Vyjádření společnosti Microsoft na úřední rozhodnutí amerického oblastního soudu

Redmond, stát Washington, 1. listopadu 2002 - Společnost Microsoft vydala své stanovisko k úřednímu rozhodnutí amerického oblastního soudu.
Vyjádření společnosti Microsoft na úřední rozhodnutí amerického oblastního soudu

"Jsme potěšeni, že soud podmínečně potvrdil dohodu, které jsme dosáhli s federální vládou a devíti americkými státy. Dohoda byla obtížná a vyplývají z ní tvrdé, ale spravedlivé požadavky. Je důležité, že nám i nadále umožňuje pokračovat v inovacích a vývoji našich produktů, které odpovídají měnícím se trendům a potřebám našich zákazníků. Víme, že budeme pečlivě sledováni vládou a našimi konkurenty, proto chceme věnovat splnění našich závazků mimořádnou pozornost."

"Podmínečné potvrzení převážné části mimosoudní dohody mezi Microsoftem, Ministerstvem spravedlnosti USA a devíti z osmnácti  žalujících států potvrdilo správnost změn zahájených spolu s touto dohodou před více jak rokem. Dohoda je zdravým kompromisem, který podporuje konkurenční prostředí v softwarovém průmyslu a přitom nebrání dalším inovacím," komentoval rozhodnutí Jiří Devát, generální ředitel společnosti Microsoft pro Českou a Slovenskou republiku.

 

"Páteční rozhodnutí přináší významnou motivaci pro dokončení změn obsažených v mimosoudní dohodě. Mimosoudní dohoda vlastně jen formálně potvrzuje skutečnost, že mnohé - např. jednotné podmínky pro partnery z řad výrobců hardware (OEM partnery) či přístupu k technologiím Microsoft, a to i v lokálních podmínkách - jsme již zavedli. Vítězem tohoto sporu se stal zákazník, který získá nové výhody jak z otevřené konkurence, tak i z dalších inovací, které vzájemná dohoda podporuje. Podmínečné potvrzení mimosoudní dohody přináší také nové příležitosti pro české softwarové firmy, kterým umožňuje ještě otevřenější přístup k výsledkům špičkového výzkumu Microsoftu, a tím i příležitost soutěžit v globálním měřítku. Microsoft bude nadále podnikání lokálních softwarových výrobců maximálně podporovat."

 

Chronologie kauzy v datech

18. května 1998
Ministerstvo spravedlnosti, dvacet států Unie a oblastní soud státu Kolumbie podaly hlavní žalobu vinící společnost Microsoft, že zneužívá své tržní síly a maří konkurenci.

24. června 1999
Ukončeny svědecké výpovědi představitelů společnosti Microsoft k případu.

5. listopadu 1999
Soudce Jackson publikoval tzv. "nález", který společnost Microsoft obvinil, že zneužívá svého monopolního postavení na trhu s operačními systémy pro personální počítače.

3. dubna 2000
Soudce Jackson obvinil ve svém „nálezu“ společnost Microsoft, že porušila americký antimonopolní zákon.

28. dubna 2000
Ministerstvo spravedlnosti a státy formálně navrhly rozdělení společnosti Microsoft na dvě společnosti; jedna by si měla zachovat operační systémy, druhá ostatní produkty.

7. června 2000
Soudce Jackson vydal své konečné rozhodnutí, ve kterém navrhl rozdělit společnost Microsoft na dvě společnosti. Společnost Microsoft oznámila, že se odvolá, ale nesouhlasila s tím, aby se použil plán vlády postoupit odvolání přímo Nejvyššímu soudu.

13. června 2000
Společnost Microsoft se odvolala. Odvolací soud souhlasil se slyšením Microsoftu ve věci navrhovaného rozdělení Microsoftu na dvě společnosti.

20. června 2000
Soudce Jackson předal odvolání přímo Nejvyššímu soudu.

27. listopadu 2000
Microsoft sdělil odvolacímu soudu, že nařízení oblastního soudu je extrémní a že případ byl veden s formálními chybami. Společnost Microsoft odmítla obvinění z monopolního chování.

12. ledna 2001
Ministerstvo spravedlnosti a státy zaslaly písemnou urgenci odvolacímu soudu, aby urychleně potvrdil, že Microsoft porušil federální antimonopolní zákon a má být rozdělen na dvě společnosti, aby se zamezilo dalšímu porušování zákona.

14. června 2001
Senát potvrdil washingtonského antimonopolního zástupce Charlese Jamese, aby vedl tu část Ministerstva spravedlnosti, která se zabývá ochranou trhu.

28. června 2001
Odvolací soud odmítl rozdělit Microsoft na dvě části, ale souhlasil s nálezem soudu nižší instance, že Microsoft porušil antimonopolní zákony na trhu operačních systémů.

6. září 2001
Ministerstvo spravedlnosti nebude dále žádat rozdělení Microsoftu, ale chce najít rychlé řešení tohoto antimonopolního případu. Ministerstvo nechce dále pokračovat ve zkoumání, zda Microsoft ilegálně svázal Internet Explorer s operačním systémem Windows.

9. října 2001
Nejvyšší soud odmítl žádost Microsoftu o přezkoumání obvinění, že Microsoft porušil antimonopolní zákon.

2. listopadu 2001

Ministerstvo spravedlnosti a devět států Unie se dohodly s Microsoftem, že umožní výrobcům počítačů instalovat na počítače software jiných výrobců a odhalí skryté části Windows softwarovým vývojářům.

6. listopadu 2001

S návrhem souhlasilo devět z osmnácti států Unie.

7. prosince 2001

Zbývajících devět států oznámilo, že budou pokračovat v žalobě proti společnosti Microsoft a budou požadovat tvrdší sankce.

4. března 2002
Státy, které zůstaly v případu, změnily své požadavky. Tato skutečnost byla reakcí na kritiku, že případ bude příliš drahý pro daňové poplatníky a způsobí zmatek na počítačovém trhu.

18. března 2002
Na základě požadavku zbylých devíti států začala slyšení ve věci sankcí proti Microsoftu.

24. dubna 2002
Ředitel správní rady a spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates svědčí proti plánu devíti států Unie.

5. srpna 2002
Společnost Microsoft oznámila, že dá brzy k dispozici stovky uzavřených částí kódu, aby vyhověla požadavku Ministerstva spravedlnosti.

1. listopadu 2002
Soudkyně Colleen Kollar-Kotelly potvrdila většinu opatření v dohodě mezi Ministerstvem spravedlnosti a Microsoftem, čímž současně omezila obavy žalujících států, že sankce jsou příliš měkké.

Stručný popis průběhu posledního líčení

Zatímco Evropa upadala do pozdního pátečního večera, americké mediální společnosti chrlily první informace, analýzy a komentáře týkající se největší softwarové společnosti světa a posledních informací o soudním rozhodnutí vydaném oblastním soudem státu Kolumbie. Federální soudce totiž v pátek z větší části akceptoval navrženou dohodu v dlouhotrvajícím procesu mezi americkým Ministerstvem spravedlnosti a státy Unie a společností Microsoft.

Soudkyně oblastního soudu Colleen Kollar-Kotelly k případu uvedla: "Soud je potěšen tím, že obě strany dosáhly dohody, která odpovídá veřejnému zájmu." Podle soudkyně je dohoda konečným vyrovnáním v případu. Potvrdila dohodu obou stran téměř celou s tím, že odmítla požadavek posledních devíti států Unie, které v případu pokračují po loňské listopadové částečné dohodě, a požadovaly zpřísnění sankcí proti společnosti Microsoft.

Devět z původních osmnácti států pokračovalo v žalobě a požadovalo rozdělení společnosti na část s operačními systémy a část s ostatním softwarem. Patřily mezi ně: California, Connecticut, Florida, Iowa, Kansas, Massachusetts, Minnesota, Utah a West Virginia. Státy Illinois, Kentucky, Louisiana, Maryland, Michigan, New York, North Carolina, Ohio a Wisconsin podepsaly dohodu již před rokem.

Dohoda v největší části popisuje obchodní praktiky společnosti a zajišťuje zveřejnění a otevření programového rozhraní pro vývoj aplikací (API) a komunikačních protokolů. Tyto části by měly být dány k dispozici konkurenci a vývojářům, aby mohli po dobu pěti let vyvíjet a připravovat konkurenční programové vybavení na platformu Windows.

Generální zástupce státu Iowa Tom Miller zmínil, že v tomto rozhodnutí soudu spatřuje poslední kapitolu případu, ale nekomentoval, zda se státy proti rozhodnutí soudu odvolají.

Původní termín, do kdy má společnost Microsoft otevřít komunikační protokoly konkurenci posunula soudkyně Kollar-Kotelly o půl roku dříve než navrhoval Microsoft. Oba hlavní představitelé společnosti Bill Gates a Steve Ballmer ještě na noční páteční konferenci prohlásili, že chápou poslední rozhodnutí soudu jako významný milník v případu. Na tiskové konferenci se také hovořilo o podobné kauze v rámci Evropské unie, která sledovala výsledky amerického procesu. Zde v Evropě je Microsoft viněn z nekalého soutěžního chování na trhu serverů.

Historická fakta hovoří o mnoha případech, kdy americký stát nebo antimonopolní instituce zasahovaly proti společnostem, které si na trhu vytvořily výsadní postavení. Americká antimonopolní stíhání byla použita na základě pravidel vydaných v Shermanově antimonopolním zákoně z roku 1890. Mezi stíhané společnosti patřily například komunikační operátor AT&T (1974-1982), počítačová společnosti IBM (1969-1982), Rockefellerovo naftové impérium Standard Oil (1911), společnost Aluminium Company of America (1945) a American Tobacco (1946). Některé případy skončily u Nejvyššího soudu, který nařídil například násilné rozdělení společností a vytvoření konkurenčního prostředí na trhu.

 -----------------

Zdroje: Závěry soudu týkající se případu (http://www.dcd.uscourts.gov/microsoft-2001.html), Reuters, CNET, Zdnet, The Register, ČTK,
ČIA, Anopress, Newton

 

 

V případě zájmu o další informace prosím kontaktujte:

 

Jiří Grund                                                      Renáta Drahorádová

Microsoft                                                      Agentura Creo

Tel.: +420 602 206 744                                 Tel.: + 420 602 347 100

E-mail: i-jirigr@microsoft.com                    E-mail: renata@creo.cz

 

 

 

Informace o společnosti Microsoft® naleznete na http://www.microsoft.com/cze

 

Posláním společnosti Microsoft v ČR je přinášet pozitivní změny do každodenního života našich lidí. Kdekoliv lidé pracují, učí se nebo si hrají, usilujeme o usnadnění jejich života prostřednictvím informačních technologií nejvyšší světové úrovně, které jsou lokalizovány nebo přizpůsobeny našemu trhu. Microsoft je připraven přispět ke zkvalitnění vzdělání, zvýšení produktivity práce, pozvednutí konkurenceschopnosti našich firem a umožnění integrace našeho státu do NATO a EU podporou rozvoje dovedností v oblasti informačních technologií

a počítačové gramotnosti v naší zemi.

 

Váš názor Další článek: K účtu GEnius můžete získat počítač i notebook

Témata článku: Microsoft, Internet Explorer, Dohoda, Virginia, Poslední výrobce, Kentucky, Newton, Wisconsin, Lokální zákon, Louisiana, Soudní obvinění, Žalující strana, Monopolní postavení, Kansas, Maryland, Connecticut, Utah, Aluminium, Jackson, Minnesota


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky