Sun Microsystems a AMD vybudují největší japonský superpočítač

Servery Sun Fire s procesory AMD Opteron a úložná řešení Sun poskytují nejlepší poměr ceny a výkonu pro plánovaný superpočítač s výkonem 100 teraflopů pro Tokijský institut technologií.
Sun Microsystems a AMD vybudují největší japonský superpočítač

SEATTLE, Washington, 15. listopadu 2005, PRAHA – 25. listopadu 2005 – Na konferenci Supercomputing 2005 oznámily společnosti AMD (NYSE: AMD) a Sun Microsystems, Inc. (Nasdaq: SUNW), že Tokijský institut technologií, jeden z předních světových technických institutů, staví největší japonský superpočítač na technologické platformě Sunu. Systém bude složen ze serverů Sun Fire x64 (x86, 64 bitů) s 10 480 jádry procesorů AMD Opteron, z úložných technologií Sun a NEC a z akceleračních desek ClearSpeed Advance. Při jeho budování využívá institut integrační zkušenosti společnosti NEC. Výsledný superpočítač by měl dosahovat výkonu vyššího než 50 biliónů operací s plovoucí čárkou za sekundu (teraflopů). Systém bude využívat softwarové technologie Sun N1 System Manager a N1 Grid Engine a poběží na operačních systémech Solaris 10 a Linux. Superpočítač pomůže vědeckým a technickým pracovníkům podstatně zvýšit jejich produktivitu. Systém tokijského institutu je dosud největší zakázkou Sunu v oblasti vysoce výkonných počítačových systémů (HPC). Superpočítač postavený jako gridové řešení by měl být na jaře 2006 rozšířen na více než 100 teraflopů a v létě 2006 by se měl zařadit mezi pět nejvýkonnějších superpočítačů světa podle žebříčku Top 500 (http://www.top500.org).

„Superpočítač Tokijského institutu technologií bude využívat široký okruh výzkumných pracovníků z univerzity i z celého světa,“ řekl Satoshi Matsuoka, profesor zodpovídající za výzkumnou infrastrukturu Centra globálních vědeckých informací a výpočetních systémů Tokijského institutu technologií. „Tito výzkumníci se zabývají složitými problémy v oblastech analýzy komplexní molekulární struktury bílkovin, diagnostiky lidského mozku s využitím simulovaného proudění krve, modelování generačního mechanismu Země, planetárního magnetického pole a jeho dlouhodobých účinků nebo nanometrických simulací uhlíkových nanovláken. Všechny tyto úkoly vyžadují mimořádný výpočetní výkon a pracovní zkušenosti se superpočítači.“

„64bitové inovace Sun Tools for TeraFLOPS, které umožňují rychle uvádět do provozu energeticky a finančně efektivní počítačové clustery, nám pomáhají výrazněji se prosadit na náročném trhu vysoce výkonných počítačových systémů,“ řekl John Fowler, výkonný viceprezident Network Systems Group společnosti Sun Microsystems. „Sun je ve spolupráci s partnery schopen dodávat výpočetní výkon, který je vyžadován výpočetně nejnáročnějšími aplikacemi světa. Zároveň udržuje celkové provozní náklady na minimu.“

Při vývoji největšího asijského superpočítače hrají klíčovou roli partneři Sunu, společnosti AMD a NEC. AMD nabízí zákazníkům nejvýkonnější procesor x86 s vícejádrovou technologií. NEC, primární systémový integrátor, je na špičce v návrhu infrastruktury a také v integraci různých aplikací, které budou na systému provozovány. Má rozsáhlé zkušenosti s budováním a správou mimořádně rozsáhlých výpočetních systémů. Tokijský systém má být největším a nejrychlejším clusterem na světě z hlediska počtu procesorových jader a výkonu ve špičce. Bude obsahovat více než 21 terabajtů paměti a 1,1 petabajtu diskové kapacity, čímž překoná všechny konkurenční systémy v oblasti Asie a Tichomoří. Do doby uvedení systému do provozu, na jaře 2006, by se instalací dalších desek ClearSpeed Advance (z původního počtu 360 na více než 600) měl zvýšit jeho výkon na více než 100 teraflopů.

„Tokijský institut technologií patří mezi mnoho předních výzkumných a akademických institucí, které s využitím technologie AMD64 rychle a ekonomicky výhodně dosahují výsledků,“ řekl Kevin Knox, viceprezident AMD. „Vynikající návrh dvoujádrového procesoru AMD Opteron je optimalizován pro vysoce výkonné počítačové systémy a podniková prostředí. Procesor AMD Opteron je od základu postaven pro 64bitové a vícejádrové architektury, takže přináší špičkový výkon při stejných energetických nárocích jako jednojádrové procesory. Jak dokládá náš rostoucí podíl na trhu, podniky, akademické instituce a státní úřady po celém světě si uvědomují jedinečnou výhodu špičkového výkonu a výkonnosti na watt, kterou přinášejí serverová řešení s procesory AMD jako je produktová řada Sun Fire.“

Sun kromě spolupráce se společnostmi AMD a NEC používá v systému pro Tokijský institut technologií rovněž technologie společností ClearSpeed Technology Inc., ClusterFS a Voltaire. Desky ClearSpeed Advance urychlují obvyklé algoritmy HPC a optimalizují software k dosažení maximálního výkonu. Řešení paralelního systému souborů ClusterFS Lustre umožňuje serverům paralelně komunikovat s úložnými systémy, což urychluje přístup k neustále rostoucím objemům zpracovávaných vědeckých dat, a společnost Voltaire dodává vysokorychlostní víceprotokolové přepínače Infiniband a hostitelské adaptéry, jež propojují servery s úložnými systémy.

###

O společnosti AMD

Společnost AMD (NYSE: AMD) navrhuje a vyrábí inovativní mikroprocesory, paměti flash a energeticky úsporné procesory pro počítače, komunikační přístroje a spotřební elektroniku. Společnost AMD je odhodlána dodávat na standardech založená řešení, která vyhovují potřebám zákazníků v podnicích a státních úřadech i požadavkům jednotlivých spotřebitelů. Další informace najdete na www.amd.com.

O společnosti Sun Microsystems, Inc.

Sun se při vývoji technologií, na nichž fungují nejdůležitější trhy světa, drží jedinečné vize „The Network Is The Computer“ („Síť je počítačem“). Jeho filozofie sdílení inovací a budování komunit je v popředí další vlny vývoje počítačových systémů – věku participace. Sun působí ve více než 100 zemích světa. Více informací naleznete na webové adrese http://sun.com.

Témata článku: Mimořádná spolupráce, Výpočetní výkon, Výkonný procesor, Auto, Státní podnik, Advance, Počítačová simulace, Planetární systém

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje