Superpočítač IT4I začíná lákat zpět do ČR špičkové odborníky

Superpočítač IT4I začíná lákat zpět do ČR špičkové odborníky

Superpočítač a špičkové centrum výzkumu informačních technologií IT4Innovations, které za zhruba dvě miliardy korun z EU vyrůstá v Ostravě, už láká zpět do České republiky špičkové manažery a vědce. Novým ředitelem projektu IT4Innovations se stal Martin Palkovič, který žije 12 let v Belgii a právě se stěhuje do Ostravy. Roli ředitele Superpočítačového centra IT4Innovations převzal Branislav Jansík, který se do České republiky přistěhuje z Dánska. Oba odborníci vedli multinárodnostní týmy v oboru IT a komunikací, a to v oblasti výzkumu i jeho aplikací. „Kdybychom nepřišli s projektem superpočítačového a výzkumného centra v Ostravě, tito lidé by patrně nikdy neměli důvod se poohlížet po angažmá právě v Ostravě, dokonce ani ne v České republice.Ukazuje se, že jsme měli pravdu, že superpočítač bude hrát klíčovou roli nejen v rozvoji průmyslu, ale i v návratu mozků,“ konstatoval rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity a dosavadní šéf IT4Innovations Ivo Vondrák.

Martin Palkovič a Branislav Jansík, odborníci původem ze Slovenska, nyní převezmou vedení týmů a budou řídit jak vybudování výzkumného a superpočítačového centra, tak jeho rozběh a naplnění konkrétními úkoly z akademické i komerční sféry. „Jelikož čas a rozpočet jsou v projektu IT4Innovations pevně dané, mojí největší výzvou bude maximalizovat kvalitu výstupů centra za danou cenu, v daném čase a nastartovat udržitelný růst centra,“ říká M. Palkovič. Podle B. Jansíka bude rozhodující sestavit kvalifikovaný tým. „Měl by pracovat v náročné, ale přátelské atmosféře, na společném cíli – superpočítačovém centru, které bude atraktivní pro uživatele úrovní poskytovaných služeb a vybavením překonávajícím světový standard,“ míní.

Ing. M. Palkovič, Ph.D. působil posledních dvanáct let v belgickém výzkumném institutu imec Leuven,který spolupracuje s více než 600 firmami a 208 univerzitami po celém světě a má roční rozpočet 7,5 miliardy korun. Řídil multinárodnostní týmy realizující inovativní řešení pro informační a komunikační technologie pro velké nadnárodní společnosti jako např. Toshiba nebo Samsung. Jeho odborným zaměřením je optimalizace programů a vývoj nových procesorů. Je autorem a spoluautorem více než 50 publikací, dlouhodobě spolupracuje na výzkumu jak s evropskými univerzitami (např. École Normale Supérieure de Lyon, Norwegian University of Science and Technology, Politecnico di Milano), tak s předními světovými firmami (např. Panasonic, STMicroelectronics, Texas Instruments). Je aktivním členem mezinárodních profesních sdružení a asociací. Mluví anglicky, německy, nizozemsky a francouzsky.

Mgr. B. Jansík, Ph.D. do IT4Innovations přichází z Institutu chemie dánské Aarhus Univerzity, kde působil na pozici Associate Professor. Významně se podílel na vybudování počítačového klastru Aarhuské Univerzity, který je druhou nejvýkonnější součástí dánského národního výpočetního centra. S výpočetními modely, které využívají superpočítače, začal pracovat před jedenácti lety ve svém původním oboru, v chemii. Jako team leader výzkumných i aplikovaných projektů pracuje jak na evropských (Dánsko, Švédsko, Finsko, Itálie, Španělsko), tak na světových superpočítačích (Titan, Oak Ridge Leadership Facility). Je držitelem rozsáhlého PRACE grantu.

Superpočítačové a výzkumné centrum IT4Innovations bude posilou pro vědce, výzkumníky a vývojové odborníky v řadě oborů. Pomůže spočítat jak možnosti ukládání jaderného odpadu, tak design nových automobilů nebo třeba vývoj a možnost léčby rakoviny.

„Superpočítač dokáže uskutečnit potřebné operace v řádu desítek tisíc rychleji než průměrný počítač v současnosti. Kromě toho bude vědcům, veřejné správě i průmyslu k dispozici jako obrovské „skladiště“ dat. Půjde o tak velké úložiště, jakému by odpovídal záznam dat na více než milionu a půl DVD nosičů,“ říká I. Vondrák. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, jejímž je rektorem, je spolu s Ostravskou univerzitou, Slezskou univerzitou, Vysokým učením technickým Brno a Ústavem geoniky Akademie věd ČR nadále zodpovědná za vybudování unikátního centra superpočítání v ČR.

Doplňující informace:

Superpočítač vznikne ve dvou etapách. První část, tzv. malý cluster, má být k dispozici v první polovině příštího roku. O dva roky později vznikne tzv. velký cluster, tedy superpočítač, který Ostravě zajistí místo na špici světového superpočítání. Dnes by patřil k dvaceti nejvýkonnějším strojům světa, v době svého dokončení bude patřit do první stovky.

Výzkumné práce pro „nakrmení“ superpočítače úkoly ale nebudou čekat až na dostavbu superpočítače v roce 2015, začaly už na konci léta 2011. Díky modelům vyvinutým pro superpočítač bude mimo jiné možné velmi rychlé a přesné předvídání vývoje složitých systémů, jejichž chování se mění s mnoha proměnnými a s časem. Jsou to třeba akciové trhy, velké dopravní uzly nebo i lidský organismus. Modely tohoto typu totiž poslouží i k výpočtu vývoje zhoubných nádorů. Spuštění centra IT4Innovations bude tedy důležité také pro medicínu (diagnostiku, zákroky i farmakologii) a biomedicínský výzkum (např. lze simulovat účinky látek či prvků z okolního prostředí na lidský organismus).

Na projekt superpočítačového centra již navazuje také projekt Moravskoslezského kraje pro řešení mimořádných situací (povodně, znečištění ovzduší, šíření požárů, havárie), nebo projekt z oblasti prevence dopravních kolapsů a snižování zátěže životního prostředí z dopravy v Ostravě.

Superpočítání využije také široká průmyslová sféra. Její zástupci jako Vítkovice Machinery Group, Visteon-Autopal či Elmarco čekají na využití superpočítače pro své modelování, ať už jde o materiálové a konstrukční výpočty, tvarové optimalizace nebo další vývoj a aplikace nanovláken a nanotechnologií.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a její partneři získali na superpočítačové centrum IT4Innovations bezmála dvě miliardy korun z evropských fondů. Centrum je již nyní součástí prestižní evropské sítě superpočítačů PRACE.

Další článek: KinÊtre: Staňte se díky krabičce Kinect třeba koněm [video]

Témata článku: Nový mozek, Technický vývoj, Obrovská posila, Leadership, Jaderná technologie, Nizozemsko, Univerzita, Velká role, Vývoj automobilu, Lidský mozek, Facility, Jaderný odpad, Professor, První automobil, Lyon, Okolní svět


Určitě si přečtěte

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 70

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor