Sun Microsystems posiluje svou vedoucí pozici v oblasti průmyslových standardů a inovací

Sun prezentoval na Wall Streetu novou počítačovou infrastrukturu, nejrychleji rostoucí open source operační systém Solaris 10 a bezkonkurenční podporu partnerů.
Sun Microsystems posiluje svou vedoucí pozici v oblasti průmyslových standardů a inovací

NEW YORK – 12. září 2005, PRAHA – 26. září 2005 – S uvedením čtvrtletního balíku nových produktů Network Computing `05 (NC05Q3) se společnost Sun Microsystems, Inc. (Nasdaq: SUNW) vrátila na Wall Street, aby přinesla řešení zákazníkům, kteří se potýkají se závratně rostoucími výdaji na provoz počítačových systémů a s neúnosným rozrůstáním datových center. Uvedením nových serverů Sun Fire x64 s 64bitovými procesory x86 staví Sun na ohromném úspěchu open source operačního systému Solaris 10. Jeho standardizované systémy mají zhruba třetinový odběr energie, jedenapůlnásobný výkon a stojí polovinu toho, co srovnatelně nakonfigurované čtyřcestné servery Dellu.(1) Sun řeší stoupající výdaje za energie a rostoucí globální potřebu výpočetního výkonu tím, že přináší zákazníkům vysoce spolehlivé, energeticky úsporné a nejrychlejší systémy své třídy. Zákazníci na nich mohou podle své volby provozovat Solaris, Linux nebo Windows. Sun je dodavatel systémů, který poskytuje zabezpečení a flexibilitu pro inteligentnější a finančně efektivnější provoz podniků.

„Odklon od proprietárních systémů je nyní příslibem rostoucího výkonu, nižších faktur za energii a konsolidace nekontrolovatelného narůstání datových center. Nejnovější produkty a služby Sunu nás staví do popředí ve využití této příležitosti,“ řekl Jonathan Schwartz, provozní ředitel a prezident společnosti Sun Microsystems.

Triumfální návrat na Wall Street

S více než 2,5 milióny registrovaných licencí systému Solaris 10, které byly rozdistribuovány od 31. ledna, se Sun triumfálně vrátil do New Yorku rok poté, co ohlásil svou velkou sázku na Wall Street. Sun potvrdil svou sílu v neustálém přísunu inovací uvedením produktů a služeb, které trvale posilují jeho vedoucí pozici v celosvětovém odvětví finančních služeb. Sun v průběhu uplynulého roku neustále oznamoval další špičkové firmy v oblasti obchodování s cennými papíry a kapitálových trhů, které s ním úzce spolupracují, včetně JP Morgan Chase, Archipelago, Burzy cenných papírů Filadelfie, DE Shaw a partnerských společností jako Reuters a Accenture.

„Sun přináší standardizované servery x64 se spolehlivostí a výkonností podnikové třídy, které poskytují zákazníkům větší možnosti volby a flexibility zejména v oblastech kapacity a škálovatelnosti. Ty v našem byznysu patří mezi nejdůležitější. Sun neustále přináší inovativní řešení a spolehlivé technologie pro konkurenceschopná, kriticky důležitá prostředí vysokoobjemového zpracování transakcí,“ řekl Bill Morgan, výkonný viceprezident a ředitel informačních technologií Burzy cenných papírů Filadelfie (PHLX). „V prostředí elektronického obchodování, kde se počítá každá sekunda, je využití technologií k dosažení konkurenční výhody pro naše zákazníky nutností, nikoli luxusem. Od instalace prvních systémů s procesory SPARC až po naši nedávnou migraci na servery Sun Fire x64 s procesory AMD Opteron a operačním systémem Solaris 10 spoléháme na stabilitu a škálovatelnost systémů Sunu. Ty zároveň splňují naše nároky na růst a rychlý vývoj aplikací.“

„Wall Street v technologiích vždycky vyšlapávala cestu ostatním,“ pokračoval Schwartz. „Abychom pokryli její vrcholné nároky na informační technologie i univerzálně platný požadavek udržitelného růstu, neustále inovujeme na všech frontách, což zahrnuje jak nové produkty, tak open source projekty jako OpenSolaris. Jsme přesvědčeni, že udržitelnost je o povzbuzování inovací prostřednictvím sdílení, novém definování obchodních modelů a společném vytváření podmínek pro lepší budoucnost.“

Uvedení řady standardizovaných podnikových serverů x64 a nového softwaru, úložných systémů, služeb a průmyslových partnerství dále rozšiřuje otevřené, na standardech založené produktové portfolio Sunu. Nabídka serverů Sunu nyní zahrnuje nejrozšířenější operační systémy na trhu počínaje Solarisem 10 přes Linux až po Windows a špičkové procesy UltraSPARC a AMD Opteron. V kombinaci se softwarem Sun N1 System Manager, rozšířenými službami heterogenní a vzdálené správy, novými nabídkami v oblasti osobních počítačů a lepší podporou nezávislých dodavatelů softwaru (ISV) prostřednictvím nově spuštěného programu Sun Partner Advantage poskytuje Sun nesrovnatelné možnosti volby a flexibility, jež umožňují zákazníkům snižovat náklady s využitím masově vyráběných řešení a standardizace.

Sun oznamuje další vlnu inovací a vyspělé technologie pro budování inteligentnějších podnikových systémů

Jako výsledek 500 miliónů dolarů, investovaných každé čtvrtletí do výzkumu a vývoje, představil Sun v rámci balíčku NC05Q3 řadu nových systémů, softwaru a služeb, které pomáhají zákazníkům budovat inteligentnější podniky. Mezi nové produkty patří:

-        Servery Sun Fire x64 – nejnovějšími přírůstky v řadě standardizovaných serverů x64 jsou dvoucestný Sun Fire X2100 a čtyřcestné servery Sun Fire X4100 a Sun Fire X4200, všechny s procesory AMD Opteron. Na nových serverech Sun Fire x64 lze provozovat Solaris 10, řadu distribucí Linuxu a také Windows. Nové systémy opět posunuly výkonové laťky standardizovaných serverů, jsou vysoce spolehlivé, energeticky úsporné a představují nejrychlejší podnikové servery x64 ve své třídě.

-        Rackové systémy Sun Grid – hlavní výhodou nových rackových systémů Sun Grid je až o 90 procent kratší doba instalace. Poskytují podnikovým zákazníkům základní stavební bloky pro výpočetní sítě, vysoce výkonné počítačové systémy a aplikace webových služeb s výpočetně a transakčně náročnými pracovními úlohami. Předkonfigurované systémy optimalizované pro konkrétní pracovní úlohy mohou být složeny z libovolné kombinace serverů Sun Fire x64 a diskových polí Sun StorEdge. Dodávají se s operačním systémem Solaris 10 a softwarem N1 System Manager pro jednoduchou vzdálenou správu. Zároveň si zákazníci mohou objednat podporu a odborné služby Sun Services.

-        Portfolio řešení správy dat – řadu otevřených, na standardech založených úložných řešení Sunu rozšiřují nová softwarová řešení pro správu síťových úložných zařízení (NAS), diskových polí, pásek a dalších úložných systémů. Řešení, kompatibilní s novými servery řady Sun Fire x64, pomáhají zákazníkům chránit data, zjednodušovat řízení datových úložišť, informovaně rozhodovat o informačních prostředích a optimálně využívat jejich investice do infrastruktury. Mezi nové nebo zdokonalené úložné produkty patří systém Sun StorEdge 5310 NAS Appliance Gateway, diskové pole Sun StorEdge 3320 SCSI, dvě nové páskové knihovny Sun StorEdge Capacity-Series (C-Series) a nové nebo zdokonalené softwarové nástroje.

-        Operační systém Solaris 10 – je nyní k dispozici pro nové standardizované servery podnikové třídy Sun Fire x64. Solaris 10 v současné době podporuje nejširší řadu platforem včetně procesorů SPARC, AMD Opteron a Intel Xeon od výrobců jako Dell, Fujitsu, IBM, HP a dalších. Od 31. ledna 1991 bylo zákazníkům bezplatně poskytnuto více než 2,5 miliónu licencí a nyní Solaris 10 používá již 91 společností z žebříčku Fortune 100. Poptávka zákazníků se nadále zvyšuje nevídaným tempem. Více než 1,5 miliónu licencí na Solaris 10 bylo dosud poskytnuto zákazníkům, kteří jej používají na platformě x64. Podpora nezávislých dodavatelů softwaru pro Solaris 10 neustále roste, takže je pro tento operační systém nyní k dispozici už více než 1 450 aplikací. Po nedávném zpřístupnění zdrojového kódu Solarisu na webu opensolaris.org pod podmínkami licence CDDL (Common Development and Distribution License) se do komunity OpenSolaris zaregistrovalo přes 7 000 uživatelů.

Podrobnější informace o všech novinkách Sunu včetně výsledků benchmarků najdete v online press kitu NC05Q3 na adrese www.sun.com/nc.

Váš názor Další článek: Computer Speciál – Domácí kino podzim 2005

Témata článku: Open source, NAS Server, Wall Street, Nové auto, New York Times, Morgan, Podniková řada, New York, Accenture, US Open, Chase, Spolehlivá volba, Solaris, Fire, Nový zákazník


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 101

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky