Vltava.cz zvládla krizi

Vltava.cz zvládla krizi

Společnost Vltava.cz úspěšně zvládla tříměsíční moratorium vyhlášené z důvodu finanční tísně. Dne 24. září Krajský soud v Brně rozhodl, že společnost je způsobilá pro návrat do běžného provozu a ukončil insolvenční řízení. Restrukturalizovaná a revitalizovaná společnost je připravena na blížící se předvánoční sezónu.

Zpět do běžného provozu

Dne 24. září 2009 ukončil Krajský soud rozhodnutím insolvenční řízení vedené proti přednímu českému internetovému prodejci společnosti Vltava.cz a uvedl společnost zpátky do běžného provozu. Společnost totiž prokázala, že se dohodla s významnými věřiteli a aktivně se snaží svou dlouhodobě tíživou finanční situaci řešit. „Během tříměsíční ochranné lhůty jsme intenzivně jednali se všemi významnými věřiteli společnosti a podařilo se nám směřovat k dohodám. Tyto dohody umožní společnosti dále bezproblémově fungovat a zároveň nenaruší existující obchodní vztahy,“ uvedl Marek Budín, místopředseda představenstva a zároveň zástupce vlastníka společnosti, fondu Milestone Partners.

V rozhodování vzal soud v potaz také řadu restrukturalizačních a revitalizačních kroků, které Vltava.cz v posledním období zrealizovala. Z nákladových opatření se jedná zejména o optimalizaci personálu odrážející novou organizační strukturu, renegociaci dodavatelských kontraktů a přestěhování logistického aparátu do prostor odrážejících potřeby nového modelu fungování firmy. „Na straně výnosů považujeme za největší úspěchy jednak postupné přepnutí našeho obchodu s elektronikou Cybex.cz na externí logistické aparáty, které z pohledu zákazníka znamená širší nabídku zboží skladem a rychlejší expedici, a spuštění nového obchodu Filmy v rámci nákupní galerie Vltava.cz. Tento obchod, specializující se zejména na levné pošetkové tituly, tak doplnil klasický „silný“ trojlístek Vltavy společně s hudbou a knihami,“ vysvětlil Ondřej Vičar, ředitel společnosti Vltava.cz.

Soud ocenil také fakt, že se během ochranné lhůty podařilo společnosti nejen udržet běžný provoz a souběžně realizovat ozdravovací opatření, ale také otočit do té doby klesající trend výnosů. „Zatímco první půlrok letošního roku, pravděpodobně i v souvislosti s finanční krizí a všeobecným poklesem spotřebitelského apetitu, pro nás znamenal setrvalý klesající trend v tržbách, ve druhé polovině léta, poté, co jsme dokončili řadu restrukturalizačních kroků, se trend otočil a výnosy začaly poměrně prudce růst,“ řekl Ondřej Vičar.

Nový model

„Myslím, že Vltava.cz si razancí, se kterou přistoupila k řešení svých historických problémů, zcela zřetelně řekla o místo na trhu. Nízkonákladový model, na který v posledním roce přešla využívá přirozených dodavatelsko-distribučních synergií a je ideální pro současnou ekonomickou situaci. Výhodou Vltavy může nyní být, že zatímco řadu firem na trhu zásadní restrukturalizační opatření teprve čekají, Vltava je již má z velké části za sebou,“ dodal Vičar.

Témata článku: Poslední krok, Levné zboží, Běžný den, Levná elektronika

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí