Zájem firem o virtuální počítače meziročně vzrostl o 40 procent

PRAHA, 29. června 2007 – Systémový integrátor a technologická společnost S&T CZ zaznamenává raketový růst zájmu o virtualizační technologie. Ty firmám umožňují nahradit až desítky serverů jediným výkonným počítačovým systémem, na kterém jsou potřebné servery provozovány virtuálně. Společnosti se tak zbaví nadbytečného a hlavně finančně nákladného hardwaru.

„Firmy tak stále mají k dispozici potřebné množství serverů, ale díky virtualizaci je již nemusí fyzicky provozovat – hardware v tomto případě nahradí specializovaný software,“ řekl Petr Mácha, specialista na oblast virtualizace společnosti S&T CZ. Prostřednictvím virtualizace tak firmy mohou podle zkušeností společnosti S&T CZ snížit náklady na nákup a provoz informačních technologií v průměru až o 30 procent.

Před třemi lety měly o virtualizaci zájem především větší firmy, nyní si tato technologie prorazila cestu i do malých a středních firem. „Meziroční nárůst obratu v oblasti virtualizace činil více než 50 procent a během dalšího roku očekáváme zhruba 60procentní narůst objemu zakázek,“ řekl Petr Mácha. V Evropské unii používá podle odborných průzkumů virtualizované systémy zhruba třetina firem.

Náklady na zřízení a provoz počítačových center, energie, chlazení počítačů či správu výpočetní techniky se s rostoucí poptávkou po výpočetním výkonu závratně zvyšují. „Podle našich zkušeností mohou jmenované položky představovat až 60 procent z celkových nákladů na provoz firemní počítačové sítě. Proto zažívá virtualizace takový rozmach – firmy jejím prostřednictvím chtějí maximálně ušetřit,“ uvedl Petr Mácha.

Značných úspor lze díky virtualizaci dosáhnout jak při nákupu výpočetní techniky – snížení nákladů o 30 až 40 procent* – tak při jejím provozu, kdy provozní náklady mohou klesnout o 50 až 70 procent*. „Mnohdy jsou totiž potřebné počítačové servery využívány minimálně – obvykle maximálně z 10 procent. Přitom náklady na údržbu jsou stejné, jako kdyby výpočetní technika běžela naplno. Díky virtualizaci je možné potřebný počet serverů provozovat třeba jen z jediného stroje,“ vysvětlil Petr Mácha, specialista na virtualizační systémy společnosti S&T CZ. Prostřednictvím virtualizace lze podle informací společnosti VMware zvýšit využití hardwaru o 50 až 70 procent.

„Ohlasy na tuzemském trhu jsou velmi podobné. Zákazníci si kromě toho velmi cení zlepšení využití kapacity serverů, které za pomocí virtualizace dosahuje až 90 procent, a to bez negativního ovlivnění výkonnosti provozovaných aplikací,“ řekl Igor Stonawski, produktový manažer společnosti SOFT-TRONIK, která je distributorem virtualizačních softwaru společností VMware, vizioncore, PlateSpin a dalších.

Dobrou zkušenost s virtualizací má například společnost Vitana, která je jedním z největších tuzemských výrobců potravinářského zboží. Před nasazením virtualizačního řešení VMware společnost Vitana využívala celkem 38 fyzických serverů, přičemž v první etapě konsolidace byl jejich počet zredukován o polovinu na devatenáct. V další etapě budou konsolidovány ještě čtyři další aplikační servery. „Ve finále budeme využívat 23 virtuálních serverů, které budou provozované na třech fyzických serverech – celkový počet serverů bude čtrnáct. Během konsolidace byly některé servery úplně vyřazeny, některé byly přesunuty do dalších lokalit. Dále byly pořízeny dva úplně nové servery,“ řekl Michal Horák, manažer informačních technologií norské společnosti Rieber & Son, do jejíhož portfolia společnost Vitana nyní patří.

Snižování provozních nákladů však podle Michala Horáka nebylo hlavní prioritou konsolidace: „Šlo hlavně o zjednodušení lokální infrastruktury. Úspor bylo dosaženo tím, že v lokalitách nebylo třeba pořizovat nové servery. Rovněž není zapotřebí pořizovat komponenty pro upgrade techniky a také není nutné současný počet serverů dále rozšiřovat. Hlavně ale vznikla další volná kapacita v lidských zdrojích – naši specialisté se mohou věnovat zajištění provozu korporátních systémů namísto provozování lokální infrastruktury.“

Podobně společnost S&T virtualizovala sto serverů pro společnost Energie AG Oberösterreich. Jedním z největších projektů na bázi softwaru VMware v celé střední a východní Evropě je virtualizace informačních systémů Koper Bank ve Slovinsku, kterou rovněž realizovala společnost S&T.

Váš názor Další článek: Catalyst 7.6, Vista a VIVO: novinka, o které se nemluví

Témata článku: , , , , , , , , , , ,