Významný nárůst uživatelů obchodujících na elektronickém tržišti veřejné správy

16. prosince 2002
DVDxCopy 1.3
Společnost CenTrade zaznamenala velký zájem ze strany úřadů o nakupování pomocí elektronického tržiště.
Významný nárůst uživatelů obchodujících na elektronickém tržišti veřejné správy

Do poloviny prosince se na tržišti CenTrade zaregistrovalo 366 úřadů, což představuje1016 uživatelů,  a 599 dodavatelských firem.  Celkový počet registrovaných uživatelů vzrostl na 1760. Celkový objem transakcí uskutečněných v období říjen - prosinec na elektronickém tržišti veřejné správy CenTrade představuje 60 mil. Kč. Mezi nejčastěji nakupované komodity patří tiskárny, hardware, dále příslušenství tiskáren, kopírovacích strojů, faxů a příslušenství pro komunikační a počítačovou techniku.

 

Elektronické tržiště pro veřejnou správu bylo oficiálně spuštěno 1.září 2002 na základě vládního usnesení, z kterého vyplývá pro všechny podniky veřejné správy povinnost objednávat a nakupovat informační a komunikační technologie do           2 milionů Kč prostřednictvím elektronického tržiště. CenTrade toto tržiště provozuje na základě pověření své mateřské organizace Český Telecom, a.s., která splnila podmínky výběrového řízení Úřadu pro veřejné informační systémy.

 

Hlavní předností obchodování prostřednictvím elektronického tržiště je možnost oslovit prostřednictvím poptávky či výběrového řízení širokou komunitu dodavatelů.  Za tři měsíce fungování tržiště bylo uskutečněno více než 250 výběrových řízení a poptávek elektronickou cestou a zadavatelé obdrželi na základě takto vypsaných soutěží průměrně 17 nabídek.

Cílem vybudování elektornického tržiště veřejné správy je vytvoření transparentního tržního prostředí a zefektivnění hospodaření veřejné správy. Elektronické tržiště umožňuje především rychlé vyhledávání nejvýhodnější nabídky zboží či služeb, nepřetržitou možnost kontroly celého procesu a navíc zajišťuje rovný přístup všem potenciálním dodavatelským firmám. Na začátku prosince byla na tržišti veřejné správy CenTrade podstatně rozšířena nabídka kategorií produktů a služeb.

Úřady nyní mohou nákupní proces lépe přizpůsobit pravidlům nákupu své organizace a získat přehled o uskutečněných nákupech – pomocí schvalování objednávek nebo tvorby přehledů s informacemi o transakcích na tržišti.

Dodavatelé, které tvoří především firmy nabízející výpočetní techniku, software, kancelářské potřeby či související služby, mají novou možnost vystavit na tržišti svůj katalog produktů či kdykoli aktualizovat informace o firmě a její nabídce.

 

      

Elektronické tržiště pro veřejnou správu CenTrade v období
říjen – prosinec 2002 (kumulované údaje)

 

 

 

Nejaktivnější úřady podle počtu objednávek:

·         Česká správa sociálního zabezpečení (31 objednávek)

·         OSSZ Ostrava město (18 objednávek)

·         Ministerstvo zdravotnictví (13 objednávek)

 

Úřady s největšími nákupy:

·         Generální ředitelství cel (2,5 mil. Kč)

·         Kancelář Senátu (1,9 mil. Kč)

·         Ministerstvo práce a sociálních věcí (1,2 mil. Kč)

 

Úřady, které nejčastěji vyhlašovaly poptávky a výběrová řízení:

·         Ministerstvo kultury

·         Vězeňská služba České Republiky

·         Ministerstvo obrany

 

# # #

 

O společnosti CenTrade, a.s.

CenTrade, a.s. (www.centrade.cz) je akciovou společností, založenou společnostmi ČESKÝ TELECOM, a.s.,. Citicorp a SAP ČR, spol. s r. o. CenTrade zajišťuje provoz stejnojmenného elektronického tržiště veřejné správy a zároveň je provozovatelem elektronického tržiště pro obchodování mezi firmami v reálném čase s dokonalým zázemím služeb. Poskytuje univerzální, bezpečné a spolehlivé komunikační prostředí umožňující společnostem vstup do věku elektronického obchodu. Ucelené řešení je nabízeno na bázi nejvyspělejších technologií SAP a CommerceOne. CenTrade je navržen tak, aby řešil potřeby velkých i malých společností. Umožňuje integraci vnitrofiremních procesů a systémů (ERP) odběratelů a dodavatelů  prostřednictvím otevřené elektronické platformy, kde komunikace probíhá bezpečně a v reálném čase.

Provoz elektronického tržiště CenTrade určeného pro obchodování mezi firmami byl zahájen v červnu loňského roku a v současné době ho aktivně využívá více než 80 firem. Mezi významné zákazníky tržiště CenTrade se řadí společnosti Pražská energetika, Pražská plynárenská, HP Invent, Plzeňský Prazdroj a další. Od začátku tohoto roku zde byly provedeny obchodní transakce za téměř 750 milionů korun.

Vedle tržiště určeného pro obchodování mezi firmami CenTrade také zajišťuje provoz elektronického tržiště veřejné správy, jehož provoz byl zahájen 2.září 2002. Mezi přednosti tržiště patří rychlé vyhledávání nejvýhodnějších nabídek hledaného zboží či služeb, zajištění rovného přístupu všech potenciálních dodavatelů, možnost kontroly celého procesu, a tím i průhlednost nákupu. Významným prvkem obchodování v elektronických tržištích je také standardizace celého procesu, tzn. všechna výběrová řízení jsou organizována podle stejných pravidel.

 

Diskuze (1) Další článek: DVDxCopy 1.3

Témata článku: Hardware, Martini, Change, Kancelářské potřeby ostrava, Martin


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky