Trask Solutions pro společnost IBM v laboratořích v Rochesteru

Trask Solutions se podílel na přípravě klíčových technických materiálů pro společnost IBM v laboratořích v Rochesteru
Trask Solutions pro společnost IBM v laboratořích v Rochesteru

V těchto dnech spatřila světlo světa technická příručka IBM Redbook věnovaná problematice Windows-based Single Signon and the EIM Framework on the IBM eServer iSeries Server“.  Pro přípravu tohoto klíčového technického materiálu povolala společnost IBM, do Rochesteru v americkém státě Minnesota, Jana Cífku ze společnosti Trask solutions, který je předsedou sdružení Common - uživatelů IBM eServer iSeries Server.

 

Co je IBM Redbook a Rezidence

 

Na rozdíl od obvyklých příruček k jednotlivým softwarovým a hardwarovým produktům není IBM Redbook zaměřen na jeden konkrétní produkt. Je to praktická příručka zaměřená vždy na konkrétní technická řešení v určité oblasti s použitím více produktů a nástrojů, často nejen z dílny IBM.

 

IBM Redbooky vydává IBM ITSO (International Technical Support Organization) – organizace, která se kromě vydávání technických publikací zabývá především technickou podporou. K napsání Redbooku se na půdě ITSO vždy na několik týdnů sejde tým několika odborníků na danou oblast, většinou nejen z IBM, ale i z praxe – z řad IBM Business Partnerů případně i zákazníků. Tento pobyt se nazývá Rezidence.

 

IBM Rochester, Minnesota

 

Továrna a vývojové středisko IBM v Rochesteru, v americkém státě Minnesota, je znám jako Mekka počítačů IBM eServer iSeries. Zde v osmdesátých letech guru midrange počítačů IBM Frank Soltis se svým týmem navrhl IBM System 38, přejmenovaný později na IBM AS/400 a ještě později na IBM eServer iSeries Server.

 

Co je Single Signon (SSO – jediné přihlášení) a Enterprise Identity Mapping (EIM – mapování identit uživatelů)?

 

Dnešní typický uživatel IT pracuje obvykle v multiplatformním prostředí – jeho aplikace běží v síti na různých platformách. Cílem SSO je umožnit, aby se uživatel přihlásil pouze jednou na své pracovní stanici (typicky MS Windows) a tím automaticky získal přístup do příslušných aplikací a platforem, aniž by se do nich musel znovu přihlašovat.

 

Softwarové balíky dostupné na trhu řeší SSO obvykle tím, že uloží identifikace a k nim příslušná hesla znovu do databáze mimo příslušnou aplikaci/platformu. Toto řešení, ale vždy snižuje bezpečnost systému. Řešení popsané v IBM Redbooku touto cestou nejde. Odděluje dva zásadní aspekty problému:

  • Mapování identit uživatele v jednotlivých aplikacích a platformách
  • Prvotní autentifikaci uživatele při jeho prvním přihlášení

 

Pro mapování identit uživatelů přichází IBM s vlastním řešením EIM. Nejedná se o placený softwarový produkt, ale o softwarovou technologii, usnadňující mapování identit uživatelů v různých aplikacích a platformách. Tuto technologii poskytuje IBM zdarma pro všechny platformy IBM eServer (od PC přes midrange až po mainframe, samozřejmě včetně Windows a Linuxu). Otevírá ji ale i pro non-IBM prostředí poskytnutím knihovny nástrojů (API – Application Program Interface) pro jazyk Java. Technologii EIM pro mapování identit uživatelů v dané organizaci lze samozřejmě použít i jinak než jen pro Single Signon.

 

Pro autentifikaci používá IBM protokol Kerberos, vyvinutý MIT (Massachusets Institut of Technology). Lze však použít jakýkoliv jiný autentifikační mechanismus.

 

Výhody SSO a EIM

·         Pro uživatele – zjednodušení a usnadnění práce (stačí si pamatovat jen jednu identifikaci a heslo)

·         Pro organizaci

o        zvýšení bezpečnosti

o        snížení nákladů na pomoc uživatelům (zapomenuté identifikace a hesla, odblokování)

o        snížení administrativních nákladů mapováním identit uživatelů

·         Pro vývojáře – jednodušší řešení bezpečnosti aplikací v multiplatformním prostředí

 

IBM Redbook na téma „Windows-based Single Signon and the EIM Framework on the IBM eServer iSeries Server“ je již volně ke stažení na adrese:

http://publib-b.boulder.ibm.com/Redbooks.nsf/RedpieceAbstracts/sg246975.html?Open.

 

 

xxx

 

Trask solutions s.r.o. je vývojářská a řešitelská společnost působící v oblasti informačních technologií, která od svého založení úspěšně realizovala projekty pro více než 100 zákazníků převážně z finanční sféry, ale i z ostatních sektorů. Trask se zaměřuje především na oblast aplikační integrace, vývoj aplikací, poskytování analytických, konzultačních a implementačních služeb a e-learning.  

 

Společnost Trask staví na existenci dlouhodobých obchodních vztahů s předními světovými firmami v oblasti informačních technologií a na spolupráci s lokálními partnery. Mezi strategické partnery Trasku, kteří ovlivňují jeho technologickou orientaci, patří firmy IBM a Microsoft. V kombinaci dokonalého zvládnutí technologií partnerských firem a ve znalostech obchodních procesů zákazníků spočívá jedinečnost řešení, které Trask solutions nabízí.

 

 

Váš názor Další článek: Grafické rozhraní KDE 3.2 dokončeno

Témata článku: Windows, IBM, Kerberos, Minnesota, Guru, Single, E-Learning


Určitě si přečtěte

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 256

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky