Výstava „Mikroprocesory – srdce počítačů“ zahájena na Slovensku

Intel přestavuje ve Slovenském národním muzeu kompletní vývoj historie mikroprocesorů.
Výstava „Mikroprocesory – srdce počítačů“ zahájena na Slovensku

PRAHA, BRATISLAVA, 21. prosince 2005 Společnost Intel ve spolupráci se Slovenským národním muzeem v Bratislavě v pondělí společně zahájily výstavu Mikroprocesory – srdce počítačů. Jedná se o další uvedení výstavy, která v létě proběhla v Národním technickém muzeu v Praze. Bratislavská expozice je navíc rozšířena o některé další unikátní exponáty, jako například ještě neuvedený dvoujádrový procesor Itanium 2, či první slovenské počítače. Výstava nabízí svým návštěvníkům ucelený průřez historií mikroprocesorů od prvního procesoru až po současné mikroprocesory používané v  noteboocích či víceprocesorových server. Výstava se uskutečňuje u příležitosti 40. výročí Mooreova zákona, který charakterizuje vývoj celého počítačového odvětví. Ti, kteří neměli možnost shlédnout výstavu v Praze, tak mají nyní příležitost  až do 25. února 2006 v Bratislavě. Více informací o výstavě najdete na www.itnews.sk/mikroprocesory a na www.snm.sk.

 

Mezi největší lákadla stejně jako v Praze patří první mikroprocesor na světě, Intel® 4004 z listopadu 1971. Jde o 4bitový procesor s původní rychlostí 109 kHz s možností obsluhy až 640 B RAM paměti. 4bitovými mikroprocesory to však nekončí, ale začíná. Návštěvníci zde mohou shlédnout 64bitové procesory, ale i například Intel® Itanium®, či dvoujádrové procesory Intel® Pentium® D. Zkrátka nepřijdou ani fanouškové mobilních procesorů, které reprezentuje například mimořádně úspěšný procesor Intel® Pentium M, jenž patří mezi hlavní komponenty mobilní technologie Intel® Centrino®. Pro veřejnost budou jistě zajímavé i první počítače vyráběné na Slovensku - PMI80, PMD85 založené na mikroprocesoru MHB8080A (klon i8080), nebo první slovenský počítač kategorie PC – PC-88, vybavený mikroprocesorem MHB 8088 (kopie procesoru Intel 8088).

 

Nejde však pouze o historii, lákadlem výstavy jsou i nejnovější verze dvoujádrového serverového procesoru Intel Itanium 2 (s kódovým označením Montecito). „Návštěvníci slovenské expozice tak mají jedinečnou příležitost shlédnout tento procesor mezi prvními na světě. Jde o procesor, který obsahuje více než 1,7 miliardy tranzistorů, které dokáží zpracovat obrovské množství informací za sekundu. Jen pro porovnání, první mikroprocesor na světě - Intel 4004 jich obsahoval pouze 2,3 tisíc, tedy 740 000x méně,“ komentuje Pavel Svoboda, PR Manager společnosti Intel.

 

Stejně jako v České republice, i slovenská expozice obsahuje více než samotné procesory. Každá řada procesorů má svůj prostor, jehož součástí jsou reprezentativní modely s podrobnými popiskami. Mezi exponáty rovněž najdeme základní desky či celé počítače dané doby a generace. Pro dokreslení je k dispozici časová osa zahrnující nejdůležitější události ve světě osobních počítačů a zároveň i v oblasti procesorů korespondující s Mooreovým zákonem.

 

Doprovodný program je zaměřený především na přednášky pro veřejnost, školy a odborníky. Cílem přednášek pro širokou veřejnost je kromě jiného i odpověď na otázky, co procesor je, proč je mu věnována taková pozornost a jakou úlohu hrají jeho vlastnosti pro běžného uživatele. Odborná veřejnost se pak z přednášek dozví o důvodech použití procesorů Intel v prvních počítačích IBM PC přes SIMD instrukce až po detaily ze světa vícejádrových procesorů.

 

Návštěvníci se mohou zúčastnit znalostních soutěží o hodnotné ceny – hlavní výhrou je výkonný osobní počítač značky Prestigio vybavený procesorem Intel Pentium 4 s technologií Hyper-Threading, dále pak předplatné měsíčníků DiGi REVUE a PC REVUE.

 

Exponáty této výstavy pocházejí z větší části ze soukromé sbírky Patrika Veselíka, učitele hardwaru na Střední škole aplikované kybernetiky v Hradci Králové. V oblasti nejstarších exponátů výstavu podpořilo muzeum společnosti Intel, Santa Clara v Kalifornii. Část expozice věnovaná prvním slovenským počítačům sestavil Peter Orviský, šéfredaktor časopisu DiGi REVUE, novinář a pedagog. Jde o první komplexní představení mikroprocesorů na Slovensku.

 

Technologickým partnerem této výstavy je společnost Asbis, odborným garantem měsíčníky DiGi REVUE a PC REVUE. Mediálními partnery jsou: Slovenský rozhlas, měsíčník 4 Fun, ITnews.sk, Zoznam.sk, Web Site Design, Pcserver.sk, What`s on Bratislava&Slovakia, Hlavní město SR Bratislava, Bratislavský Večerník a Quark, Partneři Slovenského národního muzea jsou Poštovná Banka, Q-EX, Nubium a Recar.

Váš názor Další článek: IM systémy obchází nebezpečný "Santa Claus"

Témata článku: Hlavní lákadlo, Digi, Bratislava, Mobilní muzeum, Revue


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 40

Lektvar z války Severu proti Jihu zabírá i tam, kde selhávají moderní antibiotika

Lektvar z války Severu proti Jihu zabírá i tam, kde selhávají moderní antibiotika

** Američtí farmakologové hledali inspiraci pro vývoj nových léků v brožuře z americké občanské války ** Jižanští felčaři podle ní připravovali rostlinné extrakty chránící rány před zánětem ** Výluhy ze tří dřevin zabírají i proti bakteriím rezistentním k antibiotikům

Jaroslav Petr | 2

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 33

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

** Aktuální změny klimatu jsou marginální ve srovnání s tím, co čeká Zemi za pár miliard let. ** Slunce se začne v budoucnu rozpínat a zvyšovat svou zářivost. ** Dokázali bychom Zemi posunout dál od Slunce a zachránit ji?

Petr Kubala | 50Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch