Zpráva IBM X-Force odhaluje bezprecedentní stav nedostatečné webové bezpečnosti

Zpráva IBM X-Force odhaluje bezprecedentní stav nedostatečné webové bezpečnosti

Zpráva upozorňuje na více než 500procentní nárůst škodlivých webových odkazů a vzrůstající rafinovanost zneužíváníbezpečnostních chyb

Společnost IBM (NYSE: IBM) zveřejnila výsledky své zprávy X-Force o trendech a rizicích prvního pololetí roku 2009. Výsledky zprávy poukazují na bezprecedentní stav nedostatečné bezpečnosti na webu, neboť souhrn hrozeb týkajících se klientů, serverů a obsahu vytváří neudržitelné rizikové prostředí.

V prvním pololetí roku 2009 došlo podle zprávy k 508procentnímu nárůstu počtu škodlivých webových odkazů. Tento problém už není omezen na domény známé nebezpečným obsahem nebo nedůvěryhodné weby. Zpráva X-Force poukazuje na nárůst přítomnosti škodlivého obsahu na důvěryhodných webech včetně oblíbených vyhledávačů, blogů, přehledů zpráv, osobních webových stránek, online časopisů i běžných zpravodajských serverů. Primárním důsledkem zneužití bezpečnostních chyb zůstává možnost získat neoprávněný přístup a manipulovat s daty.

Ze zprávy týmu X-Force také vyplývá, že míra skrytých webových útoků, zejména v souborech PDF, je na historickém maximu, což svědčí o vzrůstající sofistikovanosti útočníků. Bezpečnostní slabiny v souborech PDF, které byly zveřejněny v prvním pololetí 2009, překonaly počet chyb odhalených za celý rok 2008. Jen od prvního do druhého čtvrtletí se množství podezřelého, maskovaného nebo skrytého obsahu, který zaznamenal tým IBM ISS Managed Security Services, téměř zdvojnásobilo.

Bezpečnost na webu už není jen problémem prohlížečů nebo klientských aplikací; zločinci zneužívají nezabezpečené webové aplikace k útokům na uživatele legitimních webových stránek. Například útoky vkládání nebezpečného kódu SQL do legitimních webů, obvykle se záměrem napadnout návštěvníky, vzrostly od čtvrtého čtvrtletí 2008 do prvního čtvrtletí 2009 o 50 procent a potom se od prvního do druhého čtvrtletí téměř zdvojnásobily.

Pololetní zpráva X-Force dále odhaluje:

  • Množství slabin se stabilizovalo.V prvním pololetí 2009 bylo objeveno na 3 240 nových slabin, což je osmiprocentní pokles proti prvnímu pololetí roku 2008. V roce 2007 počet nových bezpečnostních chyb poprvé poklesl a potom v roce 2008 vystoupal na nové rekordní maximum.
  • Náchylnost PDF souborů se zvýšila.Bezpečnostní slabiny v souborech PDF (Portable Document Format), které byly zveřejněny v prvním pololetí 2009, už překročily počet chyb odhalených za celý rok 2008.
  • Trojské koně představují více než polovinu veškerého nového malwaru. V souladu s trendem z poslední doby v prvním pololetí 2009 tvořily trojské koně 55 procent veškerého nového malwaru, což je devítiprocentní nárůst proti prvnímu pololetí roku 2008.
  • Dramaticky poklesl počet případů phishingu.V prvním pololetí roku 2009 bylo na finanční odvětví namířeno 66 procent případů phishingu, což je pokles z 90 procent v roce 2008. Online platby jsou terčem 31 procent těchto útoků.
  • URL spam má stále prvenství, ale obrazový spam zaznamenává comeback. Zatímco v roce 2008 obrazový spam téměř vymizel, v prvním pololetí roku 2009 došlo k jeho comebacku. Přesto stále tvoří méně než 10 procent veškerého spamu.
  • Téměř polovina všech slabin zůstává neopravena. Podobně jako koncem roku 2008 téměř pro polovinu (49 procent) všech bezpečnostních chyb odhalených v prvním pololetí roku 2009 neexistuje na konci tohoto období žádná oprava ze strany výrobce příslušného produktu.

Výzkumný tým X-Force se zabývá katalogizací, analýzou a výzkumem odhalených bezpečnostních chyb od roku 1997. S více než 43 000 slabinami ve svém katalogu má největší databázi bezpečnostních chyb na světě.

Pokud vás zajímají další informace o bezpečnostních trendech a prognózy společnosti IBM včetně grafického znázornění bezpečnostních statistik, stáhněte si zprávu 2009 IBM X-Force Mid-Year Trend and Risk Report.

Další článek: Reklamy na Windows 7: nízkorozpočtové a natočené foťákem (3× video)

Témata článku: IBM, Comeback, Force, Maxim, Maximum, Nový typ, Vzrůstající trend, První polovina, První rok, Risk, Největší slabina, Druhá polovina, Maxima, Trojský kůň, Nová chyba


Určitě si přečtěte

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 32

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 49

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů