Videoobsah na českém internetu: Polovina uživatelů sleduje videa každý den

Videoobsah na českém internetu: Polovina uživatelů sleduje videa každý den

Z říjnového výzkumu Video na internetu společnosti MEDIARESEARCH vyplývá, že denně sleduje video na internetu zhruba polovina internetových uživatelů. Frekvence sledování tak v porovnání s výsledky z dubna 2009 prokazatelně stoupla. Češi na internetu nejčastěji sledují videa zpravodajská, vtipná a hudební. Videa si často přehrávají opakovaně a přeposílají dál svým přátelům i známým.

Výzkum byl realizován na vzorku 572 respondentů z NetPanelu, kteří reprezentují českou internetovou populaci starší 15 let. Do studie byli zařazeni jen ti respondenti, kteří nějaká videa na internetu sledují, čili drtivá většina internetové populace.

Vtipné video, hudební klip, reklamu, zpravodajské video nebo trailer k filmu zhlédne na internetu nejméně jednou za týden 82 % respondentů, necelá třetina pak videoobsah konzumuje dokonce několikrát denně. Tato tzv. netelevizní videa tvořígró sledovaného videoobsahu. Pořady z archivů televizních stanic a živé online vysílání pak „spotřebu“ videí spíše doplňují.

Graf 1

 Klepněte pro větší obrázek 

Zábavná a netelevizní videa vyhledává hlavně mladší obecenstvo z věkové skupiny 15-24 let. Mladí preferují především vtipná videa nebo videa s hudebním obsahem. Odlišný vkus mají respondenti ve věkové kategorii 45+, kteří na internetu rádi sledují videa o cestování, naučná a vzdělávací videa a videa z reálného života.

Český internetový divák dále nejvíce preferuje filmy a pořady vytvořené profesionálními studii oproti uživateli tvořenému obsahu. Rovněž videa v plné délce jsou oblíbenější, než pouhé úryvky. Nicméně frekvence sledování úryvků a celých pořadů je téměř shodná, což velice pravděpodobně souvisí s širokou nabídkou krátkých a naopak nedostatku vyhovujících videí v plné délce.

V hodnocení jednotlivých webů s nabídkou videoobsahu (hodnotili jen uživatelé) dopadl ve srovnání nejlépe server YouTube.com. Jako nejlepší jej označila zejména nejmladší věková kategorie (15-24) let. Velmi dobrého hodnocení se dostalo od svých uživatelů i oběma webům České televize - iVysílání a ČT24.cz.

Graf 2

Klepněte pro větší obrázek 

YouTube, který v posledním roce navštívilo 86 % konzumentů videoobsahu, dominuje jako videoserver i z hlediska známosti a navštěvovanosti. Co se však frekvence sledování videa týče, vítězí letos Facebook, kde si alespoň denně přehrává videa necelá polovina jeho uživatelů. Pro srovnání - na YouTube sleduje videa alespoň denně třetina jeho uživatelů, na Novinkách nebo iDNESu zhruba čtvrtina uživatelů.

Zhlédnutí videa svádí k dalšímu sledování - téměř tři čtvrtě konzumentů videoobsahu si často spontánně pustí ještě nějaké další video. Výzkum dále dokazuje, že jedno zhlédnutí většinou nestačí a lidé se dívají na video znova, případně se k němu vrací i v delším časovém horizontu.

Celých 82 % alespoň někdy přeposílá právě zhlédnuté internetové video dál svým přátelům a známým. Není tedy divu, že mezi nejobvyklejší způsoby, jak lidé k internetovým videím dostávají, patří prostřednictvím odkazu od kolegů, přátel nebo rodiny. Obdržení odkazu na video je rovněž často zmiňovaným důvodem, který vede uživatele k jeho zhlédnutí. Mezi další pohnutky, které respondenti uvádí, patří chuť pustit si nějakou hudbu - videoklip anebo snaha dohnat poslední díl oblíbeného seriálu.

Graf 3

Klepněte pro větší obrázek


 

 

Témata článku: iVysílání, Trailer, Archiv české televize, Česká televize živé vysílání, Ivysílání české televize, Videoobsah, Oblíbený videoserver, Celá studie, Přítel, Drtivá většina, Plný internet, Televizní frekvence, Zpravodajský pořad

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí