Telekomunikace lákají: od WiMaxu až po spuštění sítě třetí generace

19. října 2005
Vynálezce Wiki opouští Microsoft
Inovovaný Invex zajímá firmy z oblasti telekomunikací, které posilují na veletrhu své pozice. Společnost T-Mobile, která bude na 840 čtverečních metrech, je letos největším vystavovatelem veletrhu Invex. S velkým očekáváním letos návštěvníci čekají na novinky Eurotelu a Českého Telecomu, kteří svou nabídku rozdělili do dvou expozic pavilonů Invexu a Digitexu. V telekomunikačním pavilonu B budou největší expozice patřit společnostem GTS Novera a STROM telecom, které se letos na Invex vracejí.
Telekomunikace lákají: od WiMaxu až po spuštění sítě třetí generace

Samostatný pavilon bude mít letos T-Mobile s expozici rozloženou do 2 pater. Na ploše 840 čtverečních metrů bude prezentovat nabídku pro koncové uživatele, novinky čekají také odborníci. Jednou z nich bude tzv. „Kancelář v kapse“ aneb efektivní způsob komunikace pro firmy s vlastním e-mailovým serverem je nová služba mobilního řešení s využítím připojení T-Mobile Edge pod názvem BlackBerry určená zákazníkům z firemního sektoru.

Nepřehlédnutelná bude v letošním roce společná expozice Eurotelu a Českého Telecomu v pavilonu D, kde bude nejen představena vize digitální domácnosti, ale především slibují předvedení nejžhavějších novinek, s jejichž konkrétním zveřejněním vyčkávají do poslední chvíle. Zdá se však, že jedním z velkých témat bude pravděpodobně spuštění sítí třetí generace - UMTS. Český Telecom představí na výstavišti kromě dalších novinek i pro návštěvníky atraktivní vysílání hudební TV Óčko ve svém multiplexu pro digitální televizi DVB-T. Český Telecom a Eurotel bude představovat svá řešení pro organizace, státní správu a samosprávu také v pavilonu G2 s registrovaným vstupem v rámci projektu elektronická podpora rozvoje regionu.

Velkým tématem je návrat společnosti GTS Novera, která se kromě expozice s názvem Nová éra telekomunikací v pavilonu B rovněž aktivně zúčastní odborného programu veletrhu, zaměřeného na rozvoj informačních technologií a internetu ve veřejném sektoru.

„GTS Novera považuje v souvislosti s uplatňováním informačních technologií a internetu při rozvoji měst a obcí za nutné řešit problém kapacitně dostatečně silné infrastruktury. Podle našeho názoru by tato infrastruktura měla umožňovat rychlost lokální počítačové sítě minimálně na úrovni 10Mbps, nikoli 256kbps, což je dnes standardně definované širokopásmové připojení," uvádí ve vyjádření GTS Novera doc. RNDr. Milan Berka, CSc.

Nový impuls letošním rokem dostává také bezdrátový internet. Tradiční vůdčí propagátor této technologie na Invexu společnost Intelek ukáže, že WiMAX sítě již u nás vstupují do komerčního provozu u menších regionálních poskytovatelů Internetu. "Společnost Intelek je pravidelným účastníkem veletrhu Invex od roku 1993. Významnou pozici na trhu s Bezdrátovými přístupovými technolgiemi (BWA) v ČR společnost podtrhne i letos účastí na Invexu kde představí novou generaci bezdrátového systému WiMax. Pilotní projekt WiMax v ČR byl teprve nedávno spuštěn na Olomoucku a další realizace se připravují. Kč na dodávky bezdrátových a kabelážní technologií - nyní například pro Letiště v Praze“, komentuje Milan Krajčovič, marketing manager.

Po čtyřech letech se na Invex vrací společnost STROM telecom. „Nová koncepce veletrhu je díky užší specializaci a důrazu na telekomunikace ideální platformou pro prezentaci produktů a služeb společnosti STROM telecom. Na veletrhu budou k dispozici prezentace řešení pro billing, CRM, sítě příští generace a inteligentní sítě. Tato řešení jsou určena pro operátory fixních i mobilních sítí. V části expozice představí STROM telecom vývojové zázemí společnosti a výsledky vlastního výzkumu. Oslovení zájemců o působení ve vývojových centrech STROM telecomu je jedním z cílů, které si společnost pro svou účast na Invexu klade,“ komentuje účast Strom telecom marketing manager Patrik Manina.

V rámci letošních veletrhů INVEX a DIGITEX proběhne pod názvem VoIP EXPO 2005 samostatný tématický projekt věnovaný fenoménu telefonování přes internet, na kterém představí svou nabídku operátoři jako FAYN, IPEX, Unient Communication nebo Mattes AD. Chybět nebudou ani výrobci VoIP hardwaru 2N Telekomunikace, Joyce, Tesla Liptovský Hrádok, Wifishop Vanco.net nebo Zyxel a VoIP integrátoři jako Barco, CZ.NIC, Interbell, Maxprogres a TTC Telekomunikace.

Mezi nejvýznamnějšími vystavovateli telekomunikačního pavilonu najdeme také společnosti Rittal a Rohde & Schwarz a mnoho dalších, zatímco expozice společnost GiTy, Ericsson nebo ČD Telematika budou pouze v pavilonu G2 s registrovaným vstupem.


Mezinárodní veletrhy informačních technologií a spotřební elektroniky proběhnou na brněnském Výstavišti 24. – 27.10. 2005. Jejich součástí jsou dva veletrhy: Mezinárodní veletrh informačních a komunikačních technologií INVEX a Mezinárodní veletrh spotřební elektroniky a digitální zábavy DIGITEX. Oba veletrhy jsou doplněny konferenčním programem pod souhrnným názvem Conferences & Events. Invex je veletrhem číslo jedna v nových členských zemích EU a čtvrté největší oborové setkání na světě. Veletrh v loňském roce navštívilo přes 126 tisíc lidí z 35 zemí světa. Počet vystavovatelů dosáhl 590 z 21 zemí.

Témata článku: DVB-T, Bezdrátový internet, Milan, Oslovený výrobce, Regionální televize, Multiplex, Strom, Digitální vstup, Milano

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje