Visual Studio .NET

20. února 2002
Oprava NTFS u Windows XP
Visual Studio .NET umožní softwarovým výrobcům rychle budovat a uvádět do provozu webové služby a aplikace ve formátu XML.

Po čtyři roky společnost Microsoft budovala základy projektu Microsoft .NET - webových služeb a aplikací ve formátu XML, spojující spolehlivými
a zabezpečenými internetovými kanály lidi, zařízení a informace.

 

Ve středu 13. února ve VSLive! v San Franciscu Microsoft na celosvětový trh slavnostně uvedl svůj produkt Visual Studio .NET, komplexní nástroj pro rychlé budování a zavádění webových služeb a aplikací ve formátu XML. Visual Studio .NET poskytne softwarovým výrobcům po celém světě vysoce výkonné nástroje na snadné a rychlé vytváření webových aplikací pro jakákoli zařízení i platformy, stejně jako na vývoj výkonných aplikací pracujících pod systémem Windows. Též vývojářům umožní rychle a snadno vybudovat vícekrát použitelnou obchodní logiku, kterou lze bez problémů integrovat jak v rámci firemního firewallu, tak i mimo něj – s dodavateli, partnery, klienty a dalšími subjekty. Microsoft pohlíží na Visual Studio ne pouze jako na další součást platformy .NET, nýbrž jako na její klíčovou hnací sílu. 

 

Ještě předtím, než byl produkt Visual Studio .NET formálně představen, projevovali o něj obrovský zájem softwaroví výrobci. Miliony z nich měly k dispozici beta verze, a tisíce z nich už uvedlo do provozu produkční aplikace vybudované na základě rané verze. Samotní vývojáři na Visual Studiu .NET oceňují hlavně to, že disponuje širokou podporou pro prakticky každý rozšířený programovací jazyk, čímž se výrazně minimalizuje objem přeškolování, nutného k používání nové platformy. Visual Studio .NET též dramatickým způsobem snižuje objem kódu, který musí vývojáři pro své aplikace sami psát, a to díky prostředí Rapid Application Development (RAD) a úkolově orientovanému přístupu. Tak  mohou výrobci své produkty dodávat na trh podstatně dříve. Navíc nové nástroje umožňují aplikace, jež jsou rychlejší a disponují vyšší škálovatelností, než ty aplikace, které lze vytvořit s použitím konkurenčních prostředí.

 

„Softwaroví výrobci jsou katalyzátorem změny. Mění naše životy, práci i zábavu s přístroji připojenými k internetu, jako jsou mobilní telefony, PDA nebo počítače,“ říká Eric Rudder, hlavní viceprezident divize Developer and Platform Evangelism při společnosti Microsoft.
 „A Visual Studio .NET je přesně tím nástrojem, jenž jim umožní tuto změnu realizovat ve prospěch všech uživatelů internetu.“

 

Produkt už je v rukou výrobců

V dějinách společnosti Microsoft - a celého počítačového průmyslu vůbec - jde
o nejrozsáhleji distribuovaný produkt ještě před oficiální premiérou. Nadšení z beta verze vytvořilo pulsující „ekosystém“, jehož součásti tvoří: 

  • Více než šest tisíc zákazníků, kteří už zavedli produkční řešení na bázi .NET, a to za použití beta verze ASP.NET prostřednictvím licence ASP.NET GoLive!.
  • Pětasedmdesát partnerů Visual Studio Integration Program (VSIP), jako např. firmy Rational, Compuware či Crystal Decisions, které nabízejí široké spektrum vývojářských nástrojů a jazyků, bezproblémově fungující v rámci Visual Studio .NET.
  • Pětatřicet nezávislých softwarových prodejců (ISV), včetně firem ComponentOne, Infragistics nebo SoftArtisans, které už ohlásily více než 130 softwarových komponent pro .NET, z nichž mnohé se stačily  ve vývojářských kanálech zařadit mezi nejprodávanější.
  • Prostřednictvím více než osmi set akademických institucí po celém světě, jež se podílejí na projektu Microsoft Developers Network Academic Alliance, se do vývoje platformy .NET zapojilo více než dvě stě tisíc studentů.
  • Více než dvacet prodejců programovacích jazyků nabízí jazyky podporované platformou .NET, a to včetně C++, Perl, Python, Pascal, Java, COBOL, Fortran, RPG a Eiffel.

 

„Visual Studio .NET je skutečným úkolově orientovaným prostředím, které eliminuje nutnost vymýšlet vše znovu pokaždé, když potřebuje nějakou konkrétní funkci,“ poznamenává Jacob A. Grass, programátor společnosti Abiliti Solutions, jež se zabývá vývojem programů pro péči o zákazníka a fakturaci pro telekomunikační průmysl. „Například programovací třídy .NET obsahují většinu API založených na operačním systému Windows, díky čemuž se uživatelům naskýtá snazší přístup k jejich funkčnosti.“

 

„.NET není jen výkonnější a škálovatelnější platformou než alternativní prostředí Java/Linux – je totiž také podstatně úspornější v oblasti nákladů,“ říká R. Sessions ze společnosti ObjectWatch. „Vývoj nových aplikací je velmi rychlý a snadný, díky čemuž se snižují náklady na psaní nových aplikací. A kombinace platformy .NET s hardwarovým vybavením Intel je po cenové stránce natolik konkurenceschopná, že aplikaci, jež v Linuxu přijde na deset milionů dolarů lze na řešení .NET/Intel spustit s náklady pouhého jednoho milionu. To jistě způsobí tlak na stávající linuxovské aplikace pracující s velmi nákladnými hardwarovými požadavky.“

 

Softwaroví výrobci sklízejí plody Visual Studio .NET už dnes

Jednou ze společností, jež se už mohly přesvědčit o přínosu platformy .NET, je CafePress.com, která nabízí řešení v oblasti elektronického obchodu, umožňující jednotlivcům, skupinám i firmám prodej širokého spektra zboží po internetu. Předtím, než se společnost seznámila s produktem .NET, měla značné problémy s vlastní pomalou
a nespolehlivou vývojářskou platformou.

 

„Od okamžiku, kdy jsme přešli na .NET Framework, nabral rozvoj naší firmy obrátky,“ prohlašuje výkonný ředitel CafePress.com Fred Durham. „Časové lhůty se zkrátily zhruba na čtvrtinu a  v rámci .NET Framework jsme schopni vyvíjet řešení šitá na míru větším klientům. Navíc můžeme nabízet více funkcí a služeb obecně.“

 

Podle Durhama snížil .NET Framework dobu vývojových cyklů společnosti CafePress.com
o 75 procent a přispěl ke zvýšení výkonnosti webových serverů, které jsou teď zatěžovány jen do výše dvou až tří procent své kapacity oproti 50 až 70 procentům na předchozích platformách.

 

Připraveni na používání produktu Visual Studio .NET

Jelikož Visual Studio .NET využívá zkušeností, které výrobci už mají, lze zvládnout nové vývojové prostředí velmi brzy. Objem školení potřebný, aby se vývojář seznámil s Visual Studio .NET, je podle Erica Ruddera ze společnosti Microsoft různý. Výrobci pracující s Microsoft Visual C++ „prakticky žádné další školení nepotřebují“, zatímco ti, kteří pracují v jazyce Microsoft Visual Basic, zde najdou několik nových, velice vyspělých funkcí pro úkolově orientované programování. Tyto funkce ovšem mohou začít používat, až se na ně budou cítit. Výrobci se též mohou rozhodnout osvojit si nové jazyky, které společnost Microsoft vyvinula speciálně za účelem maximálního využití výhod platformy .NET. Jde
o jazyky Visual C# a Visual J#.

 

Společnost Microsoft připravila pro softwarové výrobce spoustu možností, jak se na Visual Studio .NET připravit:

  • Výrobci si mohou bezplatně stáhnout vývojářskou sadu .NET Framework, anebo se připojit k uživatelským skupinám či diskusním skupinám. Za menší poplatek si lze předplatit nový časopis o Visual Studio .NET.
  • Mezi významnější investice pak patří předplacení nabídky z vývojářské sítě společnosti Microsoft (Microsoft Developer Network, MSDN), které výrobce opravňuje k přístupu na webovou stránku MSDN, do knihovny, diskusních skupin spravovaných MSDN, on-line chatové služby Concierge, na níž lze kontaktovat specializované odborníky ze společnosti Microsoft, a také k pravidelným čtvrtletním aktualizacím.
  • Certifikovaná vzdělávací centra společnosti Microsoft (Microsoft Certified Technology Education Centers, CTEC) nabízejí školící programy, jejichž cílem je získání certifikace pro programování v .NET.

 

„Neustále nová příjemná překvapení“

„Jsme pevně přesvědčeni, že Visual Studio .NET je správnou cestou, jak budovat webové služby a aplikace ve formátu XML, jež už ostatně začínají zásadně měnit způsob, jímž lidé používají počítače, PDA, mobilní telefony a jiná zařízení,“ prohlašuje Eric Rudder ze společnosti Microsoft. „A ohromný ohlas ze strany softwarových výrobců – dokonce ještě před oficiálním vydáním – nám jenom potvrzuje jejich souhlas. Když na svou vizi počítačů vsadíte vše, je velkou radostí, vidíte-li, že i zbytek počítačového průmyslu napomáhá tomu, aby se tato vize stala skutečností.“

 

 

Kontakt: Jiří Burian

Telefon:  +420 (2) 611 97 111

Email: creo@creo.cz

 

Informace o společnosti Microsoft® naleznete na http://www.microsoft.com/cze

 

Posláním společnosti Microsoft v ČR je přinášet  pozitivní změny do každodenního života našich lidí. Kdekoliv lidé pracují, učí se nebo si hrají, usilujeme o usnadnění jejich života  prostřednictvím informačních   technologií nejvyšší světové úrovně, které jsou lokalizovány nebo přizpůsobeny našemu trhu. Microsoft je připraven přispět ke zkvalitnění vzdělání, zvýšení produktivity práce, pozvednutí konkurenceschopnosti našich firem a umožnění integrace našeho státu do NATO a EU podporou rozvoje dovedností v oblasti informačních technologií
a počítačové gramotnosti v naší zemi.

 

Diskuze (1) Další článek: Oprava NTFS u Windows XP

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,