Zákon o elektronickém podpisu schválil Senát

3. července 2000
Tardat 3 Combo: hovory lapené v síti
Ve čtvrtek 29. června schválil Senát Parlamentu České republiky návrh zákona o elektronickém podpisu, který se stává základním stavebním kamenem pro rozvoj elektronického obchodu.
Ve čtvrtek 29. června schválil Senát Parlamentu České republiky návrh zákona o elektronickém podpisu, který se stává základním stavebním kamenem pro rozvoj elektronického obchodu. Zákon, který umožní občanům komunikovat prostřednictvím internetu se státními orgány, podpořilo 33 z dvaapadesáti přítomných senátorů.

Samotné vypracování zákona nebylo jednoduché. První paragrafové znění vzniklo na základě poslanecké iniciativy Vladimíra Mlynáře (US), Ivana Langra (ODS), Stanislava Grosse (ČSSD) a Cyrila Svobody (KDU-ČSL) za výrazné spolupráce Sdružení pro informační společnost. Vláda však tento návrh zákona koncem roku. Naštěstí posléze došlo mezi předkladateli poslaneckého návrhu a ÚSIS k dohodě a díky vzájemné spolupráci byly do předlohy zapracovány veškeré vládní připomínky, takže návrh normy je nyní plně v souladu s direktivou EU o elektronických podpisech schválenou v prosinci loňského roku. Návrh zákona prošel hladce Parlamentem ČR a dá se také předpokládat, že jej bez připomínek podepíše i prezident.

Včerejší jednání senátorů výrazně ovlivňoval ministr Karel Březina, odpovědný za oblast informatiky, který normu jednoznačně hájil a podpořil názor předkladatelů, že zákon otevře právní prostor pro elektronickou formu styku občanů navzájem a se státními úřady a rovněž přispěje i k rozvoji elektronického obchodu. Vladimír Mlynář senátory ujišťoval, že elektronický podpis je tisícinásobně bezpečnější než ruční podpis a zmínil, že obdobný zákon schválil americký kongres teprve před čtrnácti dny. „České republice se tak otevírá mimořádná možnost být jednou ze skutečně prvních zemí, které budou mít tuto oblast legislativně ošetřenu,“ řekl Mlynář doslova.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Ivan Langer přijetí zákona komentoval: „Je to základní vykročení směrem k internetovému obchodování, které dnes hýbe světem.“ A ministr Stanislav Gross dodává: "Tento zákon ukázal, že nad některými předlohami můžeme dosáhnout politického konsensu a nebýt jen ve vleku událostí, ale naopak v některých oblastech stát na čele dění, které dnes hýbe světem a hýbe Evropou."

Sdružení pro informační společnost děkuje všem, kteří se na přípravě zákona podíleli a kteří podpořili jeho přijetí.

Váš názor Další článek: Tardat 3 Combo: hovory lapené v síti

Témata článku: , , , , ,