Výzkumné úsilí sítě World Community Grid se zaměřilo na AIDS

29. listopadu 2005
GTS Novera se spojí s Contactelem
Společnost IBM zahájila nové výzkumné úsilí v oblasti boje proti AIDS pomocí ohromného výpočetního výkonu sítě World Community Grid, což je globální komunita uživatelů počítačů, kteří se k tomuto filantropickému projektu připojili věnováním nevyužitého času svých osobních počítačů. World Community Grid se svým výpočetním výkonem řadí mezi deset největších superpočítačů světa a teď bude prvním virtuálním superpočítačem, který je vyhrazen pro výzkum AIDS.
Výzkumné úsilí sítě World Community Grid se zaměřilo na AIDS

Ve spolupráci s renomovanou neziskovou organizací Scripps Research Institute, která se zabývá základním lékařským výzkumem a sídlí v San Diegu, bude World Community Grid hostovat svůj druhý velký projekt FightAIDS@Home, jehož cílem je najít nové léčebné postupy proti AIDS.

 

Nový projekt sítě World Community Grid vynaloží ohromný výpočetní výkon na vývoj nových strategií v oblasti chemoterapie, které by mohly být účinné při léčbě jednotlivců nakažených virem HIV navzdory jeho vzrůstající odolnosti vůči lékům. Vývoj nových, odolnějších terapií proti propuknutí AIDS u jednotlivců nakažených virem HIV bude předmětem zájmu projektu Olsonovy laboratoře organizace Scripps Research Institute.

 

„Výpočetní výzvou při řešení tohoto problému je závratný počet možných mutací, k nimž může dojít, a obrovské množství možných chemických sloučenin, jež proti nim mohou být testovány,“ řekl Dr. Arthur J. Olson, profesor Andersonova výzkumu z Katedry molekulární biologie, Scripps Research Institute. „Nový projekt sítě World Community Grid vyzkouší milióny možných interakcí mezi sloučeninami a mutujícími bílkovinami viru.“

             

FightAIDS@Home je druhý projekt, který bude využívat nesmírný výpočetní výkon sítě World Community Grid.  Projekt Human Proteome Folding Project (Projekt složení lidského proteomu) v minulém roce vytvořil v síti World Community Grid databázi, jež popisuje strukturu přibližně 120 000 bílkovinných domén, které se tradičními postupy dříve nepodařilo popsat. Síť World Community Grid byla spuštěna v listopadu 2004 jako globální humanitární úsilí, které čerpá z nevyužitého výpočetního výkonu soukromých a firemních počítačů při řešení nejobtížnějších společenských problémů. 

 

Po celém světě se používá více než 650 miliónů počítačů, z nichž každý se potenciálně může připojit ke světovému veřejnému gridu. Výpočetní sítě jsou rychle se rozvíjející technologií, která spojuje výkon tisíců nebo miliónů jednotlivých počítačů do obřího virtuálního systému s ohromnou výpočetní kapacitou. Technologie gridu umožňuje dosahovat výpočetního výkonu, který daleko přesahuje možnosti největších superpočítačů světa.

 

World Community Grid nabízí jednotlivcům a firmám, nadacím, asociacím, univerzitám a neziskovým organizacím příležitost darovat nečinný a nevyužitý čas jejich počítačů stažením bezplatného softwaru World Community Grid a registrací na webu www.worldcommunitygrid.org. Účast v projektu je rychlá, snadná, bezpečná a zabezpečená. Více než 100 000 jednotlivců nyní prostřednictvím sítě World Community Grid poskytuje výkon 170 000 počítačů pro hledání léku na AIDS.

Váš názor Další článek: GTS Novera se spojí s Contactelem

Témata článku: Výpočetní výkon, Aids, Chemická struktura, World

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší