TDP-Ontrack varuje před nepromyšleným používáním velkokapacitních pevných disků

Praha, 8. března 2007 – Společnost TDP-Ontrack, která je českou a slovenskou pobočkou vedoucí světové firmy v oblasti záchrany dat – Kroll Ontrack, doporučuje uživatelům osobních počítačů, kteří se rozhodli pro instalaci pevného disku s kapacitou stovek gigabajtů, rozdělit jej na několik samostatných oddílů. Stále větší kapacita pevných disků totiž klade daleko vyšší nároky na záchranu dat a neúměrně ji zdražuje.
TDP-Ontrack varuje před nepromyšleným používáním velkokapacitních pevných disků

„Mnozí uživatelé si často vůbec neuvědomí, že kapacita disku jejich osobního počítače až mnohonásobně převyšuje jejich běžné potřeby,“ poznamenává Ing. Václav Šamša, ředitel společnosti TDP-Ontrack. „Na používání vysokokapacitního disku však není nic špatného v okamžiku, kdy jej rozdělíme na několik oddílů. Zkušenosti ukazují, že optimálním řešením jsou minimálně tři oddíly – na jednom může být operační systém, na druhém důležitá data a na třetím třeba pracovní data, hry a další zábava.“

Z hlediska bezpečnosti dat však stále platí, že i v případě rozdělení pevného disku na několik oddílů je třeba myslet na průběžné zálohování. Umístění důležitých dat do samostatného oddílu zálohování zjednoduší a urychlí. Navíc uživatel zjistí, jak malý objem tato data mají v poměru ke všemu ostatnímu na disku a že mu třeba stačí DVD nebo USB flash paměť.

„Nechceme uživatele od nákupu vysokokapacitních disků odrazovat, ale v rámci naší snahy o osvětu jsme se rozhodli na tento možný problém upozornit,“ dodává Václav Šamša. „V případě, že k tomu uživatel přistoupí zodpovědně, je větší kapacita disku naopak výhodou – umožňuje totiž definovat oddělené oblasti s dostatečnou rezervou a umístění důležitých dat do samostatného oddílu podstatně zvyšuje šanci na záchranu v případě selhání nebo poškození disku. Vzhledem k práci jen s relativně malou oblastí je i cena záchrany dat o hodně nižší.“

Pražská laboratoř společnosti TDP-Ontrack poskytuje služby klientům z celé České republiky a Slovenska a zpracovává i některé zakázky přijaté dalšími zahraničními pobočkami Ontrack. Kromě dvou ultračistých komor je vybavena deseti poloautomatickými pracovišti, stereoskopickým mikroskopem pro práci s miniaturními hardwarovými komponenty a identifikaci poruch, rychlým logickým analyzátorem a řadou unikátních softwarových utilit. Toto pracoviště je součástí celosvětové sítě laboratoří Ontrack a probíhá zde naprostá většina všech prováděných zásahů s výjimkou vybraných softwarových záchran, které jsou realizovány prostřednictvím vzdáleného přístupu nebo za pomoci příslušného odborníka z jiné světové laboratoře.

TDP-Ontrack v současné době provádí v průměru 9 úspěšných záchran denně a počet přijatých zakázek neustále roste. Dlouhodobá úspěšnost překračuje 90 %, mezi médii, z nichž se data zachraňují nejčastěji, dominují disky a disková pole. V poslední době rychle přibývá i záchran dat z paměťových karet využívaných v PDA, mobilních telefonech a digitálních fotoaparátech i některých dalších médií.

Váš názor Další článek: Plán Adobe: dvě edice Photoshopu CS3

Témata článku: Pracovní zkušenost, Malý objem, Vybraná oblast, Diskový oddíl, Mikroskopy, Hardwarová oblast

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší