Zdokonalený tranzistor se třemi hradly o stupeň blíže výrobě

16. června 2003
Představen 2GB flash USB disk
Vědci společnosti Intel posunuli projekt zdokonaleného tranzistoru se třemi hradly o stupeň blíže výrobě
Zdokonalený tranzistor se třemi hradly o stupeň blíže výrobě

Výzkumní pracovníci rovněž vyvinuli komponenty pro digitální CMOS vysílač
pro bezdrátovou komunikaci

 

KJÓTÓ, Japonsko, 12.červen 2003 – Na konferenci „2003 Symposia of VLSI Technology and Circuits“, probíhající tento týden v japonském Kjótu, zveřejnila společnost Intel další podrobnosti o koncepci zdokonaleného transistoru „se třemi hradly“ a informovala o tom, že se tranzistor se třemi hradly přesouvá z oblasti akademického výzkumu do vývojové fáze. Tato nová koncepce prostorového (3-D) tranzistoru umožní společnosti Intel pokračovat i v budoucnosti v naplňování Moorova zákona a dodávat stále výkonnější procesory s nižší spotřebou.

 

Dále byly zveřejněny informace týkající se výzkumu společnosti  Intel v oblasti konstrukce digitálního CMOS vysílače – cílem je využití této levné výrobní technologie při výrobě energeticky nenáročných, vysoce výkonných obvodů.

 

Rychlé tranzistory jsou jednou z klíčových komponent vysoce výkonných mikroprocesorů. Od prvního ohlášení v minulém roce vědci společnosti Intel úspěšně zmenšili rozměry tranzistoru se třemi hradly (měřeno podle délky hradla) z 60 nanometrů (nm) na 30 nm. Tranzistory s menšími hradly se rychleji přepínají a umožňují tak výrobu rychlejších procesorů.

 

„Podle našich nejnovějších výzkumů jsou škálovatelnost, výkon a velmi dostupný způsob výroby tranzistoru se třemi hradly nadějnými předpoklady pro jeho uvedení do výroby. Její zahájení předpokládáme již v roce 2007 na 45nm výrobní technologii,” řekl Sunlin Chou, senior viceprezident a generální ředitel Technology and Manufacturing Group společnosti Intel. „Prostorová, 3-D struktura tranzistoru se svými výsledky řadí mezi nadějné nanotechnologické inovace, které v budoucnu využijeme k dalšímu zlepšování čipů podle Moorova zákona.”

 

Tranzistor Intel se třemi hradly využívá zcela novou 3-D strukturu hradla, která připomíná vyvýšenou plošinu se dvěmi svislými stěnami, jež umožňují posílat elektrické signály nejen na horní stranu hradla tranzistoru, ale též na obě strany. Tento systém efektivně ztrojnásobuje možnosti přenosu elektrických signálů – jakoby vytvořil z jednoproudé silnice trojproudou dálnici, ovšem bez toho, že by zabral více místa. Ve srovnání s dnešními plochými tranzistory dosahuje tranzistor se třemi hradly výrazně vyššího výkonu.

 

Tranzistor se třemi hradly společnosti Intel je konstruován tak, aby mohl být vyráběn ve velkých objemech, což  bude klíčový faktor pro přesun z vývojová fáze do výroby. Návrh tohoto tranzistoru se třemi hradly řeší též rostoucí problém svodových proudů, se kterými se vzhledem k pokračující miniaturizaci potýkají všichni výrobci CMOS zařízení. Svodové proudy jsou díky jedinečné struktuře tranzistoru se třemi hradly výrazně nižší, než u plošného tranzistoru stejné velikosti. Společnost Intel nyní přesouvá projekt tranzistoru se třemi hradly z oblasti výzkum do vývojové fáze – experimentální obvod byl úspěšně vyroben v továrně společnosti Intel Fab D1C v Hillsboro v USA, kde se vyrábí 300mm křemíkové plátky.

 

Intel CMOS Radio

Na konferenci VLSI společnost Intel odhalila též nové výsledky výzkumu v oblasti křemíkových vysílačů. Společnost Intel se snaží urychlit konvergenci výpočetních a komunikačních zařízení, a k tomu by měl pomoci i vysílač, který by bylo možné vyrábět CMOS výrobním postupem – cenově nenáročnou technologií, která se s úspěchem využívá při velkoobjemové výrobě mikroprocesorů a čipových sad. Předpokládá se, že v budoucnu bude obsahovat takový vysílač každý čip společnosti Intel, takže každé zařízení vybavené tímto čipem bude schopné bezdrátově komunikovat. Výzkumní pracovníci společnosti Intel zveřejnili, že se jim s využitím CMOS technologie podařilo úspěšně vyvinout vysoce kvalitní oscilátor s pracovní frekvencí 5 GHz (na této frekvenci pracuje síť 802.11a). Pomocí tohoto 5GHz signálu je možné rovněž vytvořit signál s frekvencí v pásmu 2,4 GHz (na této frekvenci pracují zařízení 802.11b a 802.11g).  Tento oscilátor je propojen na dělič, který rozhoduje o tom, na které frekvenci bude vysílač pracovat. Kromě toho společnost Intel vyvinula syntezátor pracující na 10 GHz, který vysílači umožní přepínat mezi jednotlivými kanály výrazně rychleji, než to dokáží stávající řešení. Schopnost rychle přepínat a sledovat jednotlivé kanály komunikačnímu zařízení umožní vyhledat a využít v daný okamžik nejlepší dostupné pásmo. Ve výsledku to může uživatelům bezdrátové komunikace přinést větší šířku pásma, širší pokrytí a vyšší spolehlivost.

 

Klíčové komponenty pro vysílače jsou klasicky vyráběny výhradně analogovými technologiemi. Nicméně společnosti Intel se přesto podařilo vyvinout oscilátor a syntezátor pomocí 0,18mikronové digitální CMOS technologie. Prostřednictvím výroby těchto analogových komponent digitálním výrobním postupem chce společnost Intel snížit náklady na budoucí doplnění bezdrátové komunikace do ostatních produktů.

 

Obvody s nízkou spotřebou a vysokým výkonem

Dále společnost Intel zveřejnila fakta týkající se konstrukce nízkoodběrových, vysoce výkonných obvodů. Se zmenšováním velikosti tranzistorů rostou problémy jako svodové proudy, ztrátové teplo a deformace tranzistorů. Vědci společnosti Intel pracují na technologii kontroly a minimalizace vlivu těchto problémů, což souběžně s hledáním cest ke zvýšení efektivity výpočetních postupů umožní výrobu procesorů s vyšším výkonem a menšími nároky na energii. Nejdůležitější cílem je pokračovat ve vývoji podle Moorova zákona a současně připravovat cestu pro energeticky efektivnější výpočetní systémy.

 

Společnost Intel je největším světovým výrobcem mikroprocesorů, a zároveň je předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů. Podrobné informace o společnosti Intel jsou k dispozici na www.intel.com/pressroom nebo www.intel.com/cz/pressroom.

 

Intel je ochranná známka nebo registrovaná značka společnosti Intel Corporation nebo jejích dceřiných společností ve Spojených státech a dalších zemích.

* Další názvy a značky mohou být nárokovány jako vlastnictví jiných subjektů.

 

 

Kontakt pro média:
 

Intel Czech                                                                            Mmd

Pavel Svoboda                                                                       Hana Kučerová

PR Specialist, CSEE                                                               Tel.: +42 224 25 15 55

Tel: +42 222 090 304                                                              Fax: +42 224 25 43 64

 +42 222 090 301                                                                    Email: kucerova@mmd.cz

Email: pavelx.svoboda@intel.com

Váš názor Další článek: Představen 2GB flash USB disk

Témata článku: Japonský vědec, Ochranné pásmo


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky