Výstava mikroprocesory - srdce počítačů potvrdila velký zájem veřejnosti o vývoj moderních technologií

PRAHA, Česká republika, 30. srpna 2005 – Výstava Mikroprocesory – srdce počítačů pořádaná společností Intel ve spolupráci s Národním technickým muzeem, byla 28. srpna úspěšně ukončena. Výstava, na které se návštěvníci mohli seznámit s ucelenou historií mikroprocesorů od prvního modelu na světě až po nejnovější dvoujádrové procesory, trvala tři měsíce a navštívilo ji celkem více než 35 tisíc návštěvníků.
Výstava mikroprocesory - srdce počítačů potvrdila velký zájem veřejnosti o vývoj moderních technologií

„Ukázalo se, že vývoj nejmodernějších technologií zajímá všechny generace. Nejstarší i nejnovější mikroprocesory přišli obdivovat i ti nejmenší – nejmladšímu návštěvníkovi byl sotva rok. To, že technika není cizí ani seniorům oproti tomu dokazuje návštěvník, který již překročil úctyhodných 86 let a tedy v době uvedení prvního procesoru na světě Intel 4004 mu bylo již 52 let,“ říká Pavel Svoboda,  PR manažer společnosti Intel.

 

Výstava se konala u příležitosti 40. výročí Moorova zákona. Gordon Moore, jeden ze tří zakladatelů společnosti Intel, před 40 lety předpověděl, že počet transistorů na integrovaném obvodu se přibližně zdvojnásobuje každých 24 měsíců. Velmi přesně tak charakterizoval vývoj celého IT odvětví, přičemž jeho předpověď platí dodnes.

 

Jednou z doprovodných akcí výstavy byla anketa, která měla mj. za úkol prověřit počítačovou gramotnost návštěvníků a využívání PC v domácím prostředí. Na anketu odpovědělo celkem 1 804 návštěvníků, jejichž průměrný věk byl 24,5 roku let, 73,3  % z nich byli muži, podíl žen byl 26,7 %. Většina respondentů uvedla, že má vlastní počítač doma – 88,8 % a aktivně jej využívá, zejména k vyřizování e-mailové pošty a prohlížení internetu (51,6 % dotazovaných). 38,6 % návštěvníků počítač využívá na hraní her,  32,3 % pro kancelářskou činnost a 27,3 % pro upravování a stahování fotografií a videa. Zajímavostí je, že 73,7 % návštěvníků vlastní osobní počítač již déle něž 3 roky. Kromě informací o využívání PC, odpovídali zájemci i na otázky týkající se vystavovaných exponátů a Mooreova zákona. Ze všech správných odpovědí zástupci společnosti Intel a Národního technického muzea vylosovali 3 výherce, z nichž první – Michal Fojtl, získal počítač Brave s nejnovějším dvoujádrovým procesorem Intel® Pentium® D, druhý – Jiří Hýrek, celoroční předplatné časopisu Computer s DVD a třetí vylosovaná – Helena Kubátová, celoroční předplatné časopisu Computer s CD.

 

Zájem o výstavu byl ze strany odborníků i ze strany laiků. Největší atrakcí byl nejstarší mikroprocesor Intel 4004 a také počítač IQ 151, který zaujal zejména jeho pamětníky.  Návštěvníci ocenili také nejmodernější zařízení digitální zábavy, která dodal technologický partner výstavy AAC*, výrobce počítačů Brave. K dispozici byla i PC založená na nejmodernější dvoujádrové technologii Intel reprezentované mikroprocesorem Intel Pentium D. S velkým zájmem se setkaly přednášky zaměřená na různá témata z minulosti
i současnosti počítačového světa, které prezentoval kurátor výstavy Patrik Veselík.

 

„Zájem veřejnosti nás upřímně potěšil a ukázal, že lidé chtějí o světě počítačů vědět stále více,“ dodává k výstavě Pavel Svoboda,  PR manažer společnosti Intel. „Proto jsme
se rozhodli přenést výstavu i na další místa – prvním z nich bude veletrh INVEX v Brně a plánujeme například i sousední země, například Slovensko.“

 

„Naší snahou bylo nabídnout veřejnosti alternativu k historickým exponátům vystavovaným v Národním technickém muzeu a předvést špičkové technologie současnosti. Celková návštěvnost a ohlas na výstavu Mikroprocesory – srdce počítačů ukázaly velký zájem široké i odborné veřejnosti o historii i současný vývoj moderních technologií,“ sdělil Jiří Zeman z prezentačního oddělení Národního technického muzea.

 

Další informace o výstavě Mikroprocesory – Srdce počítačů

Na výstavě byl k vidění mj. první mikroprocesor na světě Intel® 4004 z listopadu 1971, což je 4bitový procesor s původní rychlostí 109 kHz s možností obsloužit až 640 B RAM paměti. Návštěvníci se seznámili s celou historií mikroprocesorů od Intel 8008, 32bitovými Intel 80386 procesory či s rodinou 486 DX/DX2/DX4, přes první Intel Pentium® procesor až po nejnovější dvoujádrové procesory Intel Pentium Extreme Edition 840 a Intel Pentium D. Na výstavě byly zastoupeny také mikroprocesory od dalších výrobců, včetně těch přelomových, jakým byl první 64b procesor Alpha AXP*. V tomto rozsahu tak šlo o vůbec první představení mikroprocesorů v České republice.

 

Exponáty výstavy byly především ze soukromé sbírky Patrika Veselíka, učitele hardwaru na Střední škole aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Ten je zároveň dlouholetým spolupracovníkem mnohých českých i slovenských počítačových periodik. Nejstarší exponáty byly zapůjčeny z muzea společnosti Intel, Santa Clara v Kalifornii.

Váš názor Další článek: Ani VyVolení nebudou mít živý přenos zdarma

Témata článku: Počítačová historie, Atrakce, Helena, Gordon

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší