STROM v Rakousku implementoval první komerční systém pro odečítání spotřeby elektrické energie v reálném čase

Praha, 31. ledna 2007 – STROM UTILIS, obchodní jednotka společnosti STROM telecom specializovaná na měření spotřeby veřejných služeb ve spolupráci se společností Echelon úspěšně dokončila pilotní projekt implementace multifunkčního systému pro dálkové odečty a měření spotřeby elektrické energie v rakouském městě Feldkirch. Jde o první systém svého druhu, který v Rakousku dosáhl stádia komerčního provozu.
STROM v Rakousku implementoval první komerční systém pro odečítání spotřeby elektrické energie v reálném čase

Pilotní projekt, který do testování systému zapojil 350 domácností, překonal očekávání zadavatele, společnosti Stadtwerke Feldkirch. Výsledkem je objednávka 3000 měřících zařízení, které STROM UTILIS dodá v průběhu roku 2007. V budoucnosti je možné rozšíření systému až na 17 000 domácností v daném regionu. Zákazníkům pokročilý systém pro měření odběru elektrické energie přinese flexibilní tarify a kvalitnější zákaznické služby. Multifunkční povaha dodávaných měřících zařízení umožňuj jejich nasazení i pro sledování odběru vody a plynu. Objem funkcí a flexibilita systému jsou stejné jako při sledování odběru elektrické energie.

"Snad nikdo nemá rád čekání na pracovníky distributora elektrické energie, kteří ručně odečítají stavy elektroměrů v bytech a domech," říká Mirko Jelčíć, vedoucí STROM UTILIS. "S naším systémem už nebude nutné utíkat dříve z práce nebo si brát dovolenou. Jsme přesvědčení, že náš měřící systém ocení pracovníci Stadtwerke Feldkirch i koncoví zákazníci. 

Pilotní projekt probíhal od června 2006. Pro úspěšné zahájení projektu bylo nutné přesně definovat a zmapovat rozraní budoucího systému a dosáhnout dohody o propojení svého systému se stávajícími nástroji pro měření odběrů elektrické energie. STROM UTILIS se tohoto úkolu zhostil ve spolupráci se společnosti DSA (Data Systems Austria).

Tříměsíční testovací provoz probíhal ve dvou etapách. V první fázi získalo nová měřící zařízení 100 domácností. V druhé fázi se projektu účastnilo dalších 250 rodin. Všechny testované elektroměry v průběhu testu dosáhly 100% dostupnost při přenosech dat prostřednictvím elektrické sítě.

Témata článku: Etapa, Strom, Austria, Úspěšný test, Elektrická energie

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje