Výstava mikroprocesory - srdce počítačů otevřena do 28. srpna

PRAHA, Česká republika, 5. srpna 2005 – Výstava Mikroprocesory – srdce počítačů, kterou pořádá společnost Intel ve spolupráci s Národním technickým muzeem, vstoupila do třetího měsíce svého trvání. Ještě do 28. srpna 2005 si mohou návštěvníci prohlédnout ucelenou historii mikroprocesorů od prvního modelu na světě až po nejnovější procesory ze současnosti.

Výstava se koná u příležitosti 40. výročí Moorova zákona, který charakterizuje vývoj celého počítačového odvětví. Gordon Moore právě před 40 lety předpověděl, že počet transistorů na integrovaném obvodu se přibližně zdvojnásobuje každých 24 měsíců. Velmi přesně tak charakterizoval vývoj celého IT odvětví, přičemž jeho předpověď platí dodnes.
 
Velký úspěch v průběhu výstavy zaznamenávají přednášky určené pro širokou i odbornou veřejnost. Těch se konala již celá řada v průběhu června a července. Poslední dvě přednášky budou v sobotu 20. a 27. srpna. Cílem přednášek pro laickou veřejnost je odpovědět na otázky, co je vlastně mikroprocesor, proč se mu věnuje taková pozornost a jakou roli hrají jeho vlastnosti pro běžného uživatele. Pro odbornou veřejnost byly připraveny přednášky o procesorech s dvěma a více jádry, o historii mikroprocesorů, důvodech použití procesorů Intel v prvních počítačích IBM* nebo na téma chlazení mikroprocesorů. 

Bronislav Frýba z Národního technického muzea, který dohlíží na průběh výstavy, hodnotí reakce návštěvníků jako velmi pozitivní. „Přestože výstavu navštívili lidé všech věkových kategorií, největší zájem o ní měli lidé mezi 13 – 30 lety. Zájem byl ze strany odborníků i ze strany laiků – hodně ji navštěvovali například tatínci s malými dětmi. Návštěvníci si výstavu velmi často fotografovali. Největší atrakcí byl rozhodně nejstarší mikroprocesor Intel 4004 a také počítač IQ 151, který zaujal zejména jeho pamětníky.  Mnoho lidí se zastavovalo rovněž u nejnovějšího exponátu – dvoujádrového procesoru Pentium. Doslova nadšení byli často návštěvníci z doprovodných přednášek.“

Např. Michal Škrla, 14 let,  komentoval právě shlédnutou výstavu se slovy: „ Nejvíce mě zaujal rychlý vývoj počítačové techniky. Překvapil mě první mikroprocesor. Taková malá věc a co všechno dokáže. Já osobně používám počítač hlavně na hraní her.“

Vysoký zájem odborné i laické veřejnosti nás těší,“ říká k výstavě Pavel Svoboda,  PR manažer společnosti Intel. „Ukazuje se, že řadu lidí zajímají nejen k čemu počítače slouží, ale i jak fungují, co vlastně je ‚inside‘. Pro dosavadní úspěch uvažujeme o uskutečnění podobné výstavy na dalších místech v Česku i za hranicemi.“

„Naší snahou je prezentovat v muzeu vedle historických exponátů i špičkové technologie současnosti. Dosavadní průběh a návštěvnost výstavy Mikroprocesory – srdce počítačů potvrzují velký zájem široké i odborné veřejnosti o historii i současný vývoj moderních technologií,“ komentuje Jiří Zeman z prezentačního oddělení Národního technického muzea.

Na výstavě je možné vyzkoušet také nejmodernější zařízení digitální zábavy, která dodal technologický partner výstavy AAC*, výrobce počítačů Brave. Návštěvníci výstavy si tak mohou mj. zkusit pracovat na PC založeném na nejmodernější dvoujádrové technologii Intel reprezentované mikroprocesorem Intel Pentium D.

Další informace o výstavě Mikroprocesory – Srdce počítačů

Na výstavě je k vidění mj. první mikroprocesor na světě Intel® 4004 z listopadu 1971, což je 4bitový procesor s původní rychlostí 109 kHz s možností obsloužit až 640 B RAM paměti. Návštěvníci se seznámí s celou historií mikroprocesorů od Intel 8008, 32bitovými Intel 80386 procesory či s rodinou 486 DX/DX2/DX4, přes první Intel Pentium® procesor až po nejnovější dvoujádrové procesory Intel Pentium Extreme Edition 840 a Intel Pentium D. Na výstavě jsou zastoupeny také mikroprocesory od dalších výrobců, včetně těch přelomových, jakým byl první 64b procesor Alpha AXP*. V tomto rozsahu tak jde o vůbec první představení mikroprocesorů v České republice.

Exponáty výstavy jsou především ze soukromé sbírky Patrika Veselíka, učitele hardwaru na Střední škole aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Ten je zároveň dlouholetým spolupracovníkem mnohých českých i slovenských počítačových periodik. Nejstarší exponáty jsou zapůjčeny z muzea společnosti Intel, Santa Clara v Kalifornii.

Místo konání výstavy a doprovodných programů:
Národní technické muzeum
Kostelní 42, 170 78 Praha 7

Organizátoři výstavy: Společnost Intel Corporation ve spolupráci s Národním technickým muzeem
Technologický partner: AAC Czech, výrobce počítačů BRAVE
Hlavní mediální partner a odborný garant: časopis Computer
Mediální partneři: 21. století, ABC, art&antiques, Český rozhlas 1 – Radiožurnál, Empire Media, Metro, Radio 1, TV Praha, Živě.cz

Otevírací doba:
úterý - pátek, 9-17 hodin
sobota a neděle: 10-18 hodin

Váš názor Další článek: Discovery: On-line videopřenos z přistání

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,




Aktuální číslo časopisu Computer

Jak používat VR k práci

Megatest 18 levných monitorů

Test lokátorů s Bluetooth

Průvodce nákupem RAM