Superpočítače HP urychlují průběh výzkumných iniciativ předních vědeckých ústavů a akademických institucí

Špičkové servery HP ProLiant katapultovaly své nové majitele na špici celosvětového žebříčku 500 největších superpočítačů

Společnost HP oznámila, že její superpočítače postavené na serverech z řady HP ProLiant opět zamíchaly pořadím 500 největších superpočítačů světa (TOP500 Supercomputers). Nové instalace mj. zrychlily kritické fáze výzkumů tří předních světových vědeckých institucí a umožnily jim využít obrovské výpočetní nároky s minimálními náklady a vysokou energetickou účinností.

Technologické instituty v Tokiu (Tokyo Institute of Technology, Tokyo Tech) a americké Georgii (Georgia Institute of Technology, Georgia Tech), stejně jako texaské MD Anderson centrum pro léčbu rakoviny (MD Anderson Cancer Center), oslovila špičková výkonnost HP superpočítačů, proto se obrátili na HP s požadavky pro sestavení návrhu vysoce výkonných superpočítačových řešení, která by jim pomohla urychlit jejich vědecké a lékařské výzkumy a posunula je na přední místa v seznamu TOP500 světových superpočítačových instalací.

Tokyo Tech potřeboval superpočítač, který by dokázal dosáhnout kritického výkonu při maximální hustotě instalací. Aby dokázalo splnit toto zadání a očekávaný výkon, postavilo HP svůj první petaflopový systém – TSUBAME 2.0 – navržený pro podporu aplikací zabývajících se problematikou klimatu, předpovědi počasí, simulací tsunami, a matematického modelování a numerického řešení úloh proudění tekutin.

TSUBAME 2.0 obsadil 4. místo v seznamu 500 největších superpočítačů světa. Díky maximálně optimalizované energetické účinnosti serverů HP ProLiant a modulárnímu systému chlazení HP Modular Cooling System(1) je TSUBAME 2.0 v současnosti jedním z energeticky nejefektivnějších superpočítačů na světě.

Keeneland System na Georgia Tech, navržený pro podporu náročných vědeckých výzkumů a objevů, byl v žebříčku TOP500 Supercomputers zařazen na 117. pozici. Jeho financování zajistil pětiletý grant organizace National Science Foundation ve výši 12 milionů amerických dolarů.

Unifikované clustery z řady HP Unified Cluster Portfolio v kombinaci s řešením HP StorageWorks X9000 Network Storage Systems zajistily superpočítači organizace MD Anderson Cancer Center spadající pod Texaskou univerzitu v USA 169. příčku na seznamu TOP500 Supercomputers. Technologie společnosti HP umožnily centru využít jeho stávající IT infrastrukturu a zabudovat do ní nejnovější systémy, které dohromady vytvořily flexibilní virtuální zdroj s obrovským výkonem. Výzkumní pracovníci tak nemusejí řešit výpočetní potřeby a mohou se zaměřovat pouze na samotné výzkumy, pro něž budou mít na delší dobu zajištěno dostatečné množství výkonu.

Společnosti HP patří dlouhodobě vedoucí pozice v oblasti prodeje standardizovaných serverů zahrnující i platformu HP BladeSystem c-Class a servery řady HP ProLiant, které poskytují nepřekonatelný výkon a definují vlastní třídu superpočítačů s nižšími požadavky na prostor i spotřebu energie. Systémy HP dokážou uspokojit bezprecedentní výpočetní nároky vědecké komunity při maximální hustotě instalace a snížených nákladech na pořízení a provoz.

Nedávno představený serverový systém HP ProLiant SL390s G7 již nyní pracuje v 11 superpočítačových řešeních umístěných v žebříčku TOP500 Supercomputers. Nejrozšířenější je dlouhodobě architektura HP BladeSystem c-Class, již používá 140 z 500 největších světových superpočítačů.

Tokyo Tech má 4. nejvýkonnější superpočítač světa

Superpočítač TSUBAME 2.0, vytvořený pro Tokyo Tech, je výsledkem spolupráce mezi firmami HP, NEC Corporation, Microsoft, NVIDIA, Intel, Mellanox, Voltaire and DataDirect Networks.

I přes až neuvěřitelný výkon zabírá tento superpočítačový systém pouze 200 m2 fyzického prostoru a ve špičce spotřebovává 1,8 megawattu energie. TSUBAME 2.0 je pro dosažení výkonu superpočítačové třídy a splnění nároků na minimální prostor, bezskříňové provedení i strukturu s minimální variabilitou hardwaru postaven na serverech HP ProLiant SL390s G7.

TSUBAME 2.0 je poháněn 1 357 servery HP ProLiant SL390s G7, přičemž každý z nich je vybaven třemi grafickými akcelerátory NVIDIA Tesla M2050; tyto servery poskytují osminásobný nárůst výpočetního výkonu v porovnání s předchozí generací.(2) Systém dosahuje výkonu 1,192 petaFLOPS (operací s plovoucí desetinnou čárkou za sekundu) v benchmarku Linpack spuštěném v systému Linux, resp. 1,12 petaFLOPS při testech na platformě Microsoft Windows.

„Potřebovali jsme třicetinásobně zvýšit výpočetní výkon a efektivitu, i přes omezené limity na spotřebu energie a prostor datového centra,“ řekl Satoshi Matsuoka, vedoucí projektu a profesor v Tokyo Tech. „Odborné znalosti a technologie HP nám však ve spojení se zkušenostmi našich pracovních týmů zabývajících se implementací rozsáhlých počítačových systémů, cloud computingu a grafických akcelerátorů umožnily definovat novou hranici efektivní spotřeby a nároků na prostor v kategorii superpočítačů.“

Superpočítač na Georgia Tech se umístil blízko první světové stovce

HP zajistilo Technologickému institutu v Georgii a jeho partnerům, včetně Národní laboratoře Oak Ridge National Laboratory a tenessijské University of Tennessee v Knoxville, další rozvoj původního systému Keeneland Initial Delivery System.

Současný systém Keeneland Initial Delivery System tvoří 120 serverů HP ProLiant SL390s G7 a 360 grafických akcelerátorů NVIDIA Tesla M2070, díky nimž tento superpočítač poskytuje v benchmarku Linpack výkon více než 64 teraflopů. Kombinace serverů HP ProLiant s procesory NVIDIA radikálně zrychlila výpočetní výkon a „otevřela dveře“ pro nasazení datově nejnáročnějších aplikací. Navíc přinesla vynikající energetickou účinnost – testy benchmarku Linpack odhalily výkon 677 megaFLOPS na jeden watt. Keeneland Initial Delivery System přitom ještě stále není kompletní – poslední upgrade na mnohem větší systém je naplánován na začátek roku 2012.

Žebříček TOP500 superpočítačů rozšířilo i řešení MD Anderson Cancer Center

Výzkumné a zdravotnické středisko MD Anderson Cancer Center se obrátilo na HP s požadavkem na dodání vysoce výkonného superpočítačového systému, který zajistí spolehlivé technologické zázemí pro jeho výzkumy, včetně analýz, ukládání a správy velkých objemů dat generovaných výzkumem genomů. Výsledné řešení založené na konvergované infrastruktuře je oproti původnímu systému nejen mnohem spolehlivější a robustnější, ale navíc i jednodušší na správu a údržbu.

Modernizace čtyři roky starého clusteru na nový systém HP Cluster Platform 4000 s 336 blade servery HP ProLiant BL465c G7 přinesla vědcům z MD Anderson desetinásobné zvýšení výpočetního výkonu a možnost využívat cluster včetně integrovaného řešení HP StorageWorks X9000. Odborní pracovníci MD Anderson tak nyní mají k dispozici dostatečně naddimenzovaný výkon pro efektivní simulace terapie protonového ozařování, studium toxicity související s radiační léčbou, a mohou lépe pochopit činnost genů zodpovědných za vznik rakovinného bujení; od špičkového technologického zázemí si tedy slibují, že dokážou dále zvýšit úspěšnost léčby pacientů s rakovinou. Organizace MD Anderson rovněž nainstalovala několik 32jádrových serverů HP ProLiant DL785 G6 s velkou pamětí pro rychlejší předběžnou analýzu genomických dat a snazší průběh následných výpočetních procesů.

„Hledali jsme vysoce výkonný cluster, který by dokázal držet krok s obrovskými objemy dat, které denně generujeme, a navíc spolehlivě centralizoval všechny naše zdroje tak, aby byly vždy dostupné všem výzkumným oddělením,“ řekl Lynn Vogel, Ph.D., viceprezident a IT ředitel v MD Anderson Cancer Center. „Řešení HP nám umožnilo spustit nové výzkumné iniciativy, díky nimž můžeme snáze pracovat s mapou genomu a analyzovat data během několika hodin místo dosavadních dnů.“

Více informací o superpočítačích HP lze najít na webu www.hp.com/go/hpc.

Další článek: Nejlepší RSS čtečka podle čtenářů Živě.cz

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,