Sun Microsystems uvádí servery s novými procesory UltraSPARC IV+

Nové procesory UltraSPARC IV+ a operační systém Solaris 10 umožňují zákazníkům provést binárně kompatibilní upgrade s vyšší užitnou hodnotou a zajímavější návratností investic.
Sun Microsystems uvádí servery s novými procesory UltraSPARC IV+

Nové produkty umožňují jako jediné na trhu provést upgrade doslova za provozu a to díky binární kompatibilitě mikroprocesorů UltraSPARC a operačního systému Solaris. Zákazníci tak mohou snadno a rychle začít využívat nejnovější serverovou technologii. Upgrade serverů Sun Fire stojí polovinu toho, co u systémů IBM, a přitom nové systémy Sunu nabízejí lepší poměr ceny a výkonu než servery s procesory IBM POWER5 a operačním systémem AIX.

„Pouze architektura SPARC nabízí vlastnosti a výhodnost masově používaného open source operačního systému Solaris 10, který zároveň podporuje standardizované servery Sunu, IBM, HP i Dellu,“ řekl Zdeněk Pilz, Country Manager Sun Microsystems Czech.

Nové servery Sun Fire V490, V890, E2900, E4900 a E6900, které jsou okamžitě ke koupi, jsou vybaveny procesory UltraSPARC IV+ 1,5 GHz a vyspělým operačním systémem Solaris 10. Sun zároveň oznámil řadu rekordních výsledků v testech výkonnosti a škálovatelnosti, které překonávají konkurenční servery IBM a Hewlett-Packard. K dispozici jsou rovněž procesorové desky s procesory UltraSparc IV+ pro rozšíření serverů Sun Fire E4x00, E6x00, F12K, F15K, E20K a E25K.

 

„Nový cyklus inovací procesorů SPARC přináší neuvěřitelný nárůst výkonu,“ řekl David Yen, výkonný viceprezident skupiny škálovatelných systémů Sunu. „Vysoce výkonné škálovatelné procesory, v kombinaci se stejnou spotřebou energie, rozměry a cenou jako předchozí generace, dělají ze serverů Sun Fire ideální platformu pro konsolidaci serverů.“

Světové rekordy ve srovnávacích testech

Nové servery Sun Fire s procesory UltraSPARC IV+ poskytují až pětkrát vyšší výkon než systémy s procesory UltraSPARC III. Zároveň patří mezi naprostou špičku ve výkonu i v poměru ceny a výkonu, jak potvrdilo několik rekordních výsledků ve srovnávacích testech (viz poznámky na konci dokumentu):

-         Server Sun Fire E4900 dosáhl světového rekordu v typové úloze SPECjbb2005. IBM, HP, ani Fujitsu ještě nepublikovaly výsledky svých serverů v tomto novém důležitém benchmarku, který měří výkonnost Java serverů.

-         Server Sun Fire E6900 dosáhl světového rekordu v testu Manugistics Fulfilment s technologiemi Oracle9i Database a Oracle Real Application Clusters. Prokázal 32procentní výkonovou výhodu a 2,7krát lepší poměr ceny a výkonu než IBM p5-590.

-         Server Sun Fire E2900 dosáhl světového rekordu ve vlastním benchmarku IBM pro Lotus Domino R6iNotes s 34 tisíci uživateli, když zpracoval nejvyšší počet transakcí za minutu (28 268 N-Mark). Tímto výsledkem překonal výkon serveru IBM i5-570 o 19 procent, přitom s poloviční cenou na jednoho uživatele.

-         Server Sun Fire V890 dosáhl rekordního poměru ceny a výkonu v benchmarku IBM Lotus Domino R6iNotes v kategorii serverů s více než dvěma procesory. Sun Fire V890 dosáhl o 18 procent lepšího poměru ceny na uživatele než IBM p5-570 a o 49 procent vyššího výkonu.

Sun prokázal přesvědčivý výkon ve srovnání s konkurencí i v dalších testech:

-         24cestný Sun Fire E6900 v typové úloze SPECjbb2000 předstihl 32cestné servery HP s procesory Itanium, 32cestný server Fujitsu PRIMEPOWER 1500 i 16cestný server IBM p5-570.

-         V benchmarku vědeckých počítačových aplikací LINPACK "N" překonal server Sun Fire E6900 systém IBM p5-570 1,9 GHz o 22 procent.

Nové systémy přinášejí zákazníkům jasnou hodnotu

DaimlerChrysler, DoubleClick/Abacus, Northrop Grumman Corporation, Nortel, Oregon State University a Transat A.T., Inc. jsou jen někteří z mnoha zákazníků, kteří vyzkoušeli nové servery s procesory UltraSPARC IV+ a zaznamenali nárůst výkonu a lepší návratnost investic.

„V průběhu testování řešení Nortel Wireless Network Management System (W-NMS) na novém serveru Sun Fire V890 s procesory UltraSPARC IV+ jsme zaznamenali výrazné zvýšení výkonu proti předchozímu serveru s procesory UltraSPARC III,“ řekl Alain Barlier, architekt řešení OAM ve společnosti Nortel. „Stejnou softwarovou aplikaci, která běžela na starých serverech, jsme snadno a rychle přenesli na nové servery bez jakékoli rekompilace. Nový systém výrazně pomohl Nortelu zvýšit kapacitu našich řešení, umožnil spravovat větší počet síťových prvků s menším počtem serverů, a tím pádem zkvalitnil naši nabídku pro zákazníky.“

„Skříň serverů s procesory UltraSPARC III jsme zredukovali na velikost jediné kartotéky – aniž bychom kvůli upgradu na nové servery UltraSPARC IV+ museli přepisovat nebo překompilovat software,“ řekl Chuck Sears, ředitel výzkumných výpočetních systémů Fakulty oceánických a atmosférických věd Státní univerzity Oregonu.

Tato fakulta Státní univerzity Oregonu používá technologii Sun pro nejrůznější náročné aplikace jako modelování počasí, simulace globálního klimatu nebo předpovídání lesních požárů.

„Nový server Sun Fire V890 UltraSPARC IV+ nám poskytuje mnohem vyšší výkon než předchozí systém UltraSPARC III, který měl dvojnásobný počet procesorů,“ pokračoval Sears. „Díky binární kompatibilitě robustního operačního systému Solaris 10 náš systém a aplikace jednoduše fungovaly rovnou po instalaci. Tyto výhody přispějí k nižším celkovým nákladům na provoz datového centra včetně úspory tří až pěti let práce jednoho člověka, která by jinak byla spojena s konverzí kódu. To pro nás znamená výraznou finanční úsporu. Nová řada procesorů Sunu UltraSPARC IV+ poskytuje jedinečné výhody, jimž se nevyrovná nic na současném trhu.“

Inovace, které přináší jedině Sun

Nové servery Sun Fire s procesory UltraSPARC IV+ jsou jedinečné na trhu:

-         Jedině Sun umožňuje zákazníkům kombinovat různé generace procesorů s různými rychlostmi.

-         Jedině Sun používá patentovanou technologii desek uniboard, přičemž na každé z nich se mohou nacházet až čtyři procesory a 32 gigabajtů paměti. Nové desky uniboard mohou zákazníci jednoduše přidávat do nainstalovaných systémů, aniž by museli vyměňovat celý systém.

-         Jedině Sun nabízí binární kompatibilitu mezi různými generacemi systémů s procesory UltraSPARC a operačním systémem Solaris.

Aplikace, které jednoduše fungují

„Toto oznámení dalšího bezproblémového upgradu systémů SPARC poskytuje početné základně zákazníků Sunu skvělou ochranu majetku,“ řekl Gordon Haff, senior analytik společnosti Illuminata.

SAS a další přední dodavatelé softwaru vyladili své aplikace, aby optimálně fungovaly s novými vysoce výkonnými servery Sun Fire. Jako dodavatel ucelených řešení podnikového hardwaru, operačního systému a softwaru je Sun jedinou společností v oblasti podnikové infrastruktury, která u posledních pěti verzí operačního systému Solaris nabízí právní záruku binární kompatibility.

Ceny a dostupnost

Nové servery Sun Fire s procesory UltraSPARC IV+ se dodávají od konce srpna. Jejich ceny začínají od 28 900 EUR.

###

O společnosti Sun Microsystems, Inc.

Sun se při vývoji technologií, na nichž fungují nejdůležitější trhy světa, drží jedinečné vize „The Network Is The Computer“ („Síť je počítačem“). Jeho filozofie sdílení inovací a budování komunit je v popředí další vlny vývoje počítačových systémů – věku participace. Sun působí ve více než 100 zemích světa. Více informací naleznete na webové adrese http://sun.com.

Témata článku: Open source, Servery, Nový procesor, Gordon, Oregon, Srovnávací test, Nové auto, Nový systém, Fire, Solaris, Auto

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje