Z méně více: nová série ultrapřenosných notebooků Z1X

12. února 2004
Intel předvede Wireless USB 2.0
Nejnovější ultrapřenosný notebook od Sony nabízí Centrino, procesor nové generace s rychlejší technologií bezdrátové sítě, kombinovanou CD-R/RW, DVD-ROM mechaniku, velmi vysoké rozlišení displeje a Bluetooth.
Z méně více: nová série ultrapřenosných notebooků Z1X

Praha, únor 2003 – Sony uvedlo nový model notebooku VAIO - Z1XMP. Tento ultrapřenosný přístroj poskytuje uživatelům stejnou kapacitu a výkon, na který jsou zvyklí z „velkých“ notebooků.

 

Nový notebook je vybaven nejnovější verzí technologie Intel Centrino, která kombinuje velmi nízkou energetickou náročnost spolu s výkonnou technologií pro bezdrátovou síť. Nové Centrino instalované v notebooku Z1XMP nabízí komunikační protokol 802.11 b/g. Ten je pětkrát rychlejší než původní bezdrátová technologie 802.11 b. Druhou nespornou výhodou, kterou b/g technologie disponuje, je zpětná kompatibilita se starším formátem b. Jednoduše uživatel, vlastnící notebook Z1XMP si může být jistý tím, že bude schopen komunikovat bezproblémově jak s existujícím 802.11 b protokolem, tak s novějším vysokorychlostním 802.11 b/g.

 

Bezdrátové schopnosti série Z1XMP jsou ještě podpořeny plně integrovaným Bluetooth komunikátorem pro synchronizaci s dalšími zástupci mobilních technologií, např. mobilním telefonem Sony Ericsson nebo digitálním diářem Sony Clié.

 

Model Z1 také disponuje displejem s vysokým rozlišením SXGA+. Tím se také odlišuje od ostatních běžných konkurenčních modelů s podobnou velikostí displeje. Dalšími technickými vymoženostmi notebooku je integrovaný Memory Stick Pro slot, vysokorychlostní zařízení i.LINK (IEEE 1394), sloužící k propojení s LCD projektory, digitálními fotoaparáty nebo videokamerami, případně skenery. Dodejme ještě, že technologie Sony Memory Stick Pro nyní poskytuje kapacitu až 1 GB dat, která je pro dosažení větší rychlosti a bezpečnosti dat rozdělena do dvou částí.

 

Notebook Sony Z1XMP obsahuje bohatou nabídku nainstalovaného aplikačního software, počínaje operačním systémem Microsoft Windows XP Professional, přes Microsoft Works až  po Sony software SonicStage, PictureGear Studio a DV Gate pro audio-video editaci a správu dat. V roce 2004 jsou notebooky Sony VAIO doplněny balíkem aplikačního software Adobe Companion Pack od společnosti Adobe. Zahrnuje všestranný program Adobe Premiere Standard pro editaci videa, v této verzi pouze pro majitele počítačů VAIO, a velmi oceňovaný editor obrázků a fotografií - Adobe Photoshop Elements. Balík softwaru Adobe nabízí také široce používaný Acrobat document reader a Acrobat Elements, softwarovou nadstavbu, jenž je normálně dostupná pouze pro držitele korporátních licencí od 1000 uživatelů. Tato nadstavba umožňuje konvertovat a posléze prohlížet v Adobe PDF formátu dokumenty původně vytvářené v Microsoft Word, Excel, Powerpoint a Outlook.

 

Jun Koyama, marketingový ředitel VAIO v Evropě, situaci komentoval: „Uvedení Z1XMP nabízí zákazníkovi možnost pořídit ultrapřenosný notebook, který je možné využívat na všech úrovních použití. Budete vlastnit nejnovější 802.11 b/g technologii bezdrátové sítě spolu s Bluetooth. Také ale dostanete i SXGA+ grafické zobrazení a skutečně velký, 60GB pevný disk. Vše je uloženo v magneziovém těle s puncem designu Sony. Budete vlastnit přístroj, se kterým se budou za vámi lidé otáčet. A to jsem ještě neřekl nic o software.“

 

Poznámka pro novináře

 

Skutečně chladí

Notebooky série Z1XMP jsou navrhovány tak, aby poskytovaly uživatelům ideální kombinaci výkonu a mobility. K tomu, aby toho bylo dosaženo, jsou Z1XMP vybaveny procesorem Intel Centrino na frekvenci 1,5GHz.

 

Rychlý procesor a vysoce kompaktní vybavení notebooku by mohly znamenat riziko přehřátí. To ale bylo u Sony notebooků Z1 vyřešeno výkonným chladičem a větráky. Toto je softwarově řízeno, což společně poskytuje tiché a kvalitní odvětrávání přístroje.

 

Vnitřní síla

Každý notebook je vybaven 512MB rychlou PC2100 DDR SDRAM pamětí, jenž zajišťuje hladký a optimální běh spouštěných aplikací. Jestliže uživatelé budou požadovat více paměti, je možné ji rozšířit až na 1GB. 60GB pevný disk poskytuje také značnou kapacitu k uložení dat a to i pro uživatele pracující s velkými audio a video soubory.  Superúzká kombinovaná mechanika pro přehrávání DVD a vypalování CD-R/RW dodává těmto notebookům ještě širšího použití.

 

Delší životnost

Technologie Intel Centrino je kombinací integrované bezdrátové síťové technologie společně s efektivní spotřebou energie. Lithium-Iontová baterie udrží tyto notebooky při životě až 5 hodin při práci v terénu. Pokud vám klasická baterie nebude stačit, můžete si dokoupit rozšířenou baterii (PCGA-BP4V), která udrží notebook při chodu bez el. proudu až 10 hodin.

 

Větší obraz

Navzdory tomu, že Z1XMP notebook má rozměry půdorysu 316 x 247,4 mm (Š x H), každý přístroj je vybaven plnohodnotným 14,1“ displejem. K poskytnutí maximálního možného zorného pole poskytuje integrovaný SXGA+ panel rozlišení 1400 x 1050. Tato plocha nabízí možnost zobrazení 1,8 x větší pracovní plochy oproti běžným 1024 x 768 XGA panelům.

 

Význam designu

Z1 sérii notebooků také charakterizuje pozornost věnovaná designovým detailům. Například, uživatelé nespatří zcela přepracovaný pantový mechanismus uchycení displeje a velmi rychle si na něj zvyknou. Dále je zde také inovovaný „křídlový“ design pláště notebooku. Ten dodává Z1 sérii jak její unikátní vzhled, tak dovoluje zapuštění portů, což je chrání před případným poškozením a také odstraňuje potřebu jakýchkoli krytek.

 

Jedním stisknutím speciálních tlačítek, nalézajících se nad klávesnicí, okamžitě ztišíte váš zvuk nebo navrátíte obraz do plného jasu. Při delším stisknutí tlačítka se objeví menu, ve kterém můžete měnit jeho funkční nastavení. Včetně možnosti přepnout video výstup na externí zdroj a ve stejný okamžik snížit zobrazované rozlišení na XGA. To z důvodu, že mnoho projektorů pracuje právě v rozlišení XGA. Nastavení notebooku se tak stává jednodušším a rychlejším než kdykoli dříve.

 

Notebooky Z1XMP jsou chráněny proti případnému poničení kvalitním magnesiovým tělem. Magnéziové tělo o značné pevnosti navíc zaručuje nízkou hmotnost - 2.1 kg.

 

 

 

Příslušenství

Specifické příslušenství pro notebooky Z1 XMP zahrnuje druhou baterii, která rozšíří dobu použití bez potřeby napájení z 5 hodin na celých 10 (PCGA-BP4V) a supertenký elektrický adaptér (PCGA-AC16V6) pro případ, že ztratíte původní. Uživatelé mohou také čerpat z výhod dokovací stanice (PCGA-PRZ1), která rozšiřuje stávající 2 USB 2.0 konektory na 3, paralelní a konvenční analogový VGA výstup i DVI-D digitální výstup pro připojení digitálního displeje. Tak dobře jako rozšíření množství portů, nabízí dokovací stanice uživatelům i možnost jednoduše a pohodlně notebook zapojit či odpojit od všech periferií.

 

Adobe Companion Pack

Tento softwarový balík zahrnuje Adobe Premier 6.0 LE, který obsahuje všechny nástroje nutné k jednoduché a přesto vysoce kvalitní video editaci. Ten je dále perfektně doplňovaný  vysoce oceňovaným Adobe software pro editaci obrázků a fotografií, Photoshop Elements 2.0. Je zde ještě mnohem více funkcí. Software Adobe Acrobat Elements 6.0, který poskytuje jednu obrovskou výhodu a tou je možnost bezpečného uložení Microsoft Office dokumentů vytvořených v programech Word, Excel, Powerpoint nebo Outlook (a jiných) do universálního PDF formátu, který lze přečíst ve volně dostupném Adobe Acrobat readeru. Tato funkce je exklusivně nabízena uživatelům, kteří si zakoupí notebook Sony VAIO, jelikož normálně je k dispozici pouze korporátním zákazníkům, kteří si zakoupí software Acrobat Elements s minimálně 1000 licencemi.

 

 

Konektivita Sony

Produkty Sony mají přednost v jednoduché propojitelnosti. Jsou vyráběny a konstruovány tak, aby byly společně rychle propojitelné a každý vlastník, od začátečníka až po pokročilého uživatele, si mohl lehce a pohodlně vychutnat přínos digitálního přenosu.  Například, model Z1 je vybaven rozhraním i.LINK (IEEE 1394), vysokorychlostními USB porty a slotem pro Memory Stick Pro, tudíž připojit videokameru nebo digitální fotoaparát nikdy nebylo snažší. Můžete, pomocí internetu, vytvářet své vlastní hudební kompilace a uchovávat je na NetMD nebo CD pomocí VAIO a síťových hudebních zařízení Sony; můžete fotografovat, uchovávat a tisknout své vlastní digitální fotografie s digitálním fotoaparátem, notebookem VAIO a video tiskárnou nebo přímo ukazovat své fotografie na WEGA televizoru, bez kabelu - pomocí Memory Sticku. Tak jednoduchá konektivita překlenuje most mezi světem Audio-Video a Informačních Technologií a dává uživatelům kompletní kontrolu nad jejich digitálním světem.

 

O Sony Europe:

Společnost Sony vyrábí produkty audio, video, komunikační a informační technologie pro spotřební i profesionální trhy. Se svými dalšími aktivitami v oblasti hudební, filmové, herní a internetové je Sony v unikátní pozici stát se klíčovým hráčem na poli osobní širokopásmové zábavy 21. století. Společnost Sony dosáhla v Evropě konsolidovaného ročního obratu 13,88 miliardy EUR (tj. 1,666 miliardy yenů) ve fiskálním roce ukončeném 31. března 2003, přepočet je založen na průměrném směnném kurzu 120 yen / EURO za uvedené období.  Sony Europe, se sídlem v Sony Center am Potsdamer Platz v Berlíně, řídí aktivity společnosti v oblasti obchodu s elektronikou a dosáhlo v Evropě ve finačním roce, ukončeném 31. března 2003, konsolidovaného ročního obratu 8,62 miliard EUR.

 

Domovskou internetovou stránku společnosti Sony můžete najít na http://www.sony-europe.com.

 

 

 

 

 

 

Jméno modelu

PCG-Z1XMP

 

Model number

 

 

Operační systém

Microsoft® Windows® XP Professional + Service Pack 1

 

Procesor

Intel® Pentium® processor 1.50 GHz-M
podpořený Enhanced Intel® SpeedStep® Technology

 

Pevný disk

60 GB pevný disk

 

Standard RAM

512 MB DDR SDRAM vestavěná

 

LCD panel

14.1" SXGA+ (1400x1050) TFT panel

 

Grafická jednotka

ATI MOBILITY™ RADEON™ - 16 MB DDR SDRAM s 3D

 

Optická jednotka

CD-RW/DVD-ROM

 

Komunikační vybavenost

Ethernet network (10BASE-T/100BASE-TX) (RJ-45); PSTN: vestavěný V.92/V.90 data/fax modem (RJ-11); Wireless LAN, Bluetooth™ 1.1.

 

PC Card  sloty(PCMCIA)

1 x PC Card type I nebo II a CardBus podpora

 

Externí konektory

 i.LINK™ (IEEE1394) S400, 2 x USB 2.0 (High-speed/Full-speed/Low-speed) konektor typu A,
monitor (VGA), externí repro nebo sluchátka, mikrofon, síťový zdroj, MagicGate Memory Stick™ slot

 

Speciální tlačítka

Přepínač Bluetooth™/Wireless LAN

 

Bezdrátový  LAN

IEEE 802.11 b/g  standard (IBSS Ad hoc mode support) -
Frekvenční rozsah: 2.4 GHz ISM -
Rychlost: max. 11 Mbps -
Vzdálenost: max. 100 m. (na otevřeném prostoru) -

 

Bluetooth™

Bluetooth™ standard version 1.1 -
Rychlost: přibl. 723 kbps -
Výstup: MAX +7dBm/MIN -6dBm -
Vzdálenost: max. 10 m. (na otevřeném prostoru) -
 Software: BlueSpace NE**

 

Volitelné příslušenství

512 MB (PCGE-MM512D) rozšiřující paměťový modul • Docking Station (PCGA-PRZ1) • Výměnná baterie (PCGA-BP4V) • AC adaptér (PCGA-AC16V6)

 

Typ baterie

Lithium ion

 

Životnost baterie***

Max. 4 hodiny 38 min

 

Rozměry(S x V x H)

316 mm x 23.8 - 39 mm x 247.4 mm

 

Hmotnost s baterií

2.1 kg

 

 Software

Hudební: SonicStage, MoodLogic, Real One Player

Fotoeditace: PictureGear Studio, Adobe® Photoshop® Elements, Adobe® Photoshop® Album Starter Edition

Videoeditace: DVgate Plus, VAIO Edit Components, Adobe® Premiere® 6.0 LE, WinDVD for VAIO, QuickTime

Media sharing: VAIO Media

Kancelář: Adobe® Reader® 6, Adobe® Acrobat® Elements 6, Microsoft® Works 7

Správa notebooku: PowerPanel, Sony Notebook Setup, Hotkey Utility, Memory Stick Formatter, Norton Internet Security 2004, Norton Password Manager, BlueSpace NE ***

 

Zahrnut Adobe Companion pack pro VAIO (na odděleném CD v krabici): Adobe® Acrobat® Elements, Adobe® Reader® 6.0, Adobe® Photoshop® Elements 2.0, Adobe® Photoshop® Album Starter Edition, Adobe® Premiere® 6.0 LE

 

Záruční doba:

                                                                            2 roky

 

© 2003 Sony Corporation. Sony, MiniDisc, Memory Stick a i.LINK jsou obchodní známky Sony Corporation, Japan. Microsoft a Windows jsou obchodní známky  Microsoft Corporation. Intel a Pentium jsou obchodní známky Intel Corporation. Všechny ostatní obchodní známky jsou ohlášené. Funkce a specifikace je možné měnit bez ohlášení. Díky technologii výroby LCD panelů nemůžeme zarušit, že všechny obrazové body budou funkční. Sony Corporation není zodpovědná za případné chyby uvedené v tomto dokumentu.

 

Počítače Sony používají originální operační systém Windows®.  www.microsoft.com/piracy/howtotell

 

 

 

Váš názor Další článek: Intel předvede Wireless USB 2.0

Témata článku: Microsoft, Intro, Pevné tělo, Memory Stick, Text, Adobe Premiere, Inter, Adobe Acrobat, Adobe Premiere Elements, Solid, Elements, Sony Vaio, Acrobat, Adobe Reader, Editace videa, Font, DisplayPort, Cell


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 252

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu