Sun otevírá největší světové zařízení pro testování vysoce výkonných počítačových systémů s procesory x64

Odborníci nového střediska Sun Solution Center budou pomáhat zákazníkům s rychlou, jednoduchou a bezproblémovou implementací rozsáhlých a vysoce výkonných klastrů.
Sun otevírá největší světové zařízení pro testování vysoce výkonných počítačových systémů s procesory x64

HILLSBORO, Oregon – 10. listopadu 2005, PRAHA – 28. listopadu 2005 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (NASDAQ: SUNW) oznámila otevření střediska Sun Solution Center pro High Performance Computing (HPC), největšího světového zařízení pro testování systémů s procesory x64 (x86, 64 bitů), v oregonském Hillsboro. Nové superpočítačové zařízení bude zákazníkům a partnerům nabízet přístup nejen k vysoce výkonným systémům x64, ale také k odborníkům na algoritmy, expertům a vědcům, kteří se specializují na nejlepší postupy vývoje a implementace rozsáhlých, vysoce výkonných počítačových řešení (HPC). Toto zařízení a jeho odborníci pomohou zákazníkům s budováním rozsáhlých klastrů a datových center prostřednictvím experimentování, testování a optimalizace škálovatelných gridových aplikací pro odvětví energetiky, výroby, přírodních věd, vzdělávání a výzkumu.

„Otevření testovacího centra HPC je dalším milníkem v oblasti vysoce výkonných a superpočítačových řešení. Sun Solution Center pro HPC umožňuje zákazníkům využívat mnohaleté zkušenosti a inovace Sunu při rychlém a finančně efektivním zavádění rozsáhlých klastrových systémů. Energetická efektivita serverů Sun Fire x64 z nich navíc pro mnoho zákazníků dělá velmi praktické řešení rozsáhlých počítačových celků,“ řekl John Fowler, výkonný viceprezident Network Systems Group společnosti Sun Microsystems. „S rostoucími výkonovými možnostmi klastrů ze současných teraflopů na petaflopy v blízké budoucnosti pomohou vyspělé technologie Sunu zákazníkům inovovat a udržet se na špičce.“

Sun Solution Center pro HPC urychlí zavádění rozsáhlých HPC klastrů

Sun si uvědomuje, že HPC nepředstavuje nějaký nadpřirozený způsob využití počítačů, protože vysoce výkonné počítačové systémy jsou stále žádanější. Nově otevřené Sun Solution Center pro HPC bude k dispozici pro testování a ladění aplikací jak pro firmy tak i pro výzkum. Zákazníkům, kteří Sun Solution Center pro HPC navštíví, budou asistovat experti na HPC, kteří mají dohromady více než 200 let zkušeností s vysoce výkonnými počítačovými systémy.

Nové zařízení plánují při testování chystaných projektů využít různí zákazníci, například Univerzita Aachen a Univerzita Clemson. „V novém zařízení Sun Solution Center pro HPC můžeme testovat a ladit naše gridové aplikace s využitím nejvýkonnějších serverů x64 na trhu,“ řekl Jim Leylek, ředitel a profesor strojního inženýrství z laboratoře vyspělého počítačového výzkumu (ACRL) Univerzity Clemson. „Sun prostřednictvím svých vysoce výkonných, cenově dostupných a snadno instalovaných produktů umožňuje produkčně využívat řešení HPC.“

Sun Solution Center pro HPC slouží také jako koncepční zařízení, kde mohou zákazníci a partneři simulovat svá prostředí a testovat a ladit v nich konkrétní aplikace za účelem dosažení optimálního výkonu. Zákazníci mohou testovat a spolupracovat na řešeních HPC v infrastruktuře výpočetní sítě postavené na různých gridových technologiích, včetně Sun N1 Grid Engine a Sun N1 System Manager pro správu systémů.

Partneři Sunu pomáhají s úspěšnou implementací

Klíčovým faktorem při rozvoji střediska Sun Solution Center for HPC je strategické partnerství Sunu se společností AMD, která vyvinula procesor AMD Opteron, a se společností SilverStorm Technologies, dodavatelem klastrových technologií Infiniband.

„Spolupráce s inovativními společnostmi, jako je právě Sun, na vývoji nejmodernějších řešení, která se později uplatní i v obecnějších počítačových prostředích, je ústředním prvkem strategie AMD,“ řekl Ben Williams, viceprezident AMD. „HPC technologie Sunu se výrazně prosazují na trhu díky tomu, že je podniky mohou rychle zavádět, že jim pomáhají vytvářet lepší produkty a snižovat náklady. Cenově výhodná a vysoce výkonná společná řešení Sunu a AMD nabízejí zákazníkům špičkové technologie jako revoluční architekturu AMD Direct Connect a nejvyšší výkon na watt na trhu.“

Klastry Sun Terascale

Vědci, výzkumníci a inženýři potřebují s rostoucími nároky uskutečňovat simulace, které vyžadují tisícinásobně vyšší výpočetní výkon, než poskytují současné systémy. Finančně nejvýhodnějším způsobem, jak vyhovět této potřebě, jsou v současnosti klastry tvořené několika tisíci počítačových uzlů, například Sun Terascale. Ovšem zavádění, efektivní provoz, napájení a chlazení takto rozsáhlých klastrů je nesmírně náročné, a proto bude Sun Solution Center pro HPC poskytovat podporu zákazníkům, kteří zavádějí rozsáhlá klastrová prostředí, a bude jim umožňovat testování aplikací za účelem dosažení optimálního výkonu.

Sun Solution Center pro HPC nabízí rekordní výkon

Zařízení bylo postaveno s využitím jedinečného přístupu, který mohou zákazníci využít při implementaci vlastních rozsáhlých počítačových prostředí. Je v něm nainstalováno přes 600 serverů Sun Fire x64 s vícejádrovými procesory AMD Opteron. Zákazníci mohou v tomto prostředí testovat své aplikace na operačním systému Solaris 10 a na standardních distribucích Linuxu a Windows. Ekvivalentní centrum, vybavené servery s procesory Intel Xeon nebo Itanium, by mělo až o 15 procent vyšší roční náklady na napájení a chlazení v případě procesorů Xeon a dokonce až o 64 procent vyšší náklady u serverů s procesory Itanium. To znamená, že centrum vybavené servery Sun Fire x64 s procesory AMD Opteron dosahuje finanční úspory až 282 000 dolarů ročně.(1)

Sun Solution Center pro HPC s ohromnou výpočetní kapacitou serverů x64 nabízí vynikající poměr ceny a výkonu a energetickou efektivitu a posiluje tak pozici Sunu na trhu vysoce výkonných počítačových řešení. Vysoký výkon systémů Sun Fire x64 při operacích s plovoucí desetinnou čárkou a jejich energetická efektivita z nich dělá atraktivní systémovou infrastrukturu pro vysoce výkonné a technické počítačové aplikace.

Sun v testech demonstroval špičkový výkon serverů Sun Fire x64 a dosáhl přitom několika rekordních výsledků. Informace o výsledcích serveru Sun Fire x64 v typových úlohách najdete na adrese: www.sun.com/x64/benchmarks.
Další informace o středisku Sun Solution Center pro HPC najdete na adrese www.sun.com/hpc.

O společnosti Sun Microsystems, Inc.
Od svého vzniku v roce 1982 prosazovala společnost jedinečnou vizi „The Network Is The Computer™“ („Síť je počítačem“), která vynesla Sun Microsystems Inc. (Nasdaq: SUNW) na čelní místo mezi poskytovateli výkonného hardwaru, softwaru a služeb pro provoz internetu a umožnila společnostem po celém světě zmnohonásobit rozsah podnikání. Sun působí ve více než 100 zemích světa. Více informací naleznete na webové adrese http://sun.com.

(1) Ekvivalentní centrum vybavené servery s procesory Xeon by mělo odhadované roční náklady na napájení a chlazení přibližně 511 185 dolarů. Ekvivalentní centrum vybavené servery s procesory Itanium by mělo odhadované roční náklady na napájení a chlazení přibližně 725 469 dolarů. Ekvivalentní centrum vybavené servery Sun Fire x64 s procesory AMD Opteron má odhadované roční náklady na napájení a chlazení 443 170 dolarů, což představuje úsporu až 64 procenta. Výpočty byly provedeny 28. 10. 2005.

Váš názor Další článek: Ředitel a jeden ze zakladatelů firmy Cray míří do Microsoftu

Témata článku: Windows, Efektivní využití, Solution, Počítačová simulace, Blízké partnerství, Fire, Oregon, Energetický náklad, Network Solutions, Nejvýhodnější kapacita, Chlazení, Výkonný procesor

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší