Více než dvě třetiny Čechů si podle výzkumu stěžují na složitost schránek. Problém by mohla vyřešit aplikace

Více než dvě třetiny Čechů si podle výzkumu stěžují na složitost schránek. Problém by mohla vyřešit aplikace

Počet datových schránek na českém trhu se sice kvůli covidovým omezením od začátku roku zdvojnásobil a stále stoupá, spolu s nimi se však množí výhrady proti jejich uživatelským funkcím.

Lidé si nejvíce stěžují na obtížné přepínání mezi schránkami i na to, že po devadesáti dnech o doručené zprávy přijdou. Vyplynulo to z uživatelského průzkumu společnosti Atlas Software, která se specializuje na vývoj softwarových řešení. Na základě požadavků uživatelů vyvinula společnost aplikaci Chytrá datovka, která tyto problémy řeší.

Klepněte pro větší obrázek
Chytrá datovka

Podle průzkumu se s uživatelským prostředím trápí více než 80 % klientů z celkových více než 200 dotazovaných. Pro uživatele je nejčastěji příliš složité a nepřehledné. „Lidé jsou z online světa zvyklí využívat funkcí e-mailových schránek, s nimiž pracují prakticky denně, a nepřehledné prostředí datových schránek je tak pro ně často matoucí. Podle odpovědí by ocenili intuitivnější prostředí, jaké znají z MS Outlooku nebo G-mailu,“ informuje ředitel společnosti Atlas Software Michal Kocanda.

Lidem chybí archivace zpráv a nemožnost jednoduše přepínat mezi schránkami

Ačkoli datové schránky výrazně zjednodušují komunikaci s úřady, lidem se s nimi často nepracuje příliš pohodlně. Stěžují si hlavně na nepřehlednost uživatelského rozhraní a chybějící funkce. „Stává se mi, že se překliknu, a potom je pro mě složité krok vrátit nebo přesně dohledat to, jakou chybu jsem udělal,“ uvádí v dotazníku například jeden z respondentů.

Uživatelé si také stěžují na přijímaní zpráv. V běžné datové schránce se totiž zpráva po otevření okamžitě stává přijatou a začíná běžet lhůta na jejich vyřízení, stejně jako u úředních dopisů doručovaných do vlastních rukou. „Ve čtvrtek a v pátek datovou schránku moc nechci otevírat. Běžela by tam potom ta lhůta přes víkend. Ale co mi přišlo, bych potřebovala vědět,“ uvedla další z dotazovaných jeden z nejčastěji zmiňovaných problémů.

Většina respondentů má problém s archivací zpráv. „Téměř 70 % klientů samosprávy a více než 75 % firemních klientů deklaruje, že si zprávy pro archivaci tisknou nebo bez většího systému ukládají do úložiště v PC, protože se po 90 dnech smažou,“ upozorňuje Kocanda, což podle něj nejen zpomaluje celkový proces digitalizace, ale pracovníkům zároveň komplikuje a znepřehledňuje práci, významný je i dopad na životní prostředí, které by právě digitalizace měla šetřit.

Dalším častým problémem je také přepínání mezi datovými schránkami u uživatelů, kteří jich spravují více najednou a kteří se tak musejí pokaždé odhlašovat a přihlašovat opakovaně znovu.

Práce s datovou schránkou se v aplikaci podobá běžnému emailu

Vývojáři aplikace řešili i problém zobrazení hlaviček zpráv, které v něžných datovkách není možné a  nebo přeposílání na e-mail a chybějící pokročilé vyhledávání, „Produkt je nastaven na míru menším firmám, podnikatelům i samosprávě. Mohou si ho jednoduše zřídit online a vyřešit problematické aspekty, jako nemožnost delegace oprávnění, 90denní archivace zpráv a další bolesti datových schránek. Práce je nyní efektivnější, rychlejší přehlednější,“ dodává Kocanda.

Další článek: Recenze mikrofonu Trust GXT 295 Rudox. Schopný zvuk s bonusovou výbavouTo nikdo nečekal. Finální Android 13 je venku několik týdnů dřív proti plánu, zatím jen pro Pixely

To nikdo nečekal. Finální Android 13 je venku několik týdnů dřív proti plánu, zatím jen pro Pixely

** Přišlo to jako blesk z čistého nebe, Google vydal finální Android 13 ** Původně se jeho premiéra očekávala v září nebo říjnu ** Systém je dostupný pro Pixel 4 a novější telefony od Googlu

Martin Chroust
Android 13Pixel
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Rozšiřující SSD pro Xbox Series S|X jsou čím dál dražší oproti těm pro PlayStation 5
Lukáš Václavík
Xbox Series S|XMicrosoft