Sun Microsystems uvádí novou řadu serverů Sun Fire x64

Nejnovější servery podnikové třídy Sun Fire x64, s kódovým označením Galaxy, mají o polovinu vyšší výkon, třetinovou spotřebu energie a čtvrtinové rozměry.
Sun Microsystems uvádí novou řadu serverů Sun Fire x64

NEW YORK12. září 2005, PRAHA – 4. října 2005 – V rámci čtvrtletního uvedení nových produktů Network Computing `05 (NC05Q3) oznámila společnost Sun Microsystems, Inc. (Nasdaq: SUNW) novou řadu serverů podnikové třídy s vícejádrovými 64bitovými procesory x86 (zkráceně x64), která nastavuje nové standardy výkonnosti, spolehlivosti a energetické efektivity. Nové standardizované servery s procesory AMD Opteron, což jsou nejvýkonnější x64 procesory na trhu, a s operačním systémem Solaris 10 mají zhruba třetinový odběr energie, jedenapůlnásobný výkon a stojí polovinu toho, co srovnatelně nakonfigurované čtyřcestné servery Dell.(1)

Sun zároveň oznámil služby Sun System Service Plan pro operační systém Microsoft Windows Server. Nová nabídka služeb, poskytovaných pracovníky podpory Sunu, zahrnuje integrovanou podporu hardwaru a systému Microsoft Windows Server pro nejnovější servery Sun Fire x64. Nové servisní plány doplňují portfolio heterogenních služeb Sunu a poskytují zákazníkům mnoho výhod včetně rozšířené nabídky podporovaných operačních systémů, jediného kontaktního bodu pro správu heterogenních operačních prostředí Solaris, Linux a Microsoft Windows Server a odbornosti pro dokonalou implementaci standardizovaných systémů na globální bázi s nepřetržitým provozem.

Řada standardizovaných serverů s vícejádrovými procesory x64 zahrnuje Sun Fire X2100, nejlevnější rackový jednoprocesorový server x64, jehož cena začíná od 745 dolarů, a čtyřcestné servery Sun Fire X4100 a Sun Fire X4200 se dvěma procesory. Budoucí servery stejné řady bude možné vybavit až osmi vícejádrovými procesory, čímž zákazníci získají 16cestné systémy střední kategorie. To jim umožní standardizovat celou svou infrastrukturu IT na serverech x64. Nové servery jsou samozřejmě přizpůsobeny pro komplexní portfolio softwaru Sunu a pro spolupráci s jeho úložnými systémy a síťovými přepínači.

Okruh partnerů, se kterými Sun na uvedení nové řady serverů x64 spolupracuje, stále roste. Zahrnuje přední IT  společnosti, jako AMD, BEA Systems, Check Point, Computer Associates, mySQL, Oracle, SAP, SunGard, Symantec, VMware a další. Navíc lze v systému Solaris 10 pro platformu x86/64 provozovat více než 1 600 podnikových aplikací.

„Toto oznámení vychází z prohlubující se spolupráce Microsoftu a Sunu. Ta přináší nové možnosti volby zákazníkům, kteří chtějí interoperabilní serverové produkty od předních dodavatelů technologií,“ řekl Chris Phillips, ředitel Windows Server Division společnosti Microsoft Corp. „Přechod z 32bitových na 64bitové procesory nabízí podstatný posun ve výkonnosti a spolehlivosti a umožňuje lidem využívat počítačové prostředky novými atraktivními způsoby. Nové servery Sun Fire, na nichž lze provozovat systém Windows Server 2003 x64 Edition, databázi Microsoft SQL Server 2005 a širokou řadu 64bitových aplikací, posouvají 64bitové počítače do středního proudu. Těšíme se, že nové systémy Sunu získají kvalifikaci pro Windows Server 2003, a také máme radost z nabídky služeb podpory Sun Service pro Windows na serverech Sun Fire x64.“

Sun dále oznámil nové nabídky a speciální akce, které mají pomoci zákazníkům urychlit implementaci vysoce výkonných počítačových systémů a aplikací webových služeb postupným zaváděním gridových řešení. Nové předem integrované systémy x64 Sun Grid Rack, které jsou přímo od výrobce připraveny k nasazení, zahrnují novou řadu standardizovaných serverů Sun Fire x64, síťové prvky a software dostupný prostřednictvím programu Sun Customer Ready Systems (CRS). Jsou navrženy tak, že urychlují dobu implementace výpočetní sítě až o 90 procent.

Sun nastavuje nové standardy výkonnosti, spolehlivosti a energetické efektivity

Servery Sun Fire x64 ušetří zákazníkům milióny dolarů na provozních výdajích za napájení a chlazení při provozování výpočetně vysoce náročných úloh a webových aplikací, ideálně se také hodí pro konsolidaci databází a serverů. Standardizované servery Sun Fire x64 nabízejí:

-        Nejvyšší výkon v uznávaných typových úlohách s jednojádrovými i vícejádrovými procesory AMD Opteron. Rekordními výsledky v několika standardizovaných testech nové servery prokázaly, že mají minimálně o 28 procent lepší výkon než jakýkoli server stejné třídy s procesory Intel x64 a o 12 procent lepší výkon než konkurenční systémy s procesory AMD Opteron.(2)

-        Vysokou spolehlivost zaručuje možnost výměny vadných součástek za provozu a zjednodušené možnosti správy. Sun také nabízí software Sun N1 System Manager, který rozšiřuje možnosti serverů Sun Fire x64 o efektivnější řízení skupin serverů Sun.

-        Celé portfolio služeb na podporu heterogenních počítačových prostředí včetně služeb podpory pro Solaris, Linux a Windows; služeb vzdálené podpory heterogenních prostředí, vzdělávacích služeb Sunu a podnikových instalačních služeb Sunu. Se službou Sun System Service Plan for Microsoft Windows Server mohou zákazníci vyvíjet a implementovat řešení založená na Windows na serverech Sun Fire X2100, Sun Fire X4100 a Sun Fire X4200.

Servery Sun Fire X4100 a Sun Fire X4200 jsou první servery x64, které vycházejí z návrhů týmu jednoho ze zakladatelů Sunu a legendárního návrháře počítačů Andyho Bechtolsheima.

„Nové servery Sun Fire X4100 a Sun Fire X4200 přinášejí nejvyšší výkon CPU v rackovém provedení o výšce 1U nebo 2U s kompletními možnostmi vzdálené správy,“ řekl Andy Bechtolsheim, hlavní architekt a senior viceprezident Network Systems Group společnosti Sun Microsystems. „Přinášejí zákazníkům kombinaci výkonu, vlastností a hodnoty, jakou v současnosti nenabízí žádný jiný dodavatel serverů.“

Servery Sun Fire x64 nemají konkurenci ve výkonu

Servery řady Sun Fire X4000 se osvědčily jako nejrychlejší rackové servery se dvěma procesory, které jsou ideální pro podnikové aplikace v oblastech zpracování transakcí a poskytování zabezpečených webových stránek. Nové dvoucestné servery vytvořily světový rekord v benchmarku SPECweb99_SSL, který měří výkon serveru zpracovávajícího webové transakce, a překonaly nejbližší konkurenční server HP s procesory Xeon o 21 procent.(3) Server Sun Fire X4100 vybavený vícejádrovým procesorem AMD Opteron může zákazníkům ušetřit až 60 procent výdajů za energii a chlazení(4) a přitom poskytuje 2,5násobek výkonu serverů IBM vybavených dvěma procesory Xeon(5).

V nejrůznějších úlohách, od číselně náročných výpočtů až po aplikačně náročné serverové Java aplikace, dosáhly servery Sun Fire X4000 vysokých výsledků. V benchmarku SPECjbb2000 a v benchmarku SPECjbb2005 překonaly konkurenci o celých 11 procent.(6) Server Sun Fire X4100 v typové úloze SPECfp_rate2000 se softwarem Sun Studio 11, nejnovějšími verzemi kompilátorů a nástrojů pro analýzu výkonu, optimalizovaných pro Solaris 10, má více než 1,7násobek výkonu serverů Dell PE 1850 a HP DL360G4 a až 1,68násobek výkonu serveru IBM xSeries 336.(7) Tyto výsledky dokládají přednosti procesoru AMD Opteron proti srovnatelně vybaveným serverům s procesory Intel Xeon. Podrobnější informace o výkonových výsledcích serverů Sun Fire x64 najdete na adrese www.sun.com/nc/o5q3/benchmarks.html. 

Až o 90 procent rychlejší implementace výpočetních sítí

Systémy Sun Grid Rack integrují ve skříni různé servery Sun Fire x64, například Sun Fire X2100, Sun Fire X4100 a Sun Fire X4200, nové zařízení Sun Secure Application Switch – N1000 Series, operační systém Solaris 10 a software Sun N1 System Manager. Sun Grid Rack tvořený 32 servery Sun Fire X4100, operačním systémem Solaris 10 a softwarem Sun Java System Application Server je o 50 procent levnější než srovnatelné nabídky IBM nebo HP s procesory Intel Xeon.(8)

Další informace o nových systémech Sun Grid Rack najdete na adrese: www.sun.com/emrkt/x64gridrack/.

 

Ceny a dostupnost

Základní cena kompaktního serveru Sun Fire X2100 o velikosti 1U s dvoucestnou konfigurací začíná od 745 dolarů, což zahrnuje Solaris 10, jeden procesor AMD Opteron 146 a 512 MB paměti. Základní konfigurace serveru Sun Fire X4100 zahrnuje Solaris 10, jeden procesor AMD Opteron 248, 1 GB paměti, jeden zdroj napájení a jeden servisní procesor. Cena této sestavy je 2 195 dolarů. Základní konfigurace serveru Sun Fire X4200 zahrnuje Solaris 10, jeden procesor AMD Opteron 248, 1 GB paměti, jeden zdroj napájení a jeden servisní procesor. Tato sestava stojí 2 595 dolarů. Další informace o serverech Sun Fire x64 a zvláštních obchodních nabídkách najdete na adrese: www.sun.com/x64.

Uvedené ceny serverů jsou platné pro americký trh, pro informace o cenách v ČR prosím kontaktujte Sun Microsystems Czech nebo jeho lokální partnery.

Podrobnější informace o všech novinkách Sunu včetně výsledků benchmarků najdete v online press kitu NC05Q3 na adrese www.sun.com/nc.

Poznámka: Na přiložené fotografii je Andy Bechtolsheim, hlavní architekt a senior viceprezident Network Systems Group společnosti Sun Microsystems. Bechtolsheim je jedním ze zakladatelů Sunu, vedl tým který pracoval na návrhu serverů Sun Fire X4100 a Sun Fire X4200.

###

O společnosti Sun Microsystems, Inc.

Od svého vzniku v roce 1982 prosazovala společnost jedinečnou vizi „The Network Is The Computer™“ („Síť je počítačem“), která vynesla Sun Microsystems Inc. (Nasdaq: SUNW) na čelní místo mezi poskytovateli výkonného hardwaru, softwaru a služeb pro provoz internetu a umožnila společnostem po celém světě zmnohonásobit rozsah podnikání. Sun působí ve více než 100 zemích světa. Více informací naleznete na webové adrese http://sun.com.

Váš názor Další článek: IMAP nebude, registrace na Spolužácích a další novinky na Seznamu

Témata článku: Windows, Nový procesor, Nový systém, Nová služba, Olive, Fire, Rack, The Division, Server, Solaris, Nové auto, Phillips

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší