Výsledky společnosti Telenor za Q3

1. listopadu 2001
U Googlu se chystá další vylepšení
Výsledky hospodaření společnosti Telenor za 3. čtvrtletí 2001.
Výsledky společnosti Telenor za Q3

Oslo, 30. října 2001 – Aktivity společnosti Telenor za prvních devět měsíců roku 2001 vykazovaly neustálý růst. Provozní příjmy byly o 10,7 % vyšší než ve stejném období loňského roku. Zisk za prvních devět měsíců činil 9,5 miliardy NOK, resp. 1,08 miliardy USD před zdaněním a odečtením menšinových podílů. Stále dochází k silnému růstu v příjmech a ziscích z aktivit Telenoru v oblasti mobilních komunikací v Norsku. Kladný ziskový vývoj rovněž vykazovaly klasické služby pevných linek.

 

Trh pro služby související s informačními technologiemi (IT) byl v průběhu třetího čtvrtletí tohoto roku charakteristický značným poklesem poptávky. Společnost Telenor přijala důležitá opatření k tomu, aby přizpůsobila své podnikání v této oblasti nižší úrovni poptávky. Tato opatření zahrnovala snížení počtu zaměstnanců.

 

Telenor pracuje na restrukturalizaci svého mezinárodního internetového portfolia. Prodal své vlastnické podíly u poskytovatelů komunikačních služeb (CSP) v Německu a Švýcarsku a omezil svou činnost v dalších evropských zemích.

 

V rámci širšího programu snižování nákladů vedení společnosti také schválilo omezení při využívání konzultantů a externích spolupracovníků. Společnost nepřijímá nové zaměstnance a omezila cestování.

 

Provozní příjmy bez započtení tržeb se v prvních devíti měsících tohoto roku zvýšily na 3,119 miliard NOK (354,7 milionu USD), což představuje zvýšení o 11,7 % v porovnání se stejným období loňského roku. V posledních třech měsících došlo ke zvýšení o 724 milionů NOK (82,33 milionu USD), což představuje 7,8 % ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Stále pokračuje silný nárůst příjmů a zisku z aktivit společnosti Telenor v oblasti mobilních komunikací v Norsku. Kladný ziskový vývoj rovněž vykazovaly klasické služby pevných linek.

 

EBITDA (provozní zisk/ztráta bez úroků, daní, odpisů a amortizace) dosáhla na konci třetího čtvrtletí výše 6,59 miliard NOK (749,4 milionu USD). V této hodnotě nejsou započteny výnosy a ztráty. Po dalších oprávkách na rezervy dosahovala EBITDA výše 7,085 miliard NOK, resp. 805,7 milionu USD, což představuje zvýšení o 4 % (252 milionů NOK, resp. 28,66 milionu USD) ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

 

„Základní provozní aktivity společnosti vykazují po prvních devíti měsících i nadále kladný růst. Tento nárůst se vztahuje zejména k aktivitám společnosti Telenor v oblasti mobilních komunikací v Norsku. Rovněž nás těší, že jsme si v Norsku od konce roku udrželi stejný podíl na trhu pevných telefonních linek,“ řekl Tormod Hermansen, vrchní výkonný ředitel společnosti Telenor.

 

„Stále očekáváme, že situace na trhu služeb souvisejících s IT bude tvrdá, a přijali jsme opatření ke snížení nákladů včetně snížení počtu zaměstnanců. Očekáváme, že rozhodnutí zanechat internetových aktivit v oblasti CSP v Německu a ve Švýcarsku a omezit naše internetové činnosti v dalších evropských zemích povede ke kladné hodnotě ukazatele EBITDA ke konci roku 2002 pro tuto oblast,“ dodal T. Hermansen.

 

Ve třetím čtvrtletí 2001 uplatnila společnost Telenor odpisy ve výši 2 miliardy NOK
(227,4 milionu USD), především ve formě goodwillu společnosti EDB Business Partner, transatlantického podvodního kabelu TAT-14 a svých internetových podniků.

 

Výnosy ve výši 21 miliard NOK (2,39 miliardy USD) z prodeje předchozích investic Telenoru v Německu a Irsku významně přispěly k zisku před zdaněním a odečtu menšinových podílů, který dosáhl 9,5 miliardy NOK (1,08 miliardy USD) i přes značené odpisy a rezervy.

 

Rozvaha společnosti Telenor se od konce roku výrazně zlepšila v důsledku prodeje podílu Telenoru v německé firmě Viag Interkom a irské společnosti Esat Digifone. Finanční zadluženost (čistý dluh nesoucí úrok) byla na konci třetího čtvrtletí 16,4 miliardy NOK
(1,86 miliardy USD), což od konce roku představuje snížení o 24,1 milionu NOK

(2,74 milionu USD).

 

Finanční zpráva a další materiály jsou k dispozici na stránce http://www.telenor.com/ir/.

Podrobné výsledky ve formátu pdf naleznete na http://www.telenor.com/ir/quarterly_reports/3q01/pdf_xsl/3q_2001_eng.pdf (rozvaha na
str. 12)

 

O společnosti Telenor

Norská společnost Telenor – jeden z nejvýznamnějších telekomunikačních operátorů ve Skandinávii – působí v mezinárodním měřítku v oblasti mobilní komunikace, Internetu,
v komunikačních službách založených na protokolu IP, satelitních službách a placených televizních službách.

 

V České republice je Telenor vedle své regionální kanceláře (Country Office) plně nebo částečně zastoupen následujícími společnostmi:

 

Telenor Česká republika, s.r.o. – poskytuje satelitní řešení zahrnující sítě VSAT určené pro bankovní a finanční instituce, státní a veřejnou správu, obchodní řetězce, podnikové sítě, dále satelitní mobilní služby, broadcasting pro přenos a distribuci RTV signálu, Business TV, TV pro uzavřené skupiny uživatelů a další širokopásmové služby.

 

Nextra Czech Republic, s.r.o. – nabízí mnoho internetových a telekomunikačních služeb založených na internetovém protokolu (IP). Kromě úctyhodné mezinárodní konektivity, zahrnuje její produktové portfolio jak hlasové a domácí služby, tak i komplexní řešení virtuálních privátních sítí (VPN).

 

Nextra Wireless, s.r.o. – operátor, který zajišťuje řešení ”poslední míle” prostřednictvím sítě Fixed Wireless Access ve frekvenčním pásmu 26 GHz.

 

DCIT, s.r.o. – nabízí široké spektrum služeb spojených s ICT (vývoj softwaru, konzultační služby, informační audity, spolupráce na řízení projektů, certifikaci ISO 9001). Stěžejní softwarový produkt společnosti DCIT používají dvě české a tři britské televizní stanice.

 

Inform Net Partners – katalogová společnost, která vyrábí cestovní atlasy a seznamy typu business-to-business v tištěné formě a na CD-ROMech. Spravuje také internetové databáze podporující publikace této společnosti.

 

 

V případě zájmu o další informace prosím kontaktujete:

           

Dag Melgaard                                                             Steinar Ostermann

Telenor ASA – Senior Press Officer                         Telenor ASA – Assistant Press Officer

Tel.: +(47) – 22 77 85 90                                               Tel.: +(47) – 22 77 86 88

Mob: +(47) – 901 92 000                                               Mob: +(47) – 995 77 777

 

 

Hana Boháčová                                                           Daniela Beranová

Telenor CR – Country Office                                       Herald Communications

Tel: 02/ 96 355 111                                                      Tel: 02 / 24232650

hana.bohacova@telenor.com                                      beranova@herald-pr.cz

 

 

Váš názor Další článek: U Googlu se chystá další vylepšení

Témata článku: Ebitda, Atlas software, Inform, Goodwill, Oslo, Moby


Určitě si přečtěte

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 252

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu