Sun Microsystems a ČVUT pořádají Světový den usability v ČR

Česká republika se připojuje k celosvětové akci Světový den usability, která se bude konat 3. listopadu 2005.
Sun Microsystems a ČVUT pořádají Světový den usability v ČR

PRAHA – 18. října 2005 – Česká pobočka společnosti Sun Microsystems pořádá společně s Fakultou elektrotechniky ČVUT v České republice akci k příležitosti Světového dne usability (World Usability Day). Český den usability se bude konat 3. listopadu 2005 od 9.30 v prostorách divadla Viola na Národní třídě v Praze. Jedná se o jedinou akci svého druhu pořádanou v České republice, na které se mohou návštěvníci dozvědět o nejmodernějších metodách návrhu softwaru a o novinkách v oblasti interakce člověka s počítačem.

Jednodenní akce je zaměřena na nejrychleji se rozvíjející obory v současném světě informačních technologií – použitelnost (usability), přístupnost (accessibility) a design zaměřený na požadavky uživatele (User Centered Design). Hlavním hostem akce bude Rhodes Klement, Senior Director Sun Microsystems, který pronese úvodní přednášku. S prezentací možností spolupráce vysokých škol s technologickými centry firem vystoupí zástupce CzechInvestu Tomáš Bohrn.

Program akce dále zahrnuje například přednášky o historii, smyslu, využití a metodice usability testů, designu softwaru a jeho uživatelského rozhraní. Přednášející se budou věnovat i požadavkům na vývoj softwaru v USA a Evropské unii, elektronickým formulářům pro e-government, multimédiím a mobilním zařízením či vývoji softwaru pro uživatele s různými tělesnými omezeními (například zrakovými). Na programu jsou rovněž i praktické ukázky usability testů v Usability Labu na FEL ČVUT.

„Snadná použitelnost a ergonomie vyvíjeného softwaru je pro Sun Microsystems velmi důležitá,“ řekl Jiří Mžourek, Manager, Software eXperience Design, který je v Sunu zodpovědný za design uživatelských rozhraní vývojářských nástrojů. „Proto jsme rádi, že se společně s ČVUT můžeme připojit k celosvětové iniciativě World Usability Day. Spolupráce s ČVUT je pro Pražské inženýrské centrum Sunu klíčová, jelikož v ČR je zatím obor usability začleněn do výuky studentů právě jedině na FEL ČVUT.“

Sun Microsystems se testování ovladatelnosti a ergonomii softwaru dlouhodobě věnuje, minulý rok vybudoval první středoevropský Usability Lab na Katedře počítačů FEL ČVUT. Praha je jediným městem mimo USA, kde má Sun svůj Usability Lab, ostatní se nacházejí například v Kalifornii nebo v Massachusetts. Testování použitelnosti softwaru dnes provádějí všechny přední světové softwarové firmy (Sun, Google, Adobe a další.)

Akce Světový den usability je určena pro odbornou veřejnost, k účasti se můžete zdarma zaregistrovat na adrese http://www.sun.cz/wud.

Další podrobnosti o Světovém dni Usability najdete na adrese http://www.worldusabilityday.org/, kde jsou uvedeny například i všechny státy, které se k celosvětové akci připojují.

###

O usability

 

Podstatou usability, tedy testování ovladatelnosti a ergonomie softwaru, je sledování chování uživatelů, kteří pracují s aplikacemi podle předem připravených scénářů. Kritériem pro hodnocení přitom může být například čas potřebný k provedení určitého úkolu, počet nutných stisknutí kláves, kliknutí myší apod. Ke sledování práce a chování uživatelů slouží kamerový systém a speciální software, výsledky zaznamenávají a vyhodnocují odborníci v oblasti testování softwaru. Na základě výsledků pak probíhá další vývoj testovaného softwaru. Další informace o usability získáte na adrese https://www.sun.com/usability/.

 

 

O ČVUT

 

České vysoké učení technické vychovává budoucí odborníky v technických oborech. ČVUT podporuje vědeckou činnost, vychovává nové vědce a soustřeďuje další aktivity na vědeckém a pedagogickém poli v technických disciplinách. Rozvíjí vědecký a pedagogický výzkum a tvořivé technologické aktivity v souladu se společenskými požadavky, světovými trendy a principy svobody v intelektuálních činnostech. V centru jeho snažení je trvalý a rozsáhlý rozvoj mezinárodní spolupráce a další zlepšování vnějších vztahů a postavení ČVUT v České republice a v zahraničí. V neposlední řadě katedra navazuje těsnou spolupráci s vedoucími firmami v oblasti informačních technologií.

O společnosti Sun Microsystems, Inc.

Od svého vzniku v roce 1982 prosazovala společnost jedinečnou vizi „The Network Is The Computer™“ („Síť je počítačem“), která vynesla Sun Microsystems Inc. (Nasdaq: SUNW) na čelní místo mezi poskytovateli výkonného hardwaru, softwaru a služeb pro provoz internetu a umožnila společnostem po celém světě zmnohonásobit rozsah podnikání. Sun působí ve více než 100 zemích světa. Více informací naleznete na webové adrese http://sun.com.

Váš názor | OpenOffice.org 2.0 je již k dispozici a česky

Témata článku: Software, Viola, Vnější svět, Auto, Technické zlepšování

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší