Sun dodává technologii pro belgický program elektronických identifikačních karet

Vídeň – 18. října 2005, PRAHA – 9. listopadu 2005 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (NASDAQ: SUNW) oznámila, že Úřadu informatiky belgické federální vlády (FEDICT) úspěšně demonstrovala integraci a interoperabilitu belgických elektronických identifikačních karet eID s různými produkty Sunu. Karty eID, založené na technologii Java Card, poskytují belgickým občanům funkce identifikace, silného ověřování a elektronického podpisu.
Sun dodává technologii pro belgický program elektronických identifikačních karet

Belgický program eID pomáhá zlepšit efektivitu státní správy, zredukovat administrativu, urychlit a zabezpečit interakci s belgickými občany. V současné době má karty eID více než milión Belgičanů a každý měsíc je vydáváno 150 000 dalších. Podle odhadů belgické vlády bude mít do konce roku 2009 karty eID 8,2 miliónu občanů starších dvanácti let, kteří je budou moci využívat pro přístup ke státním a podnikovým službám.

Belgičtí občané mohou již nyní využívat nové karty eID pro identifikaci, ověřování a potvrzování svého oprávnění u mnoha veřejných služeb jako je bezpečné online podávání daňových formulářů, žádosti o oficiální dokumenty (potvrzení manželského stavu, rodný list atd.), elektronické podávání závěrů soudních případů i pro přístup do veřejných knihoven, bazénů a dalších obecních služeb.

Infrastrukturu karet eID mohou využívat také podniky pro zabezpečení svých elektronických aplikací a služeb. Dodavatelé technologií spolupracují s belgickými firmami na vývoji aplikací, které pomocí infrastruktury eID poskytují další služby jako bezpečnější online nákupy lístků, online otevírání účtů u elektronických obchodů nebo ověřené podepisování smluv.

Sun demonstroval integraci a součinnost belgických karet eID s operačním systémem Solaris 10, s tenkým klientem Sun Ray a se svou platformou správy identit. Integrace karet eID s tenkým klientem Sun Ray poskytuje mobilitu při používání pracovních stanic a doplňuje řešení Sun Secure Network Access Platform.
Peter Van Velthoven, belgický ministr informatiky, přivítal rozhodnutí společnosti Sun Microsystems zajistit integraci karet eID s technologiemi správy identit Sunu. P. Van Velthoven vysvětluje: „Demonstrací integrace karet eID se svou platformou správy identit přispěl Sun k rozvoji bezpečných webových aplikací a služeb využívaných občany.“

Integrace s nástrojem Sun Java System Access Manager, což je klíčová součást platformy správy identit Sunu, pomůže společnostem zabezpečit jejich webové aplikace prostřednictvím robustních mechanismů kontroly přístupu pro uživatele karet eID. Sun Java System Access Manager poskytuje silné ověřování na bázi certifikátů pro přístup k webovým aplikacím a ověřování občanských certifikátů v reálném čase s infrastrukturou veřejných klíčů PKI1 belgické vlády.

„Belgická implementace elektronických osobních karet založených na technologii Java Card je považována za nejvyspělejší státní implementaci v Evropě. Sun vnímá belgický projekt eID jako klíčový předpoklad rozvoje řešení správy identit v oblasti státní správy i v podnikové sféře. Průběh belgické implementace identifikačních karet pozorně monitoruje několik evropských zemí (Velká Británie, Španělsko, Francie, Portugalsko). Jsme si jisti, že zavedení karet eID a implementace veřejné infrastruktury klíčů belgickou vládou získá Belgii uznání coby průkopníka bezpečného přístupu občanů k důležitým informacím,“ řekl Luc Opdebeeck, ředitel Sun Microsystems Benelux.


O společnosti Sun Microsystems, Inc.
Sun se při vývoji technologií, na nichž fungují nejdůležitější trhy světa, drží jedinečné vize „The Network Is The Computer“ („Síť je počítačem“). Jeho filozofie sdílení inovací a budování komunit je v popředí další vlny vývoje počítačových systémů – věku participace. Sun působí ve více než 100 zemích světa. Více informací naleznete na webové adrese http://sun.com.
 
Sun, Sun Microsystems, logo Sun, Java, Solaris, Java Card, Sun Ray a The Network Is The Computer jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti Sun Microsystems, Inc. ve Spojených státech a dalších zemích.

1. Infrastruktura veřejných klíčů (PKI): Platforma pro vytvoření bezpečné metody výměny informací na základě kryptografie veřejných klíčů. Základem PKI je certifikační autorita (CA), která vydává digitální certifikáty, které v prostředí veřejného systému, například internetu, ověřují totožnost organizací a jednotlivců.

Váš názor Další článek: Nové skiny pro Seznam E-mail jsou na světě

Témata článku: The Sun, Vana, Registrovaná karta, Veřejná služba, Benelux, Bezpečná aplikace

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší