Z internetu na INVEX, z INVEXu na internet

Praha, 7. prosince 2005 – Veletrhy INVEX – DIGITEX 2005 byly propojeny s internetem více než kterékoli předchozí ročníky. Zásluhu na tom měla především nadstandardní spolupráce jejich pořadatele, společnosti Veletrhy Brno (BVV), s firmou GTS Novera.
Z internetu na INVEX, z INVEXu na internet

Společnost GTS Novera zajišťuje internetovou konektivitu brněnského Výstaviště již řadu let. Kromě standardního připojení jednotlivých vystavovatelů zabezpečuje buď vytáčeným připojením nebo pevnou vyhrazenou linkou i speciální projekty charakteristické velkou šířkou pásma i značnými objemy přenesených dat. 

GTS Novera pro INVEX - DIGITEX 2005 - shrnutí

Počet připojených vystavovatelů

75

Celkový objem přenesených dat

cca 800 GB

Rychlost jednotlivých linek

64 Kb/s – 4 Mb/s

Projekt s nejvyšší požadovanou rychlostí připojení

VoIP Expo (4 Mb/s)

Speciální projekty:

 

On-line přenos zahajovacího galavečera

2 Mb/s, kompletní zálohování řetězce

Internet Press Point v pavilonu A2

desítky počítačů s připojením 512 Kb/s

Veřejná Wi-Fi síť (802.11b, g) pro návštěvníky veletrhu

128 – 512 Kb/s, pokrytí celého areálu

Živé vysílání TV Brněnská 1

10 Mb/s (datový kanál)

 

 

Na letošních výstavách INVEX – DIGITEX požadovalo internetové připojení celkem 75 vystavovatelů (v roce 2004 jich bylo 66). Z tohoto počtu se jen osm (v roce 2004 patnáct) spokojilo s dial-upem, ostatní si objednali pevnou linku.

 

GTS Novera navíc realizovala i nadstavbová speciální partnerství, pro které si BVV objednaly stejně jako loni devět vysokokapacitních linek. Kromě premiérového spuštění Wi-Fi sítě dostupné pro návštěvníky veletrhu zajišťoval tým GTS Novera například sponzorskou či reciproční konektivitu pro významné projekty – internetové přenosy konferencí a slavnostních událostí, invexové zpravodajství či živé vysílání regionální televizní stanice TV Brněnská 1.

 

Nároky vystavovatelů a BVV na rychlost připojení se různily od 64 Kb/s až po 4 Mb/s. Tu nejvyšší kapacitu připojení si objednalo BVV pro prezentaci VoIP v pavilonu B. Televizní vysílání si vyžádalo nasazení desetimegabitového ethernetového kanálu. Během konání veletrhů se po všech linkách přeneslo zhruba 800 GB dat.

 

Odhady bývají těžké

„Připojení veletrhu takového rozsahu, jakým je INVEX s DIGITEXem se výrazně odlišuje od zřízení konektivity pro jakkoli velký podnik,“ říká Petr Kočev, projektový manažer GTS Novera, který měl invexový internet na starosti. „U velkého podniku většinou řešíte jedno centrální připojení a pak už je na zákazníkovi, jakým způsobem data rozvede po své síti na jednotlivá pracoviště. Na INVEXu a podobných veletrzích je na každém stánku samostatný zákazník, který má na připojení své specifické nároky. Pochopitelně není v našich silách uspokojit kompletně každého – při takovém množství odběratelů je potřeba v nabídce dojít k určitému kompromisu a standardizovat ji. Přesto se snažíme, aby pokrývala co největší spektrum požadavků od nenáročného vytáčeného připojení až k rychlému internetu pro multimediální využití.“

 

Každý připojený vystavovatel tak má k dispozici linku se standardní vyhrazenou rychlostí na uplinku i downlinku a požadovaný pevný počet IP adres. Na lince není aplikovaný žádný firewall ani jiná ochrana a je na každém zákazníkovi, jak se zabezpečí proti případnému útoku zvenčí.

 

„Nejobtížnější na takové akci je správně naplánovat technické kapacity,“ podotýká P. Kočev. „Ale pokud neznáte dopředu počet zákazníků, připomíná takové plánování spíš hádání z křišťálové koule než opravdový management. Jediné vodítko, o které jsme se mohli opřít, byl počet vystavovatelů na minulém ročníku INVEXu. Odhadovali jsme, že letos jich bude nanejvýš stejně tolik – ale opak byl pravdou. Využití internetu se v Česku rozvíjí natolik rychle, že dnes chce být na takových akcích připojena skoro každá firma – zvlášť když se jedná o firmy z oboru ICT.“

 

GTS Novera má s BVV podepsanou smlouvu, podle které musí být každý vystavovatel připojen do 24 hodin od objednávky. Pro společnost to mnohdy znamenalo nasadit opravdu maximum sil a techniky. „Smlouvu musíme splnit a také jsme ji splnili – žádná jiná varianta neexistuje,“ poznamenává P. Kočev.

 

Letošní veletrhy INVEX – DIGITEX začínaly v pondělí 24. října a jako obvykle chystala většina vystavovatelů stánky od pátku. Proto mohla GTS Novera začít s instalací internetových přípojek tři dny před zahájením veletrhu. „U zákazníků, o kterých dopředu víme, že budou mít o připojení zájem, okamžitě obvoláváme jejich zástupce, zjišťujeme požadavky na propustnost a snažíme se získat kontakt na osobu, která bude službu na stánku fyzicky přebírat,“ vysvětluje P. Kočev. „Ze zjištěných informací vytváříme plán montáže a časový harmonogram. S dalšími zájemci, kteří postupně přibývají, se snažíme dohodnout tak, abychom mohli připojovat plynule a s optimálním využitím svých kapacit.“

 

Nedlouho před zahájením veletrhů INVEX – DIGITEX zajišťovala GTS Novera i internetové připojení vystavovatelů na Mezinárodním strojírenském veletrhu, a tak bylo mnoho ze zařízení a technického zázemí na tyto veletrhy nachystáno již předem. Přesto už čtrnáct dní před jejich zahájením probíhala důkladná příprava technologií, materiálu a zejména pracovníků, kteří musí být v době veletrhů k dispozici. „Zejména velký počet zájemců, kteří přijdou s objednávkou na poslední chvíli, klade značné nároky na kapacitu našich zaměstnanců a techniky,“ podotýká P. Kočev.

 

Speciální projekty

Společnost GTS Novera v průběhu veletrhů INVEX – DIGITEX oficiálně zahájila provoz bezdrátové sítě pro mobilní přístup k vysokorychlostnímu internetu, která funguje ve standardu Wi-Fi - 802.11b,g a pokrývá celé Výstaviště. Přenos signálu zajišťuje několik desítek přístupových bodů umístěných jak v pavilonech a konferenčních sálech, tak na volných plochách. Tyto body jsou přes optické přepínače připojeny do páteřní optické sítě GTS Novera.

 

Přístup do sítě je zpoplatněn prostřednictvím kupónů, které je možné zakoupit v informačních stáncích ELIS na Výstavišti a na vybraných pokladnách v průběhu veletržních akcí. Minimální doba připojení (čerpání) je pět minut. Rychlost připojení k internetu není garantována a podle obsazení hotspotu se pohybuje v rozmezí 128 až 512 Kb/s. Síť bude fungovat nepřetržitě a už během INVEXu -  DIGITEXu se našli první zájemci, kteří její kvality vyzkoušeli.

 

GTS Novera sponzorsky zajišťovala i on-line přenos slavnostního galavečera veletrhů INVEX - DIGITEX 2005 z rotundy pavilonu A. Šlo o tradiční společenskou akci pořádanou na sklonku zahajovacího dne veletrhu a spojenou s vyhlášením řady prestižních ocenění. Pro přenos byla vyhrazena linka s kapacitou dvou megabitů za sekundu a výjimečnost akce si vyžádala kompletní zálohování celého přenosového řetězce.

 

V pavilonu A2 v centrální části Výstaviště byl nejen novinářům po celou dobu veletrhu k dispozici Internet Press Point. Zájemci mohli využít klasické pevné internetové připojení s kapacitou 512 Kb/s realizované pomocí přepínače GTS Novera a volně dostupné na desítce počítačů.

 

Společnost GTS Novera se podílela i na živém televizním veletržním zpravodajství vysílaném přes internet, které společně organizovali redakční tým BVV, redakce metropolitní TV Brněnská 1 a odborní redaktoři vydavatelství Computer Press. V tomto případě nešlo o přímé připojení do internetu, ale o datový kanál o kapacitě 10 Mb/s vytvořený v SDH síti GTS Novera a ukončený v distribučním bodě. Technici GTS Novera tak zajišťovali přenos dat na dvou místech – jednak přímo na výstavišti, jednak v distribučním bodě.

 

„S přístupem a výsledky společnosti GTS Novera jsme velmi spokojeni. Její lidé zvládli perfektně jak své povinnosti vyplývající ze standardních smluv, tak realizaci projektů uskutečněných nad rámec smluvní spolupráce,“ říká Petr Ondrášek, manažer veletrhů INVEX - DIGITEX. „Obzvlášť vysoko hodnotíme televizní vysílání, které kladlo značné nároky jak na kapacitu linky, tak na technické zabezpečení.“

 

Konec dobrý, všechno dobré

Každá taková akce má svůj začátek, ale i konec, který bývá obvykle ještě hektičtější. „Připojení veletrhů INVEX – DIGITEX k internetu musíme nejen oživit, ale také demontovat,“ podotýká P. Kočev. „Není to nic jednoduchého – v závěrečný den se obyčejně všichni vystavovatelé téměř ve stejnou hodinu rozhodnou, že nám zpátky předají techniku, aby mohli odjet domů. Obvykle musíme nasadit nejvyšší možný počet lidí, přičemž však nesmíme narušit provoz firmy a podporu ostatních našich zákazníků.“ Pro tým techniků GTS Novera to znamená v co nejkratším čase obejít stánky, převzít techniku, sepsat protokol o zpětném převzetí a občas i uchlácholit netrpělivého vystavovatele.

 

„Při takovém množství zákazníků dochází někdy ke kuriózním situacím,“ říká s úsměvem P. Kočev. „Letos se jeden náš modem dostal až na Tchaj-wan, protože asijský vystavovatel zřejmě nepochopil, že jej má vrátit. Veletrhy INVEX - DIGITEX proto pro nás letos skončí o něco později než ostatním – až v okamžiku, kdy zatoulané zařízení získáme zpět.“

Váš názor Další článek: Nextra prodána! Kupující? GTS Central Europe

Témata článku: Požadovaná rychlost, Živý přenos, Elisa, Nejkratší doba, Důkladné zálohování


Určitě si přečtěte

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF