VinylStudio: Oprašte svou sbírku desek

Staré desky a kazety, které si z nostalgie doma schováváte, budou zřejmě brzy čelit tomu, že je nebude na čem pouštět. Pokud nechcete o uchované zvuky a hudbu přijít, můžete je digitalizovat.

VinylStudio je aplikace, která se zaměřuje na práci s problematickými zvukovými vstupy. Ty se snaží co nejvíce vyčistit od nejrůznějších vad a kazů a převést je do digitální podoby v co nejvyšší možné kvalitě. Přitom se nejedná o žádný profesionální nástroj, s nímž by si obyčejný domácí uživatel nevěděl rady. Máte-li staré desky, kazetové nahrávky či jiné nekvalitní záznamy, vyzkoušejte VinylStudio.

Nahrávání i import

Při prvním spuštění programu zjistíte, že pohyb v něm je více než jednoduchý a intuitivní. V několika základních záložkách zvukovou stopu přidáte, sestříháte, vyčistíte a vypálíte či uložíte. Vkládání zvuku se může dít dvěma různými způsoby. Tím prvním je import již digitalizované nahrávky, tedy zvukového souboru. Program podporuje flac, mp3, ogg a wav. Wma a dalších častých se bohužel nedočkáte.

sshot-1.png 
Vkládání zvukové stopy.

Druhou možností je nahrávání z vnějšího zdroje. Tím může být samozřejmě cokoli, co patřičně propojíte se zvukovou kartou počítače, případně přiložíte k mikrofonu. Před samotným záznamem je třeba nastavit úroveň hlasitosti a pár dalších parametrů důležitých k úspěšnému provedení nahrávky v co nejlepší kvalitě. Zvolit můžete i nahrávací formát, ovšem v případě vybrání mp3 bude po vás aplikace chtít instalaci Lame MP3 encoder.

sshot-1a.png 
Střih a rozdělování.

Rozděl a vyčisti

V další záložce si můžete pohrát se střihem a rozdělováním stopy. Zde naleznete pouze několik málo nejdůležitějších nástrojů a funkcí, takže nelze očekávat strojově přesný a uchu lahodící střih za každé situace. V části určené k čištění toho již ale objevíte víc. Aplikace umožňuje libovolné vkládání značek pro problematické části, jejich výběr a následnou korekci. Na místo škrábanců, výpadků a poskočení lze na dobu až čtvrtiny vteřiny umístit záplatu v podobě vystřihnutí, zploštění či skokového zesílení.

sshot-2.png 
Náhled na zvuk a jeho vady.

To se týká pouze krátkých a občasných výkyvů. Pro celkové úpravy je možné použít jeden (či více) ze tří nabízených filtrů, které se dají podle potřeby dále upravovat a kombinovat. Jeden odfiltrovává neslyšitelné frekvence, které by při hlasitém poslechu mohly ničit reproduktory, další odstraní hluboké hučení a třetí si zase po správném nastavení poradí se šuměním. K tomu se ještě dá skladba vyvážit ekvalizérem.

 sshot-3a.png
Aplikace filtrů.

Export

Prvním způsobem exportu vyčištěné a sestříhané skladby je výpal. Uživatel má na výběr ze tří možností – audio CD, mp3 CD a mp3 DVD. Tím druhým je uložení souborů ve zvoleném formátu, kterým mohou být výše zmíněné vstupní formáty plus vzpomínaný wma. U mp3 je opět nutná instalace Lame mp3, ostatní zvládne VinylStudio nativně. Nelze opominout ani možnost určení bitrate a počet kanálů.

sshot-6.png 
Příprava k vypalování.

Dá se ještě pohrát se samotným albem, do nějž jednotlivé stopy nahráváte. Na závěr je třeba dodat několik základních informací. VinylStudio je dostupný ve verzi pro Windows i pro Mac a za jeho užívání je třeba tvůrcům platit. Prvních pět alb máte ale na vyzkoušení zdarma.

stáhnout program VinylStudio 7.5.8 Licence: shareware, 3,1 MB
Autor: AlpineSoft
Web programu: www.alpinesoft.co.uk


Diskuze (25) Další článek: Nemáte rádi flashové reklamy? HTML5 vás nezachrání

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,