Velké chemické podniky disponují rozsáhlou informační infrastrukturou

Analýza využití informačních a komunikačních technologií popisuje domácí průmysl těžké chemie jako odvětví, které vysoké investice vynesly na velmi dobrou technologickou úroveň.
Praha, 11. srpna 2000– V rámci devatenácté etapy dlouhodobého projektu “Analýza využití informačních a komunikaŕ8ních technologií v domácí ekonomice” uskutečnila společnost EISF, s.r.o. v průběhu června až srpna 2000 analytické šetření situace využívání informačních a komunikačních technologií v tuzemském průmyslu těžké chemie.

Těžkou chemickou výrobou se v tuzemsku zabývají především podniky, jejichž podnikatelské aktivity přesahují jednak do sféry plastikářského průmyslu na straně, jednak do sféry koksárenstvŕd a rafinérského zpracování ropy. I když tedy oblast těžké chemické výroby v tuzemsku v uplynulých deseti letech jako celek spíše stagnovala, zaznamenaly některé podniky, které se takovouto výrobou zabývají, výrazný růst.

V rozsahu a formách využití pokročilých technologií se na straně dotazovaných podniků odráží skutečnost, že se vesměs jedná o střední až velké podniky, které v uplynulých letech investovaly do rozvoje své informační a telekomunikační infrastruktury nemalé částky. Navíc je začlenění tuzemských chemických podniků do nadnárodních struktur nemyslitelné bez vysoké đarovně využívání ICT, což si jejich management v poslední době uvědomuje stále výrazněji.

Poměr počtu zaměstnanců na jednu uživatelskou stanici je v analyzovaném segmentu blízký 2,8. Tato penetrace je v porovnání s jinými výrobními sektory velmi vysoká. Např. hutnictví, sklářství, strojírenství, mlékárenství či nábytkářství dosahují až dvojnásobně nižšího rozšíření koncových stanic. Na nadprůměrné úrovni je také technická úroveň a pokročilost provozovaných ICT – serverovou, síťovou a telekomunikační infrastrukturou počínaje a rozsahem využití integrovaných celopodnikových aplikací konče.

V kategorii serverů s procesory Intel dominují v dotazovaných podnicích značkové systémy od společností Compaq, Hewlett-Packard a IBM (v uvedeném pořadí). Obdobně (avšak v opačném pořadŕd) je tomu i u unixově-riscových systémů, na nichž jsou v dotazovaných podnicích provozovány kritické aplikace.

Struktura unixových a vlastnických (proprietary) serverů podle dodavatele

HP 9000 16 ks

IBM RS/6000 15 ks

Compaq Alpha 2 ks

Sun Microsystems 2 ks

Mainframe SIEMENS 1

Zdroj: EISF - Odpovědi představitelů 17 dotazovaných tuzemských podniků ze sektoru těžké chemické výroby, červen až srpen 2000

Mezi hojně využívanými serverovými databázemi s přehledem dominuje společnost Oracle, jejíž produkty se na celkovém počtu 60 instalací databázových serverů podílejí více než ze dvou třetin. Na úrovni celopodnikových aplikací dominuje v dotazovaných podnicích aplikace SAP R/3, která je provozována téměř polovinou dotazovaných podniků, přičemž podíl koncových uživatelů této aplikace na celkovém počtu uživatelů všech celopodnikových aplikací je ještě výrazně vyšší.

Velmi rozšířeným řešením vnitropodnikové komunikace jsou ve zkoumaném odvětví intranety, které se však vyznačují značně různorodou kvalitou obsahu a počtem uživatelů. V některých případech slouží automatické generování výstupů na intranetových stránkách k podpoře manažerského rozhodování.

Vlastní webové stránky využívají ke své prezentaci všechny dotazované firmy kromě dvou, které je díky nedávným vlastnickým změnám teprve připravují. V ojedinělých případech přitom tyto www-stránky nabízejí dokonce již i něco více než jen prezentační funkce. V jednom případě je např. jejich prostřednictvím již v praxi realizován e-business, neboť obrat realizovaný skrze takto zpřístupněný objednávkový systém dosahuje měsíčně několika milionů Kč.

Projekt “Analýza využití informačních a komunikačních technologií v domácí ekonomice”

Jako aktivitu, která obdobně jako pořádání konference EISF napomáhá ke sdílení znalostí a zkušeností s využitím Internetu a dalších pokročilých informačních a komunikačních technologií tuzemskými podniky, začala společnost EISF na konci roku 1998 zpracovávat analýzy, které v pravidelných měsíčních intervalech mapují aktuální stav a hlavní trendy v oblasti využití informačních a komunikačních technologií ve vybraných segmentech tuzemské komerční sféry. Cílem těchto analýz je zejména zaplnění informační mezery, která je patrná mezi výstupy obvyklých průzkumů realizovanými kvantitativními, “dotazníkovými” metodami a mezi podrobnými případovými studiemi konkrétnŕdch řešení v konkrétních podnicích. Stručné shrnutí výsledků těchto analýz je od začátku roku 1999 pravidelně zveřejňováno v měsíčníku INSIDE vydavatelství Softwarové noviny.

Společnost EISF

Společnost EISF působí jako poradenská firma, která se zabývá smysluplnou aplikací informačních a komunikačních technologi

'ed v podnikové praxi. Společnost EISF se zaměřuje na integraci znalostí a zkušeností vysoce kvalifikovaných osobností, které se zaměřují na specifické oblasti možného využití informačních technologií pro zapojení českých podniků do globální ekonomiky prostřednictvím sdílení znalostí a kooperace na tuzemské i mezinárodní úrovni. Kromě realizace projektu “Analýza využití informačních a komunikačních technologií v domácí ekonomice” se společnost EISF mj. zabývá také pořádáním odborných seminářů a konferencí, jako byla např. úspěšné konference EISF’99 nebo EISF 2000.

Váš názor Další článek: FlashFun – nový herní server plný zábavy a vzrušení

Témata článku: , , , , , , , , , ,