společnosti Aira GROUP, „důležitá byla i uživatelská přívětivost pro redaktory, kteří obsah potřebují vytvořit rychle a snadno. I proto padla volba na Drupal, na kterém je možné vystavět robustní, ale zároveň přívětivý redakční systém.“

„Do článků je možné nově vkládat další interaktivní obsah, od výstupů ze sociálních sítí až po interaktivní mapy,“ dodává Martin Bruoth. Díky nové publikační platformě je možné i jinak řadit zprávy, ukládat si obsah, který čtenáře zaujme, na později, nebo si výběr zpráv přizpůsobit konkrétnímu regionu. 

Nový portál bude maximálně uživatelsky přívětivý nejen pro ty, kteří ho navštíví z klasických počítačů a notebooků, ale i pro uživatele tabletů a mobilních telefonů. Realizaci platformy spolu s vývojářským týmem České televize zajišťovala společnost Aira GROUP. "Od samého počátku, kdy jsme se rozhodli web ČT24 proměnit, jsme ani na chvíli nepochybovali o tom, že v centru všech našich designových rozhodnutí musí stát naši uživatelé. Chtěli jsme znát jejich motivace, potřeby i omezení,” říká vedoucí Designu a vývoje Nových médií České televize Zdeněk Lanc, "od prvních skic až po finální design jsme s uživateli byli ve velmi těsném kontaktu a pomocí uživatelského testování jsme neustále prověřovali, že je návrh srozumitelný, funkční, pochopitelný a že veškeré interakce jsou očekávatelné."

Proměna portálu ČT24 je prvním referenčním projektem v rámci webů České televize, který má odborníkům i návštěvníkům stránek představit široké možnosti Drupalu. V další fázi projektu pak veřejnoprávní Česká televize plánuje převést na Drupal i weby dalších kanálů.

Společnost Aira GROUP v minulosti zajišťovala přechod na systém Drupal i pro soukromou televizní stanici Prima a aktuálně zajišťuje také migraci webových portálů Českého rozhlasu na redakční systém Drupal 7. Společnost Aira GROUP vznikla v roce 1998 a kromě vývoje a správy velkých portálů poskytuje i služby v oblastech tvorby webů, outsourcingu IT  a online marketingu .

Web ČT24 přechází na open source, pohání ho Drupal

Témata článku: Velká motivace, Čt televize, Web Design, Televize Prima, Referenční design, Česká televize

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší