Věda pro průmysl – úspora nákladů

Setkání zástupců technických fakult z ČR a SR FELAPO 2009, které se konalo ve dnech 27. až 29. května 2009 v hotelu Majestic Plaza v Praze, bylo místem diskuse mezi zástupci průmyslových společností a technických vysokých škol na téma spolupráce a stanovení konkrétních cílů.

Fakulta elektrotechnická ČVUT otevřela diskusi o jednotném přístupu k řešení spolupráce s průmyslem. Jedná se o pilotní projekt fakulty zaměřený na zvýšení efektivity a snížení finanční náročnosti výzkumných úkolů zadaných partnerskými společnostmi. Zástupci firem Siemens, Proctre and Gamble, Microsoft a ČEPS přislíbili svou účast na projektu.

Na základě zhodnocení ročních výsledků na jaře příštího roku má Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze zájem nastavený model spolupráce nabídnout i ostatním vysokým školám. Projekt bude orientován na úspory firem v oblasti lidských zdrojů, větší uplatnění studentů v praxi a vytvoření priorit pro skutečně lukrativní výzkumné obory, například oblast informatiky a robotiky, ve kterých má ČR reálnou možnost uspět na světových trzích.

„Ve své praxi vidím na tuzemských trzích nepříznivou atmosféru pro high-tech obory. Jedině ten, kdo má moderní a nový produkt a je dokonce schopný tyto produkty nezávisle vytvářet, může uspět. Nákladovou konkurenceschopností, která byla na prvním místě v minulých dvaceti letech, nemáme šanci čelit zahraničním low-cost dodavatelům, jako je Indie a Čína,“ uvedl Ing. Pavel Kafka, generální ředitel skupiny Siemens v ČR.

„Jako jeden z problému dnešního školství a průmyslu vidím chybějící definici priorit. Existuje velké množství oborů, do kterých se investuje, ale zůstává otázka, zda máme šanci v nich být světovou špičkou,“ doplnil Ing. Jiří Karpeta, ředitel vývoje z firmy Microsoft CZ.

Váš názor Další článek: Google Squared: Vyhledávač střihnutý Wikipedií a WolframAlpha

Témata článku: , , , , , , , , ,