Univerzita Palackého v Olomouci ušetří díky internetu miliony

13. září 2010
AMD Ontario: útok na osamocený Atom
Univerzita Palackého v Olomouci ušetří díky internetu miliony

Univerzita Palackého v Olomouci je po brněnské Masarykově univerzitě teprve druhou vysokou školou v České republice, která se rozhodla využívat elektronický systém zadávání veřejných zakázek, tzv. e-zak. Ten může podle odborníků univerzitě ročně ušetřit náklady v řádech milionů korun.

K zavedení e-zaku nás přivedla snaha o zvýšení transparentnosti zadávacích řízení, zlepšení jejich kontroly, ale i snížení nákladů a celkové zjednodušení administrativy,“ přiblížila důvody nasazení vedoucí oddělení veřejných zakázek olomoucké univerzity Petra Jungová. E-zak, fungující na principu internetové aplikace, organizuje zadávání veřejných zakázek od jejich samotného vyhlášení až po posouzení nabídek a evidenci veškeré dokumentace.

Systém umožňuje nastavit způsob hodnocení veřejné zakázky a následně on-line porovnávat jednotlivé nabídky. Dokáže snížit výslednou cenu zakázky i v řádu desítek procent,“ říká odborník na elektronizaci veřejných zakázek David Horký. Při objemu investic olomoucké univerzity by tak úspory mohly ročně dosáhnout i několika milionů. Jen v posledních pěti letech například proběhly opravy vysokoškolských kolejí za více než 140 milionů korun.

Univerzita se chystá e-zak využívat pro nákup zboží, služeb ale i stavebních prací. Kromě snížení pořizovacích nákladů počítá i s významným zkrácením lhůt v zadávacím řízení. Celý systém je navržen na míru zákonu o veřejných zakázkách, výsledky výběrových řízení jsou pak díky internetu dostupné široké veřejnosti. „Elektronizace veřejných zakázek je jedním z nejúčinnějších nástrojů v boji proti korupci. Při téměř úplné e-zakizaci veřejné správy lze v kontextu celé republiky hovořit o ročních úsporách v řádech desítek miliard korun,“ dodává Horký.

Přehled veřejných zakázek Univerzity Palackého lze nalézt na internetové adrese https://zakazky.upol.cz.

Témata článku: Celá republika, Olomouc, Univerzita

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí