V Austrálii došlo ke kybernetickému útoku na parlament, odborníci podezřívají Čínu

V Austrálii došlo ke kybernetickému útoku na parlament, odborníci podezřívají Čínu

Sofistikovaný kybernetický útok s cílem získat přístup k citlivým datům a politicko-strategickým informacím australského parlamentu se odehrál v pátek 8. února před očekávanými parlamentními volbami. Odborníci na kybernetickou bezpečnost se shodují, že podle způsobu provedení útoku, který byl zaměřen na získání důvěrné neveřejné komunikace mezi předsedou vlády a ostatními politickými lídry, mohl být organizován a financován čínským režimem.

To, co se odehrálo v pátek, naznačuje snahu o ovlivnění nadcházejících voleb a zdiskreditování určitých politiků či politické strany,“ komentuje útok Martin Půlpán, generální ředitel společnosti net.pointers. Čína je pro Austrálii největším obchodním partnerem a díky strategickým surovinám a vyspělé ekonomice Austrálie se v této zemi snaží upevnit svůj politicko-ekonomický vliv a hájit tak své zájmy, které jsou však často v rozporu se současnou politikou Austrálie.

Útok se v současné chvíli intenzivně vyšetřuje, avšak získat přímé důkazy o propojení s Čínou je z povahy internetu a sofistikovanosti útoku velmi obtížné. „Odborníci na kybernetickou bezpečnost se však shodují, že podle způsobu útoku, použitých nástrojů a dalších indicií může jít o útok organizovaný a financovaný čínským režimem,“ říká Půlpán a dodává: „Obezřetnost vůči aktivitám Číny v oblasti kybernetických útoků, špionáže a ovlivňování veřejného mínění je tak určitě namístě a potvrzují to i další nedávné útoky na australské státní organizace spojované s aktivitami řízenými z Pekingu. Konkrétním příkladem je útok na Bureau of Meteorology z roku 2015, který je úzce napojen na výzkum a vývoj v australském obranném průmyslu, či pokus o zcizení strategických plánů a zabezpečení komunikační infrastruktury nových vládních budov v Canbeře z roku 2013.“ V loňském roce pak proběhl další velký kybernetický útok, a to na pět velkých australských webhostingových providerů, který je s Čínou rovněž spojován.

Obezřetnost vůči čínskému režimu v oblasti kybernetické bezpečnosti je kvůli speciální armádní jednotce PLA UNIT 61398, kterou disponuje čínská vláda, opodstatněná. Jednotka se specializuje na kybernetické útoky, hacking a je spojována například s intenzivními kybernetickými útoky na americké společnosti v roce 2013.

Další článek: Rusko se v rámci testu kybernetické obrany dočasně odpojí od internetu


Určitě si přečtěte

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 47

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

** Aktuální změny klimatu jsou marginální ve srovnání s tím, co čeká Zemi za pár miliard let. ** Slunce se začne v budoucnu rozpínat a zvyšovat svou zářivost. ** Dokázali bychom Zemi posunout dál od Slunce a zachránit ji?

Petr Kubala | 56

Týden Živě: Nová Windows, Tesla na hraně krachu a létající masové kuličky

Týden Živě: Nová Windows, Tesla na hraně krachu a létající masové kuličky

** Tesla má opět problémy s penězi, nestačí totiž vyrábět ** Microsoft uvedl květnová Windows 10 ** Jižní Korea chce přejít na Linux

David Polesný, Jakub Čížek | 6

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch