Technologie CarbonConX

14. června 2002
Aktualizace 330 pro 3DMark2001 SE
Patentovaná technologie Xeroxu umožňuje použít uhlíková vlákna jako spolehlivý elektrický vodič
Technologie CarbonConX

Technologie CarbonConX™ je k dispozici i pro licenční výrobu a očekává se
široké využití ve spotřební elektronice, letectví i dalších oblastech průmyslu

 

STAMFORD, Connecticut, USA, 11. června 2002 – Xerox Corporation (NYSE: XRX) vyvinul technologii, která umožňuje použít uhlíková vlákna jako elektrický vodič, a to se stejnými nebo lepšími vodivými vlastnostmi než běžně používané kovy. Uhlíkové vodiče jsou ovšem spolehlivější, jejich výroba je méně nákladná a navíc ohleduplná k životnímu prostředí.

 

Nová technologie se nazývá CarbonConX™ a měla by být schopná nahradit klasické kovové vodiče používané v celé řadě průmyslových odvětví, jako například v letectví, spotřební elektronice, automobilovém průmyslu, lékařských a diagnostických přístrojích a podobně. Xerox dovedl tuto technologii do stádia, kdy je možné uvažovat o licenční výrobě a bude vlastnosti těchto karbonových vláken demonstrovat na výstavě NEPCON tento týden v Bostonu.

 

Technologie CarbonConX spočívá ve slisování tisíců tenkých uhlíkových vláken spolu s pojidlem na bázi polymeru do jednoho tuhého "kabelu" potaženého slupkou. Výsledný vodič například o průměru 0,3 mm obsahuje okolo 1000 takových vláken.

 

Když tento kabel uříznete, každé z tisíců vláken představuje jeden elektrický kontakt. Výsledkem je mimo jiné i to, že po případném poškození je takový vodič dále schopen vést elektrický proud. Spojení uhlíkových vláken a polymeru znamená navíc vyšší celkovou odolnost než u klasických vodičů.

 

Navíc, ve srovnání s kovem:

·         Uhlíkové vodiče jsou mnohem méně náchylné ke korozi a méně citlivé na agresivní prostředí. Lépe odolávají například slané vodě, horku a prachu.

·         Proces výroby uhlíkových vodičů obsahuje desetkrát méně výrobních kroků než klasické zpracování kovů. To šetří čas i náklady.

·         CarbonConX umožňuje vyrábět vodiče v daleko rozmanitější škále tvarů a rozměrů.

 

Uhlíková vlákna jsou používána v celé řadě průmyslových aplikací, ale Xerox je první, komu se podařilo zpracovat je a využít jako vodič elektrické energie. Výzkumníci z Wilsonova střediska pro technologii a výzkum (Wilson Center for Research and Technology) ve Websteru (stát New York) pod vedením vědců Stanleyho Wallace a Josepha Swifta se technologií uhlíkových vláken zabývali velmi dlouho a podařilo se jim do detailů rozpracovat jejich použití v celé řadě průmyslových oblastí. Technologie CarbonConX je chráněna souborem více než 30 patentů.

 

Původní výzkumný úkol, který přivedl Xerox až k technologii CarbonConX, bylo odstranění statické elektřiny uvnitř zařízení, jako jsou tiskárny a kopírovací stroje, kde při rychlém pohybu listů papíru dochází k nežádoucí kumulaci statické elektřiny, kterou je třeba uzemnit. Když se to podařilo, byla dále technologie CarbonConX rozvíjena směrem k použití jako vodič uvnitř přístrojů a zařízení, kde je velmi agresivní prostředí.

 

Například kovové vodiče uvnitř strojů bývají postupem času poškozovány při průchodu mnoha listů papíru nebo nečistotami z tonerů. Xerox nyní nahrazuje tyto vodiče uhlíkovými vlákny, která jsou spolehlivější a prakticky nemůže dojít k takovému jejich opotřebení, aby bylo nutné je vyměnit. To by mělo přinést úspory v řádech milionů amerických dolarů, a to jak při výrobě, tak při následné údržbě strojů. V současnosti kolem 75 procent high-end tiskáren Xeroxu používá technologii CarbonConX. Patří mezi ně i nejnovější digitální tiskový stroj DocuColor iGen3™.

 

Xerox Corporation je 6. největší společnost na světě zabývající se informačními technologiemi.

 

Xerox Europe zaměstnává 19 000 pracovníků, vlastní výrobní provozy v Irsku, ve Velké Británii a v Holandsku a provozuje vyspělá centra výzkumu a vývoje v Cambridge (Velká Británie) a ve francouzském Grenoblu.

– XXX –

 

Více informací naleznete na adrese www.xerox.cz.

Kontakt s médii:

Hana Navrátilová, Marketing Manager, Xerox CR, 02/84027 361, e-mail: Hana.Navratilova@cze.xerox.com

Ing. Martin Felix, Account Manager pro Xerox, Axicom s.r.o., tel. 0602-578181, e-mail: felix@axicom.cz

 

POZNÁMKA PRO REDAKTORY: Xerox®, The Document Company® a digitální X® jsou obchodní značky XEROX CORPORATION.

Váš názor Další článek: Aktualizace 330 pro 3DMark2001 SE

Témata článku: Wilson, Polymer, Felix, Uhlík, Connecticut, Vlákno, Grenobl, Slaná voda, Uhlíkové vlákno


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu