Studentské projekty bojovaly v Sydney

Studentské projekty bojovaly v Sydney

Společnost Microsoft ohlásila vítěze mezinárodního finále soutěže studentských projektů Imagine Cup 2012, které se konalo v australském Sydney. V jubilejním desátém ročníku se utkalo více než 350 studentů, kteří ve 106 týmech reprezentovali celkem 75 zemí z celého světa.

Za Česko nastoupil do finále v kategorii Software Design tým JoyMind se systémem na výuku cizích jazyků pomocí obrazových a pohybových asociací a rozpoznávání řeči. Projekt JoyMind se nakonec probojoval mezi prvních třicet finalistů. Dalším českým týmem, který se finále v Sydney zúčastnil, je tým Wicked Games se svou mobilní hrou s tématikou udržitelného rozvoje jménem Yggdrasil: The Tree of Life. Hra se v celosvětové konkurenci umístila dokonce na šestém místě. České studenty přijel svou přítomností podpořit i český velvyslanec v Austrálii Hynek Kmoníček.

Již samotná účast na celosvětovém finále Imagine Cupu je pro všechny české týmy každoročně obrovským úspěchem a příležitostí předvést světu neobyčejnou šikovnost našich studentů. Mezi nejúspěšnějšími projekty z předchozích ročníků soutěže lze zmínit GINA Software se svou záchranářskou geolokační aplikací, operační systém pro seniory Celebrio Software nebo hru Firefighters: Whatever It Takes zabývající se lesními požáry. Některé české projekty, například již zmiňovaný GINA Software, se na základě účasti v soutěži Imagine Cup změnily ze studentských prací v úspěšné podnikatelské záměry. Díky soutěži získaly potřebné kontakty i mediální pozornost, kterou úspěšně využily, a nyní jsou z nich fungující firmy.

„Mezinárodní finále Imagine Cupu vždy představuje naprostou špičku toho, co studentské týmy dokáží vytvořit díky své fantazii, kreativitě a technologiím. Projekty, které pomáhají řešit různé problémy dnešního světa, ale nekončí u vyhlášení vítězů. Další vývoj a uvedení těch nejslibnějších projektů do skutečného života podporujeme i možností spolupráce s místními Microsoft inovačními centry v Brně a v Hradci Králové,“ dodává Jiří Karpeta, ředitel divize vývoje ve společnosti Microsoft. „Zmínil bych pak především program StarCube - Startup Akcelerátor, jehož cílem je vychovávat budoucí podnikatele v oblasti informačních technologií a vést je k realizaci jejich vlastních nápadů tak, aby po ukončení programu měli v rukách základ své vlastní firmy s inovativním potenciálem,” dodává Jiří Karpeta.

Výsledky 10. ročníku soutěže Imagine Cup

V letošním ročníku v kategorii Software Design zvítězil ukrajinský tým quadSquad s projektem pomáhajícím v mluvené komunikaci zdravotně postiženým lidem díky speciálním senzorovým rukavicím a mobilní aplikaci Enable Talk. Vítězové v kategorii herních návrhů Game Design – thajský tým TANG Thai a američtí Drexel Dragons – se zaměřili na témata životního prostředí a tříbení matematických dovedností. Za celých deset let se do soutěže zapojilo více než 1,5 milionu účastníků z více než 190 zemí. Zdaleka nejvíce projektů se zaměřuje na zdravotnickou tématiku (65 %), například diagnostiku chorob pomocí mobilních systémů a dále na problematiku ochrany životního prostředí a udržitelného rozvoje (49 %).

Finále příštího jedenáctého ročníku soutěže Imagine Cup se bude konat v červenci 2013 v ruském Sankt-Petěrburgu.

Další článek: Evropská komise se po letech vrací k ballot screenu a zlobí se

Témata článku: Enable, Nejúspěšnější uvedení, Tang, Sydney, Mezinárodní tým, Imagine, Tanga, Choroba, Naprostý základ, Mobilní hra, Gina, Tango


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 51Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor