Změny v regionu pohánějí trh s diskovými storage systémy ve střední a východní Evropě, uvádí IDC

Trh s diskovými storage systémy ve střední a východní Evropě (Chorvatsko, Česká republika, Maďarsko, Polsko, Rusko a Slovensko) rostl v roce 2003 o 22,8% na 419.04 milionů dolarů a i v tomto roce je očekávan 17,5% růst.
Změny v regionu pohánějí trh s diskovými storage systémy ve střední a východní Evropě, uvádí IDC
Nejnovější IDC studie uvádí, že počet prodaných jednotek byl vyšší o 12,8% a terabytová kapacita se v minulém roce zvýšila o 27,7%. Díky vývoji storagových technologií poroste i kapacita paměti systémů a předčí tak růst prodejů, což IDC očekává už v tomto roce - prodeje půjdou nahoru o necelých 21% a terabytová kapacita se zvětší o 31,5%.

Data jsou ve střední a východní Evropě stále uznávanějším obchodním kapitálem a firmy zde investují do storage systémů schopných efektivně zpracovávat větší počet databází. Jak domácí uživatelé, tak společnosti si osvojují užívání zařízení na ukládání dat, které zvládá obrovské nároky na pamět osobních archivů nebo digitálních médií jako hudba a filmy. "Vstup do Evropské unie a přímé zahraniční investice nutí organizace k instalaci zálohovacích a recovery systémů, které jsou v souladu s mezinárodními standarty," říká Philip Korinek, analityk IDC CEMA ve skupině PC & Systems. "Tato skutečnost pohání trh a také vyzdvihuje důležitou roli efektivního ukládání dat pro firmy, které data využívají k optimalizaci svých operací pomocí data miningu a vylepšení práce s daty."

Rusko, nejlidnatější země regionu, se v loňském roce umístila na první příčce co do příjmů i objemu trhu. Podle IDC si díky své rozloze a stabilnímu ekonomickému růstu udrží vedoucí pozici v diskových storage řešení i v několika dalších letech. Polsko s velmi malým rozdílem skončilo druhé a Maďarsko těsně předčilo Českou republiku. Na pátém místě s náskokem pouhých 0,5% skončilo Slovensko oproti Chorvatsku.

DAS (Direct attached storage) s více než 55% celkových příjmů a 74% podílem dominoval v loňském roce trhu s diskovými storage systémy ve střední a východní Evropě. Tyto čísla zahrnují DAS jak pro interní tak i pro externí systémy, přičemž interní DAS představují třikrát větší objem, avšak pouze kolem 19% celkových příjmů. Naopak externí storage systémy jako SAN (storage area networks), NAS (network attached storage) a externí DAS představují 69,2% celkových příjmů za diskové storage systémy v roce 2003, ale pouhých 41,4% objemu trhu. " Externí systémy jsou obecně dražší kvůli kvalitnějších službám, které k nim náleží – především mezi organizacemi," uvádí Korinek." Menší a střední firmy vyžadují řešení šitá na míru, které zvedají cenu služeb, ale rovněž přispívají k efektivitě a lepší dostupnosti. "

Podle IDC čeká trh diskových storage systémů v příštích letech výrazný růst. Změny zasahující celý region jako např. vstup do EU, členství v NATO, pokračování liberalizace a restrukturalizace, zvyšující se úroveň přímých zahraničních investic a zdokonalující se technologie – to vše podporuje poptávku po větší kapacitě storage systémů. " Velmi důležitá budou i specifická řešení pro vertikální trhy," říká Korinek. "Ukládání a uživání dat telekomunikačními operátory se může hodně odlišovat od dat určených pro firmy zabývající se průmyslem, službami nebo bankovnictvím a finančními službami.

Nová studie IDC Central and Eastern Europe Disk Storage 2004-2008 Forecast and 2003 Vendor Shares poskytuje detailní analýzy, závěry a prognózy o dynamice trhu s diskovými storage systémy v České republice, Maďarsku, Polsku, Rusku, Slovensku a Chorvatsku. Informace obsažené v této studii pomohou zorientovat se ve změnách a příležitostech, které nabízí odvětví ukládání dat v celém regionu. Čísla a analýzy v této studii jsou výsledkem informací shromážděných z osobních pohovorů s vedoucími IT společnostmi (výrobci, distributory, assemblery, systémovými integrátory, VAR (value-added resellers) aktivními na tomto trhu.

O společnosti IDC
IDC je vedoucí globální poskytovatel technologických informací, průmyslových analýz, dat o jednotlivých trzích a strategických znalostí, které jsou určeny pro tvůrce, poskytovatele a uživatele informačních technologií. IDC nabízí přesné, relevantní a vysoce efektivní informace a trendové souhrny o informačních technologiích (IT), které pomáhají nejrůznějším organizacím v procesech obchodních a technologických rozhodování. IDC předpovídá vývoj na IT trzích, trendy přijímání nových technologií a technologický rozvoj po celém světě, přičemž analyzuje IT produkty a jejich dodavatele s využitím kombinace pečlivého primárního výzkumu a detailních konkurenčních analýz. IDC dodává globální průzkumy s lokálním obsahem prostřednictvím více než 700 analytiků ve více než 43 zemích světa, Zákazníky IDC jsou nejvýznamnější světoví IT výrobci, organizace, eBusiness společnosti a finanční instituce. Podrobnější informace o IDC lze nalézt na stránce www.idc.com.

V regionu střední a východní Evropy je IDC přítomna díky síti zastoupení v Budapešti, Moskvě, Sofii, Varšavě a Záhřebu. Celá tato síť je řízena z regionálního centra v Praze. Zákazníky IDC jsou přední světoví IT dodavatelé, IT organizace a finanční sektor.

Váš názor Další článek: Phisheři očekávají během Vánoc bohaté žně

Témata článku: Celkový příjem, Obrovský příjem, Forecast, Přímý vstup, Primární data, Celá organizace, Sofia, Celý trh, Celá Evropa, Celá studie, Detailní analýza, Region, Celková kapacita, Detailní informace, Storage, Střední příjem


Určitě si přečtěte

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 122

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 165

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 16

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize