Více než čtvrtina uživatelů alespoň jednou ztratila své cenné digitální fotografie

Více než čtvrtina uživatelů alespoň jednou ztratila své cenné digitální fotografie

Průzkum, který v minulých týdnech provedla firma Fotolab, ukázal, že 36 % lidí vůbec nearchivuje fotografie v tištěné podobě. Z dotazování také vyplynulo, že 29 % respondentů alespoň jednou v životě ztratilo či smazalo cenné fotografie v digitální podobě. Průzkum proběhl na internetových stránkách Fotolab.cz a přímým dotazováním ve vybraných provozovnách po celé ČR. Celkem se průzkumu zúčastnilo 1860 respondentů.Z průzkumu vyplývá, že jen polovina z dotazovaných své fotografie občas tiskne na papírová média a pouze 17 % své fotografie vedle digitální formy pravidelně archivuje fotky také v tištěné podobě. Většina uživatelů své fotografie ukládá pouze v elektronické podobě a nejčastěji k tomu používá externí pevné disky. Je překvapením, že 8 % uživatelů své fotky zcela či částečně ponechává na přenosných USB discích, které jsou velmi lehce zneužitelné. Více než čtvrtina dotazovaných pak uvedla, že alespoň jednou nechtěně smazala své fotky nebo díky poruše pevného disku nebylo možné fotografie obnovit.

 

Dnes uživatelé podléhají mylnému dojmu, že o fotografie uložené v počítači nebo na CD nelze přijít. Nedůsledné archivování důležitých vzpomínek v tištěné formě je však často zdrojem zklamání a lidé nám pak volají s požadavkem na obnovu svých smazaných fotek, říká Milan Baka, produktový manažer CeWe Color a.s.

Ze získaných odpovědí také vyplývá, že z online služeb uživatelé nejčastěji využívají Flickr.com, který je propojen i se službou CeWe Fotokniha, jenž umožňuje z nahraných fotografií vyrobit fotoknihu. V minulém roce bylo v ČR vyrobeno 40 tisíc těchto fotoknih, letošní plán je 75 tisíc. CeWe je jedním z největších zpracovatelů fotografií na světě a jen v ČR bylo v laboratořích CeWe v minulém roce vytištěno 65 miliónů fotografií.

V nejbližší době se připravuje otevření CeWe Showroomu v obchodním centru Černý Most v Praze, kde by Fotolab rád představil kompletní portfolio produktů. „Chceme lidem ukázat, že vytvoření fotoknihy je velmi jednoduché, zábavné a nijak finančně nákladné,“ říká M. Baka.

Shrnutí průzkumu

  • 36 % lidí nikdy nearchivuje své fotografie v tištěné podobě
  • 17 % uživatelů své fotografie tiskne pravidelně
  • 47 % dotazovaných na papírová média fotografie ukládá nepravidelně
  • 29 % lidí alespoň 1x ztratilo nebo nechtěně smazalo své cenné digitální fotografie
  • 8 % respondentů ponechává své fotky na přenosných USB discích a paměťových kartách

Nejčastěji používanou online službou k archivaci fotografií je Flickr.com

Témata článku: Showroom, Milano, Milan, Fotka, Zneužitelný člověk, Průzkum

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje