Zboží na internetu je nejlevnější za dva roky, cena roste překvapivě u notebooků

Zboží na internetu je nejlevnější za dva roky, cena roste překvapivě u notebooků

Ceny zboží na internetu klesají, ve druhém čtvrtletí roku 2010 poklesly průměrné ceny vybraných komodit na nejnižší hodnotu za uplynulé dva roky. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Karsa Technologies, která pravidelně monitoruje ceny zboží v tuzemských e-shopech. Češi mohli na internetu levně nakoupit parfémy, mobilní telefony, digitální fotoaparáty nebo myčky. V posledních třech měsících naopak vzrostla cena notebooků.

Druhý kvartál letošního roku přinesl snížení cen elektroniky a bílého zboží prodávaného na internetu. Ceny některých komodit byly nejnižší od srpna 2008, kdy společnost Karsa Technologies začala monitorovat ceny zboží v e-shopech. Například průměrná cena digitálních fotoaparátů klesla za dva roky bezmála o 10 %. Nejvíce poklesla průměrná cena digitálního kompaktu v květnu 2010, kdy činila 4 601 Kč. Cena mobilních telefonů se snížila dokonce o 11 % a v květnu se ustálila na částce 4 625 Kč. Pokles cen byl patrný i u myček, jejichž průměrná hodnota byla letos v červnu 13 139 Kč, tedy o 7 % nižší než v srpnu 2008.

„Na poklesu cen v internetových obchodech je patrné, že se světová ekonomická situace ustálila. Provozovatelé e-shopů si mohli dovolit snížit ceny díky klesajícímu kurzu eura,“ vysvětlil Michal Ježek ze společnosti Karsa Technologies, která nabízí profesionální řešení pro realizace e-shopů. „Snížení cen v květnu a červnu letošního roku může mít příčinu v sezónních výprodejích, které letos začaly dříve než v předešlých letech,“ doplnil Ježek.

Společnost Karsa Technologies zaznamenala pokles průměrné hodnoty nejen u elektroniky, ale také u parfémů nabízených v tuzemských e-shopech. Průměrná cena značkových vůní činila v červnu 2010 938 Kč. To je nejméně od srpna roku 2008, kdy byla hodnota parfémů 1 040 Kč. „Ceny parfémů klesaly v posledních třech měsících především díky snižování marží. Na pokles cen vůní má bezesporu vliv i tvrdý konkurenční boj, protože zákazníci v důsledku krize změnili své chování a zajímají se především o cenu výrobků,“ uvedl Daniel Kopecký, obchodní ředitel největší tuzemské internetové parfumerie Parfemy.cz.

Přestože hodnota u většiny komodit v uplynulých třech měsících klesala, zaznamenala společnost Karsa Technologies nárůst průměrné ceny notebooků. Ve druhém čtvrtletí 2010 vzrostla cena přenosných počítačů o více než tisíc korun oproti začátku roku. Letos v lednu totiž činila průměrná hodnota notebooku 17 822 Kč, zatímco v červnu dosáhla výše 19 009 Kč, tedy o téměř 7 % více.

„Zvýšení průměrné ceny notebooků je dáno čistě kurzovými rozdíly. Tuzemské internetové obchody se snaží zdražení vykompenzovat speciálními akcemi či dárky k zakoupenému notebooku. Cena snížená o hodnotu dárku se tak může v některých případech dostat dokonce i níže, než původně byla," uvedl Josef Matějka, ředitel společnosti Czech Computer, předního prodejce počítačů a elektroniky.

Průměrná cena komodit prodávaných na internetu 2010(duben / květen / červen):

Digitální fotoaparáty (4 672 Kč/ 4 601 Kč / 4 699 Kč)

Mobilní telefony (4 752 Kč/4 625 Kč/ 4 811 Kč)

Myčky (13 752 Kč/ 13 334Kč/ 13 139 Kč)

Parfémy (988 Kč/ 975 Kč/ 938 Kč)

Notebooky (18 525 Kč/ 18 668Kč/ 19 009 Kč)

Zdroj: Karsa Technologies, s. r. o.

Témata článku: Snížená cena, Notebooky levně, Klesající cena, Bílá elektronika, Tuzemský e-shop, Průměrná cena, Mobilní telefony levně, Uplynulý rok, Tuzemský obchod

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje