V Praze Letňanech vyroste nejmodernější datové centrum v ČR

V Praze Letňanech vyroste nejmodernější datové centrum v ČR

V Praze Letňanech bude stát do jednoho a půl roku nové datové centrum – jedno z největších a nejmodernějších svého druhu v České republice a ve střední a východní Evropě. Investorem projektu je společnost Noritus, s.r.o.. Očekává se, že poptávka po volných kapacitách kvalitního datového centra bude vysoká. Potvrzují to závěry výzkumu uskutečněného mezi IT manažery bankovních domů, telekomunikačních, energetických a průmyslových společností.

Budova nového datového centra je koncipována tak, aby zastřešila všechny potřebné technologické a provozní celky. Je řešena jako dvoupodlažní stavba s jedním nadzemním a jedním podzemním podlažím. „V prvním nadzemním podlaží bude umístěna recepce s bezpečnostním dohledem, kancelářemi obsluhy a dohledovým centrem. V další části budou umístěny nájemní kancelářské plochy včetně kompletního sociálního zařízení pro obsluhu V části prvního podzemního podlaží budou umístěny vlastní nájemní datové sály. Technologie podporující provoz datových sálů, jako je technologie chlazení a náhradní zdroje silové elektrické energie budou pak rozmístěny v technologickém pásu podzemního a nadzemního podlaží s chladiči na střeše objektu,“ představuje strukturu centra projektový manažer projektu Jan Horčička ze společnosti EDIFICE construciton.

Na pozemku datového centra bude vybudována podzemní nádrž naftového hospodářství, která bude konstrukčně řešena jako železobetonový monolitický objekt s dvěma nádržemi na naftu. Dále bude na pozemku vybudována podzemní akumulační nádrž mimo jiné na dešťovou vodu jímanou a akumulovanou z celého pozemku pro zkrápění suchých chladičů doplňující snahu investora o energeticky maximálně efektivní návrh objektu o rozměr ekologického uvažování při tomto návrhu.

Technologické sály v prvním podzemním podlaží určené pro zákazníky budou rozděleny do pěti sálů. Nejmenší sál je určen k pronájmu plochy pro telekomunikační operátory poskytující své služby zákazníkům datového centra. Vlastní technologické sály určené pro zákazníky mají následující parametry:

Velikost kvadrantu

 • 685 m2 s kapacitou v typovém řešení 240 Racků o velikosti 750 mm × 1070 mm o výšce 42U (dle typu cca 2000 – 2150 mm)

Celková kapacita nájemních racků

 •  960 Racku v typovém řešení uspořádání racků

Celková plocha technologické nájemní plochy

 •  4 × 685 m2, tj. 2740 m2 s dělitelností na nejmenší uzavřené jednotky o velikosti min.

Celkový instalovaný kritický příkon nájemních racků

 •  171 m2 (menší jednotky budou k dispozici až od roku 2012/2013 v případě volné kapacity)
   

Kancelářské nájemní plochy v prvním nadzemním podlaží určené pro zákazníky technologických sálů budou pak navrhovány individuálně dle požadavků zákazníků. Nejmenší kancelářská oddělitelná plocha potom činí cca 25m2 a je určena jako zázemí personálu podpory technologií klienta umístěných v datových sálech. Tyto podpůrné kancelářské plochy mají následující parametry:

Nájemní plocha kanceláří je dělena do dvou sektorů a má následující parametry:

Celková nájemní plocha kanceláří

 •  1927 m2 čisté nájemní kancelářské plochy rozdělené na dvě velkoplošné části – jih a sever

Velikost nájemních jednotek

 •  Minimální nájemní jednotka je 24,5 m2 s možností spojení až 13 jednotek vedle sebe, respektive 38,8 m2 opět s možností spojení až 10 jednotek vedle sebe (jedná se o čistou nájemní kancelářskou plochu)

Počet pronajímaných parkovacích míst

 •  70 + 2 invalidní (možný je pronájem max. jednoho parkovacího místa k ploše nejmenší nájemní jednotky)

Kapacita pracovišť

 •  Celková obsaditelnost kanceláří je 255 osob.

Kapacita pracovišť na minimální jednotku

 •  Kanceláře jsou navrženy na hustotu obsazení 6 m2 hrubé podlahové plochy na osobu (jednotka s minimální plochou pojme max. 4 osoby)

Základní technický popis kanceláří

 •  Kancelářské prostory jsou připraveny pro vestavbu plně klimatizovaných kanceláří s horním osvětlením stropními světlíky a plně vybavené osvětlení a silovou elektrickou energií ve zdvojených podlahách.

Klíčovou přidanou hodnotou nového datového centra bude jeho návrh napájení a chlazení respektující typologické požadavky Uptime Institute pro kategorii návrhu TIER IV, který je na poměry České republiky a jiných států střední a východní Evropy unikátní. Další z výhod je zaměření na prevenci v oblasti bezpečnosti a důrazu na vysokou fyzickou bezpečnost centra a jeho vybavení.

Budova datového centra Noritus v Praze Letňanech bude vybavena veškerou technologií potřebnou k provozování kritických IT systémů v režimu 7/24. „Základem bude robustní, plně redundantní energosystém a systém technologického chlazení. Stabilní bezpečnost provozu komunikačních technologií dále zajistí MaR systém, systém plynového hašení technologických prostor a systém stabilního pěnového hasicího zařízení,“ říká obchodní ředitel společnosti David Průdek.

Společnost Noritus vidí výstavbu datového centra velmi perspektivně i z obchodního hlediska. Dlouhodobě se potvrzuje hypotéza o tom, že moderních a bezpečných kapacit pro umístění IT technologií je v okolí Prahy a po celé České republice relativní nedostatek. Potvrzuje to i průzkum mezi IT manažery největších českých společností, bankovních domů, telekomunikačních operátorů a energetických firem, který pro investora zpracovala agentura STEM/MARK.

Respondenti v šetření uskutečněném v polovině dubna tohoto roku nejčastěji uváděli, že stávající kapacity datových center nejsou sice plně obsazená, nicméně volné prostory neposkytují tak kvalitní a bezpečné zázemí, jak očekávají. Tímto směrem se chce vydat právě společnost Noritus. „Podobnou reakci jsme předpokládali. Víme, že v Praze a okolí možnosti jsou. Ovšem tyto kapacity nemohou nabídnout úroveň, kterou dnes zákazníci očekávají,“ vysvětluje David Průdek.

IT manažeři významných českých firem v průzkumu jako nejdůležitější kritérium pro umisťování IT řešení do datových center uvádějí na prvním místě bezpečnost. Následuje konektivita a rychlost připojení nebo technické vybavení datového centra. Velká část představitelů firem uvádí, že o využití služeb nového centra uvažuje ze dvou důvodů. Předně z důvodu očekávaného rozšíření vlastní firmy a potenciální příchod nových akvizic. Dalším důležitým motivem je potřeba pracovat s kvalitnějšími službami než je tomu doposud.

Další článek: ViewSonic představuje první 27" Full HD monitor s odezvou 1 ms

Témata článku: Vysoká bezpečnost, Rok šetření, První zákazník, Potřebný prostor, Sever, Nový dům, Volná plocha, Rack, Technická kapacita, Celková velikost, Nejmenší plocha, Technický parametr, Kancelářské potřeby praha, Celková bezpečnost, Potřebná možnost, Nové místo, Kritická část, Celková kapacita, Čistá energie, První parametr


Určitě si přečtěte

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 53

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor