V Austrálii došlo ke kybernetickému útoku na parlament, odborníci podezřívají Čínu

V Austrálii došlo ke kybernetickému útoku na parlament, odborníci podezřívají Čínu

Sofistikovaný kybernetický útok s cílem získat přístup k citlivým datům a politicko-strategickým informacím australského parlamentu se odehrál v pátek 8. února před očekávanými parlamentními volbami. Odborníci na kybernetickou bezpečnost se shodují, že podle způsobu provedení útoku, který byl zaměřen na získání důvěrné neveřejné komunikace mezi předsedou vlády a ostatními politickými lídry, mohl být organizován a financován čínským režimem.

To, co se odehrálo v pátek, naznačuje snahu o ovlivnění nadcházejících voleb a zdiskreditování určitých politiků či politické strany,“ komentuje útok Martin Půlpán, generální ředitel společnosti net.pointers. Čína je pro Austrálii největším obchodním partnerem a díky strategickým surovinám a vyspělé ekonomice Austrálie se v této zemi snaží upevnit svůj politicko-ekonomický vliv a hájit tak své zájmy, které jsou však často v rozporu se současnou politikou Austrálie.

Útok se v současné chvíli intenzivně vyšetřuje, avšak získat přímé důkazy o propojení s Čínou je z povahy internetu a sofistikovanosti útoku velmi obtížné. „Odborníci na kybernetickou bezpečnost se však shodují, že podle způsobu útoku, použitých nástrojů a dalších indicií může jít o útok organizovaný a financovaný čínským režimem,“ říká Půlpán a dodává: „Obezřetnost vůči aktivitám Číny v oblasti kybernetických útoků, špionáže a ovlivňování veřejného mínění je tak určitě namístě a potvrzují to i další nedávné útoky na australské státní organizace spojované s aktivitami řízenými z Pekingu. Konkrétním příkladem je útok na Bureau of Meteorology z roku 2015, který je úzce napojen na výzkum a vývoj v australském obranném průmyslu, či pokus o zcizení strategických plánů a zabezpečení komunikační infrastruktury nových vládních budov v Canbeře z roku 2013.“ V loňském roce pak proběhl další velký kybernetický útok, a to na pět velkých australských webhostingových providerů, který je s Čínou rovněž spojován.

Obezřetnost vůči čínskému režimu v oblasti kybernetické bezpečnosti je kvůli speciální armádní jednotce PLA UNIT 61398, kterou disponuje čínská vláda, opodstatněná. Jednotka se specializuje na kybernetické útoky, hacking a je spojována například s intenzivními kybernetickými útoky na americké společnosti v roce 2013.

Další článek: Rusko se v rámci testu kybernetické obrany dočasně odpojí od internetu


Určitě si přečtěte

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 50

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky