Zdokonalený zvuk, video a grafika umožňuje širší využití PC

Intel přináší průlomové PC technologie pro zkvalitnění digitální domácnosti a práce v kanceláři
Zdokonalený zvuk, video a grafika umožňuje širší využití PC

SANTA CLARA, USA, 21. června 2004 – Společnost Intel dnes představuje produkty, které rozvíjí možnosti práce se zvukem, obrazem a další funkce počítačů na úroveň, která byla dříve dostupná pouze u speciálně vybavených modelů PC. Je to jedna z nejvýraznějších změn PC platformy v tomto desetiletí. Kromě nové úrovně zábavy a produktivity tyto technologie otevírají cestu novým technologiím, jako je video s vysokým rozlišením, prostorový zvuk 7.1 a robustní systém ochrany dat pro domácí a podnikové uživatele.

 

Podle Louise Burnse, viceprezidenta a generálního ředitele Desktop Platforms Group společnosti Intel, nové technologie podpoří výrobu nového typu osobních počítačů „vše v jednom“, vzniknou hifi zařízení s videem ve vysokém rozlišení, vysoce kvalitním zvukem a bezdrátovou konektivitou.

 

„Inovace společnosti Intel posunují PC stále vpřed. Otevírá se zde prostor pro nové způsoby použití,“ řekl L. Burns. „Díky tomuto vývoji si lidé budou moci lépe vychutnat digitální hudbu, fotky, video a hry na počítačích a dalších zařízeních digitální domácnosti. Naše nové technologie pro PC platformu rovněž přispějí ke zvýšení produktivity práce, protože umožní například souběžnou práci na více monitorech.“

 

Trio nových čipových sad Intel® Express – spojovacích prvků mezi procesorem a zbývající částí počítače – a řada nových procesorů Intel® Pentium® 4 s technologií Hyper-Threading (HT1) jsou základem nové generace PC. Počítače s čipovými sadami Intel® 915 G/P a 925X Express, kódově označované Grantsdale a Alderwood, jsou dostupné již tuto chvíli. K novým čipovým sadám patří nejnovější procesory Pentium 4 s HT technologií číselné řady 5xx, které jsou zároveň vyráběny nejvyspělejší, 90nm výrobní technologií společnosti Intel, s taktem až 3,60 GHz.

 

Kvalitní zvuk

Kvalitu interního zpracování zvuku v PC zvyšuje systém Intel® High Definition Audio s prostorovým zvukem 7.1. Lepší zvukový výkon si žádá stále rozšířenější používání DVD (v roce 2003 byla prodána více než 1 miliarda DVD2) a nástup videozáznamu s vysokým rozlišením. Počítač se tak mění na zábavní zařízení „vše v jednom“.

 

Nová platforma přináší i další zajímavé funkce, například všechny výstupní zvukové konektory lze snadno softwarově přepnout na sluchátkové výstupy, takže i v tichém prostředí může několik kolegů naslouchat zvuku z jednoho PC. Nové funkce přináší uživatelům flexibilitu a otevírají nové možnosti při přehrávání a nahrávání zvuku na počítači. Zvukový systém Intel High Definition Audio rovněž umožňuje směrovat různé zvukové stopy na různé výstupy, takže jeden uživatel může poslouchat na sluchátkách MP3 hudbu, zatímco druhý sleduje na stejném počítači video s vícekanálovým zvukem.

 

Odhaduje se, že v roce 2004 se po celém světě prodá téměř 70 milionů digitálních fotoaparátů3 a miliardy digitálních fotografií budou putovat právě do osobních počítačů. Stále širší použití digitálních technologií si současně žádá technologie, které ochrání nenahraditelná data a vzpomínky ve formě fotografií, videa a zvukových nahrávek před náhodnou ztrátou. Technologie Intel® Matrix Storage (volitelný doplněk) přináší na počítače s několika pevnými disky systém běžně používaným v podnikových datových centrech (funkce RAID 0 a 1) a zajišťuje tak zvýšení výkonu ukládacího systému a vyšší stupeň ochrany nenahraditelných pracovních souborů a osobních, digitálně uchovávaných vzpomínek.

 

Souběžně je uváděna technologie Intel® Wireless Connect4, která spotřebitelům umožní sestavení a konfiguraci domácí bezdrátové sítě ve čtyřech krocích. Systémy s příslušnou verzí čipových sad Intel 915 G/P nebo 925X Express a samostatným síťovým rozhraním Intel® PRO/Wireless 2225BG dokáží díky této technologii snadno sdílet digitální video, fotografie a hudbu v rámci celé digitální domácnosti nebo kanceláře. Technologie také několika bezdrátově připojeným uživatelům umožní sdílení připojení k Internetu nebo tiskárny. Technologie Intel® Wireless Connect je integrována do vybraných systémů, které budou v omezeném množství dostupné v průběhu tohoto roku.

 

„Tyto nové technologie pomohou rozvoji digitální domácnosti a zvýší produktivitu a bezpečnost digitální kanceláře,“ řekl L. Burns. „Čipová sada Intel 915G je zároveň klíčovým prvkem nového cyklu programu stabilních ovladačů Intel® Stable Image Platform Program (Intel SIPP) pro PC platformu. Program Intel SIPP zjednodušuje testování, navádění a správu PC infrastruktury a pomáhá tak firmám snižovat náklady na IT.“

 

Cílem programu Intel SIPP je snížení počtu konfigurací počítačů, takže si IT oddělení vystačí s menším množstvím vzorových softwarových instalací. Společnost Wipro NerveWire* realizovala studii správy PC, která ukázala, že s množstvím hardwarových konfigurací stolních PC celkové náklady na správu a podporu IT rostou. Například při zdvojnásobení počtu konfigurací PC v podnikovém prostředí, ze 20 na 40, se zvýší roční náklady na podporu až o 96 procent5.

 

Lepší obraz

Čipová sady Intel 915G Express obsahuje rovněž grafický akcelerátor Intel® GMA 900 (Graphics Media Accelerator), který zajišťuje zobrazení zvláště vhodné pro aplikace digitální domácnosti a kanceláře. Jedna z funkcí je zobrazení na dvou nezávislých displejích – uživatel tak může pracovat u jednoho PC se dvěma monitory, může být produktivnější a zároveň využít i starší monitor. Tato funkce se bude hodit mimo jiné při střihu videa a při práci s rozsáhlými tabulkami. Kromě toho byla do čipové sady Intel 915G Express začleněna podpora pro širokoúhlé LCD televize, včetně špičkového HD-TV formátu, např. 1080i. Dnešní 3-D herní aplikace si od počítače žádají vysoký výkon; grafika Intel GMA 900 podporuje speciální nové funkce používané v mnoha moderních hrách.

 

Modernizovaná infrastruktura

Významný nárůst možností videa, grafiky a celkové propustnosti dat u počítačů s čipovými sadami Intel 915 G/P a 925X Express zajišťuje vůbec první implementace nových, vysokorychlostních pamětí DDR2, zároveň tak vzniká dostatečná výkonnostní rezerva pro budoucí aplikace. Nová platforma obsahuje sběrnici architektury PCI Express*, což je nová technologie s propustností až 3,7x vyšší než u deset let starého standardu PCI. Kombinace větší šíře pásma a možností multitaskingu HT technologie optimalizuje přehrávání a souběžný záznam videa ve vysokém rozlišení (HD). Uživatelé s HDTV přijímačem a příslušným softwarem tak mohou sledovat film a souběžně nahrávat televizní vysílání v brilantní HD kvalitě.

Další technické informace o čipových sadách Intel 915 G/P a 925X Express jsou dostupné na: http://developer.intel.com/design/chipsets.

 

Specifikace, ceny a dostupnost

Nová řada procesorů Intel Pentium 4 s HT technologií skupiny 5xx se dodává v novém pouzdru LGA775. Nová patice je připravena na budoucí technologie a zajišťuje lepší elektrické charakteristiky spojení procesoru se základní deskou. Procesor řady Pentium 4 s HT technologií Extreme Edition na 3,4 GHz se rovněž dodává v novém pouzdru.

Pro výrobce počítačů a systémové integrátory společnost Intel rovněž uvádí základní desky formátu ATX a micro-ATX. Technické informace o základních deskách jsou dostupné na: http://developer.intel.com/design/motherbd.

Počítače a základní desky s novými procesory a čipovými sadami se již dodávají v běžných produkčních objemech, přičemž hotové sestavy jsou dostupné u hlavních OEM výrobců a více než 150 000 Intel® Resellerů po celém světě. Další informace jsou k dispozici na www.intel.com/reseller.

Systém Intel® Wireless Connect Technology vyžaduje čipovou sadu Intel® 915 G/P nebo 925X Express s řadičem Intel® 82801FW nebo RW (ICH6W nebo RW) a nákup samostatného síťového rozhraní Intel® PRO/Wireless 2225BG. Jeho dostupnost bude prozatím omezená.

 

Procesor

Frekvence

Patice

Systémová FSB sběrnice

Integrovaná cache

Cena při odběru 1000 kusů

Intel Pentium 4 s HT technologií Extreme Edition 3.40 GHz

3.40 GHz

LGA775

800 MHz

512K L2, 2M L3

999 USD

Intel Pentium 4 s HT Technologií 560

3.60 GHz

LGA775

800 MHz

1MB L2

637 USD

Intel Pentium 4 s HT Technologií 550

3.40 GHz

LGA775

800 MHz

1 MB L2

417 USD

Intel Pentium 4 s HT Technologií 540

3.20 GHz

LGA775

800 MHz

1 MB L2

278 USD

Intel Pentium 4 s HT Technologií 530

3.00 GHz

LGA775

800 MHz

1 MB L2

218 USD

Intel Pentium 4 s HT Technologií 520

2.80 GHz

LGA775

800 MHz

1 MB L2

178 USD

 

 

Čipová sada Express

Funkce

Cena při odběru 1000 kusů

Intel® 925X Express

Vysoce výkonná čipová sada pro stolní počítače, pouze paměti DDR2 + funkce 915P (kromě podpory pamětí DDR1)

50 USD

Intel® 915G Express

Grafika Intel® GMA 900 + funkce 915P

41 USD

Intel® 915P Express

800MHz a 533MHz FSB sběrnice, dvoukanálová DDR/DDR2 paměť, sběrnice architektury PCI Express* s grafikou x16, High Definition Audio, Intel® Wireless Connect Technology4, Intel® Matrix Storage Technology, ICH6, podpora procesorů LGA775 a HT technologie

37 USD

# Volitelné funkce Intel® Matrix Storage a Intel® Wireless Connect jsou dostupné za příplatek.

 

 

Společnost Intel je největším světovým výrobcem mikroprocesorů, a zároveň je předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů. Podrobné informace o společnosti Intel jsou k dispozici na www.intel.com/pressroom nebo www.intel.com/cz/pressroom.

 

Intel a Pentium jsou ochranné značky nebo registrované značky společnosti Intel Corporation nebo jejích dceřiných společností ve Spojených státech a dalších zemích.

 

* Další názvy a značky mohou být nárokovány jako vlastnictví jiných subjektů.

 

1. Technologie Hyper-Threading ke své činnosti potřebuje počítačový systém s procesorem Intel® Pentium® 4 podporujícím HT, dále čipovou sadu, BIOS a operační systém, rovněž s podporou technologie Hyper-Threading. Výkon se bude lišit v závislosti na použitém hardwaru a softwaru. Další informace, včetně seznamu procesorů podporujících HT najdete na adrese: www.intel/info/hyperthreading/.

2. Zdroj: DEG (Digital Entertainment Group), červen 2004

3. Zdroj: Worldwide Digital Still Camera 2004–2008 Forecast (IDC #31331, May 2004)

4. Technologie Intel® Wireless Connect vyžaduje čipovou sadu Intel® 9xx Express s řadičem Intel® 82801FW nebo RW (ICH6W nebo RW) a nákup samostatného síťového rozhraní Intel® PRO/Wireless 2225BG. Podrobnosti, včetně informace o možnosti aktivace technologie Intel Wireless Connect, vám sdělí váš dodavatel počítače.

5. Studie Wipro NerveWire* “New Insights on PC Management: Benefits of Controlled PC Hardware Diversity.” 

6. Údaje vychází z teoretické maximální propustnosti jednotlivých systémů.

 

 

 

 

 

Váš názor Další článek: Intel mění svět kancelářských PC i domácí zábavy

Témata článku: Video, Zvuková technologie, Domácí střih, Paměti ddr2 800mhz, CS, Nová technologie, Hifi, Hifi systémy, Still, Trio, Ochranná sluchátka, Black, Nová sada, Televizní sluchátka, Digitální platforma, Matrix, Stable, Auto hifi, Express, Forecast, Top 5, Dostupné funkce


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk