Výsledky hospodaření společnosti Telenor za první pololetí roku 2001: uspokojivý trvalý růst

Obchodní aktivity společnosti Telenor vykázaly v první polovině roku 2001 silný růst.
Výsledky hospodaření společnosti Telenor za první pololetí roku 2001: uspokojivý trvalý růst

Oslo, 22. srpna 2001 –  Obchodní aktivity společnosti Telenor vykázaly v první polovině roku 2001 silný růst. Příjmy bez zisků z prodeje podílů Telenoru ve vlastněných firmách se během prvních šesti měsíců roku zvýšily o 13,8 % na 19,806 miliard norských korun (NOK), resp.
2,23 miliard USD. Provozní zisk bez úroků, daní, odpisů a amortizace (EBITDA) před započtením zisků a ztrát z prodeje podílů ve vlastněných společnostech vzrostl o 4,494 miliardy NOK (506,5 milionů USD), neboli o 5 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Výjimečně vysoký zisk před zdaněním ve výši přibližně 12 miliard NOK (1,35 miliardy USD) byl výrazně ovlivněn ziskem z prodeje podílů Telenoru v jiných společnostech a odpisy.

 

Během prvních šesti měsíců roku 2001 se příjmy – bez zisku z prodeje podílů ve vlastněných firmách – zvýšily o 2,395 miliard NOK, resp. 270 milionů USD (o 13,8 %) ve srovnání se shodným obdobím roku 2000. Ve druhém čtvrtletí se příjmy bez zisku z prodeje podílů v jiných  společnostech zvýšily o 988 milionů NOK (111,35 milionů USD), procentuelně o 10,9 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Růst byl mimořádně silný v oblasti mobilních komunikací.

 

Zisk (EBITDA) činil za první polovinu roku 4,494 miliardy NOK (506,5 milionů USD) bez zisků a ztrát Telenoru z prodeje podílů ve vlastněných firmách. To představuje zvýšení o 215 milionů NOK, resp. 24,23 milionů USD (5 %) ve srovnání s první polovinou roku 2000. “Naše hlavní činnosti vykázaly podstatně vyšší růst, vezme-li se v potaz, že náš koncern zvýšil objem aktivit spojených s rozvojem podnikání v oblasti mobilní telefonie, Internetu a širokopásmových služeb,” řekl Tormod Hermansen, prezident a vrchní výkonný ředitel společnosti. “Růst v mobilní telefonii je velmi silný. V této oblasti máme nyní více než 5,7 milionů účastnických smluv vzhledem k poměrnému podílu společností, v nichž máme vlastnické zájmy. Těší nás, že jsme si udrželi 73% podíl na trhu pevných linek v Norsku,” dodal Hermansen.

 

Ve druhém čtvrtletí roku 2001 provedla společnost Telenor několik odpisů, především z hodnoty společnosti a několika zahraničních investic z roku 2000, v celkové hodnotě přesahující 9 miliard NOK (1,09 miliardy USD). Z toho 7,5 miliard NOK (845 milionů USD) připadlo na dánskou společnost Sonofon. “Odpisy jsme provedli za přijatelnou odhadovanou cenu s ohledem na propad na daných trzích a na úpravu očekávání ziskového potenciálu společnosti Telenor,” řekl Hermansen. “Kromě společnosti Sonofon jsme další odpisy realizovali u společností Telenordia AB a Scandinavia Online AB ve Švédsku a u některých dalších internetových společností v zahraničí.”

 

Účetní rozvahu Telenoru posílily zásadním způsobem výnosy z prodeje akcií německé společnosti VIAG Intercom a irské společnosti Esat Digifone. Úročitelný dluh společnosti Telenor ke konci prvního pololetí roku 2001 činil 10,9 miliard NOK (1,23 miliardy USD), což je o 29,6 miliard NOK (3,34 miliardy USD) méně než na počátku roku. Navzdory výrazným odpisům přispěly k celkovému zisku před zdaněním v hodnotě více než 12 miliard NOK (1,35 miliardy USD) také zisky z prodeje minulých irských a německých investic ve výši více než 21 miliard NOK (2,37 miliard USD). Díky snížení úročitelných závazků a posílení rozvahy se Telenor ve srovnání s mnoha jinými telekomunikačními společnostmi dostal do silné finanční pozice.

 

V průběhu první poloviny roku 2001 došlo v organizační struktuře společnosti Telenor k celé řadě změn, které jsou platné od 1. července. Klíčové aktivity společnosti jsou nyní soustředěny do čtyř základních podnikatelských oblastí: Telenor Mobile (mobilní sítě), Telenor Network Services (pevné linky), Telenor Residential (spotřebitelský trh) a Telenor Business Solutions (podnikový trh). Divize Telenor Media (klatalogy a databáze), Bravida (instalace), EDB Business Partner (outsourcing a vývoj softwaru) a Itworks (poradenství a integrovaná řešení spojená
s ICT) patří k vedlejším obchodním oblastem. Telenor Satellite Networks, Telenor Satellite Mobile, Teleservice a další aktivity včetně výzkumu a vývoje jsou oddělenými jednotkami spadající přímo pod Telenor ASA.

 

Z praktických důvodů budou finanční zprávy i nadále respektovat dosavadní organizaci.

 

Finanční zpráva a další materiály jsou k dispozici na stránce www.telenor.com.

Podrobné výsledky ve formátu pdf naleznete na http://www.telenor.com/ir/quarterly_reports/2q01/halvarsrap_eng_2001.pdf (rozvaha na str. 12)

 

O společnosti Telenor

Norská společnost Telenor – jeden z nejvýznamnějších telekomunikačních operátorů ve Skandinávii – působí v mezinárodním měřítku v oblasti mobilní komunikace, Internetu,
v komunikačních službách založených na protokolu IP, satelitních službách a placených televizních službách.

 

V České republice je Telenor vedle své regionální kanceláře (Country Office) plně nebo částečně zastoupen následujícími společnostmi:

 

Telenor Česká republika, s.r.o. – poskytuje satelitní řešení zahrnující sítě VSAT určené pro bankovní a finanční instituce, státní a veřejnou správu, obchodní řetězce, podnikové sítě, dále satelitní mobilní služby, broadcasting pro přenos a distribuci RTV signálu, Business TV, TV pro uzavřené skupiny uživatelů a další širokopásmové služby.

 

Nextra Czech Republic, s.r.o. – nabízí mnoho internetových a telekomunikačních služeb založených na internetovém protokolu (IP). Kromě úctyhodné mezinárodní konektivity, zahrnuje její produktové portfolio jak hlasové a domácí služby, tak i komplexní řešení virtuálních privátních sítí (VPN).

 

Nextra Wireless, s.r.o. – operátor, který zajišťuje řešení ”poslední míle” prostřednictvím sítě Fixed Wireless Access ve frekvenčním pásmu 26 GHz.

 

DCIT, s.r.o. – nabízí široké spektrum služeb spojených s ICT (vývoj softwaru, konzultační služby, informační audity, spolupráce na řízení projektů, certifikaci ISO 9001). Stěžejní softwarový produkt společnosti DCIT používají dvě české a tři britské televizní stanice.

 

Inform Net Partners – katalogová společnost, která vyrábí cestovní atlasy a seznamy typu business-to-business v tištěné formě a na CD-ROMech. Spravuje také internetové databáze podporující publikace této společnosti.

 

 

V případě zájmu o další informace prosím kontaktujete:

           

Dag Melgaard                                                            Steinar Ostermann               

Telenor ASA – Chief Press Spokesman                   Telenor ASA – Assistant Press Spokesman                   

Tel.: +(47) - 22 77 85 90                                           Tel.: +(47) - 22 77 86 88                

 Mob: +(47) – 901 92 000                                          Mob: +(47) - 995 77 777

 

 

Hana Boháčová                                                         Daniela Beranová

Telenor CR – Country Office                                    Herald Communications

Tel: 02/ 96 355 111                                                   Tel: 02 / 24232650

hana.bohacova@telenor.com                                   beranova@herald-pr.cz

 

 

Váš názor Další článek: Apple opravila nefunkčnost QuickTime v IE

Témata článku: Inform, Oslo, Atlas software, Moby, Intercom, Ebitda, První polovina


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu