Výsledkem spolupráce HP a UCLA je důležitý patent v molekulární elektronice

10. února 2002
Nová Java 2 verze 1.4
Společnost Hewlett-Packard (NYSE:HWP) spolu s univerzitou UCLA (University of California at Los Angeles) obdržela americký patent pro technologii, která by mohla umožnit jednoduchou a levnou stavbu velmi složitých logických čipů v molekulárním měřítku.
Výsledkem spolupráce HP a UCLA je důležitý patent v molekulární elektronice

Výzkum se zabývá molekulární elektronikou jako zcela novou technologií, která by mohla rozšířit, možná i zcela nahradit integrované obvody na bázi silikonu během deseti let. Většina expertů věří, že silikonová technologie dosáhne svých fyzických a ekonomických hranic zhruba do roku 2012.

 

Patent(1), vydaný Philipovi J. Kuekesovi a R. Stanleymu Williamsovi z laboratoří HP a Jamesi R. Heathovi z UCLA, staví na předchozích patentech a vědecké práci společnosti a univerzity pracující pod grantem americké Defense Advanced Research Projects Agency s využitím finančních zdrojů HP.

 

Proces výroby čipů v současné době vyžaduje několikanásobné, drahé přesné kroky k vytvoření složitých vzorců vodičů, které definují počítačový obvod. Vynález HP a UCLA navrhuje použití vodičů s jednoduchou strukturou, spojených elektronickými přepínači o tloušťce pouhé jedné molekuly.

 

HP v laboratoři předvedla, jak se některé vzácné kovy při chemické reakci se silikonovým substrátem přirozeně formují do nanoskopických paralelních vodičů. Dvě sady paralelních vodičů, navzájem zhruba pravoúhle orientovaných, by potom mohly být přetvořeny ve strukturu podobnou mapě Manhattanu v New Yorku s ulicemi směřujícími od východu na západ a dalšími od severu k jihu.

 

V podobném experimentu výzkumní pracovníci zkřížili vodiče velikosti těch, které se používají v dnešních počítačových čipech, a rozložili je kolem vrstvy elektricky přepínatelných molekul, zvaných rotaxany, která měla tloušťku jedné molekuly. Jednoduché logické obvody byly potom elektronicky vytvořeny zavedením signálů do molekul zachycených mezi nitkovými kříži.

 

HP a UCLA ve vzájemné spolupráci rovněž patentovali paměťový čip založený na molekulárních přepínačích. Časopisem Massachusetts Institute of Technology Review byl tento vynález(2) označen za jeden z pěti nejvýznamnějších patentů roku 2000.

 

„Naše výsledky napovídají, že programování by v budoucnosti mohlo nahradit dnešní složitou, vysoce přesnou metodu výroby počítačových čipů,“ konstatoval samostatný vědec a počítačový architekt HP Labs Philip J. Kuekes. „Jakmile bude sestavena základní struktura, bude možné použít programování k implementaci složité logické konstrukce elektronickým nastavením správných konfiguračních přepínačů ve struktuře v molekulárním měřítku.“

 

Zatímco v předchozích experimentech byly formovány jednoduché logické obvody, až do posledního patentu přetrvávala koncepční bariéra, která zabraňovala plnému využití této technologie a vytvoření praktických, složitějších čipů.

 

„Problém je v tom, že v jedné velké struktuře by se elektronické signály navzájem rušily,“ vysvětlil R. Stanley Williams, člen vědecké rady HP a ředitel výzkumu kvantové vědy v laboratořích HP. „Bylo by to, jako kdybychom odstranili všechny semafory z Manhattanu a vyžadovali minimální rychlost 30 mil v hodině. Výsledkem by bylo totální ucpání systému. Semafory, stejně jako seříznuté vodiče, regulují průběh dopravy a umožňují přepravu pasažérů nebo informací mezi jakýmikoli dvěma body struktury.“

 

Řešení, které patentovaný vynález navrhuje, předpokládá seříznutí vodičů na menší délky a přeměnu některých "křižovatek" na izolace. „Prakticky rozdělíte město na menší čtvrti s menšími ulicemi v každé čtvrti a většími ulicemi spojujícími jednotlivé čtvrti,“ doplnil Williams. Izolace jsou tvořeny „rozdělovacími vodiči“, jež jsou chemicky odlišné od ostatních. Rozdíl napětí mezi rozdělovacím vodičem a cílovým vodičem vytváří izolaci.

 

Ovládání těchto napětí a nábojů bylo také předmětem předchozího patentu(3), který byl R. S. Williamsovi a P. J. Kuekesovi vydán minulý rok a jenž poskytl metodu propojení zařízení v molekulárním měřítku se současnou technologií, jejíž součástky jsou obvykle asi 100krát větší. Obecně řečeno, toto ovládání zahrnuje speciální techniku dělení toku dat s použitím chemického procesu k propojení litograficky vytvořených vodičů s vodiči v nanometrickém měřítku.

 

(1) US 6,314,019 B1, “Molecular-Wire Crossbar Interconnect (MWCI) for Signal Routing and Communications.” ("Křížové vnitřní propojení molekulárních vodičů pro směrování signálů a komunikaci")

 

(2) US 6,128,214, “Molecular Wire Crossbar Memory.” ("Paměť křížové lišty pro molekulární vodiče")

 

(3) US 6,256,767, “Demultiplexer for a Molecular Wire Crossbar.” (Demultiplexor pro křížové lišty pro molekulární vodiče")

# # #

UCLA (http://www.ucla.edu) je jednou z vedoucích světových univerzit, renomovaných pro progresivní výzkum a inovaci, středoškolské a vysokoškolské vzdělávání a službu společnosti. UCLA a UC Santa Barbara se spojili, aby vystavěli California NanoSystems Institute (Californský Institut Nanosystémů) (http://www.cnsi.ucla.edu), který pomůže vyvinout informační, biomedikální a výrobní technologie (nanotechnologie), které budou hrát významnou roli ve vědě a ekonomii našeho nového století.

Společnost Hewlett-Packard je předním světovým dodavatelem řešení a služeb pro výpočetní techniku a zobrazování. Zaměřuje se na výrobu zařízení a technologií, dostupných pro všechny. Celkové příjmy společnosti HP ze stávajících provozů ve fiskálním roce 2001 činily 45,2 miliardy dolarů. Další informace o společnosti HP a jejích produktech lze nalézt na adrese http://www.hp.com nebo http://www.hp.cz.

Váš názor Další článek: Nová Java 2 verze 1.4

Témata článku: Programování, Jednoduchý vzorec, Chemická struktura, Santa Barbara, Manhattan, California, Struktura, Vynález, Praktická elektronika, Molekula, Čtvrt miliardy, Signal, Praktická elektronika 2016, Stanley, Nová molekula


Určitě si přečtěte

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 30

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 85


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize