Strana zelených odmítá softwarové patenty

23. září 2003
NVidia představila GoForce 2150
Strana zelených odmítá plánované zavedení softwarových patentů, které je v rozporu s demokratickými principy, k nimž se hlásí: otevřenost datových formátů a systémů pro zpracování dat, snadná dostupnost informací a omezování monopolů všeho druhu.

 

Počátkem září bylo znovu odloženo projednávání návrhu vyhlášky Evropského parlamentu o softwarových patentech. Navrhovaná vyhláška chce zrušit pravidlo z roku 19731) a umožnit patentovatelnost počítačových programů. Zelení jsou přesvědčeni, že zavedení softwarových patentů bude mít neblahé dopady na vývoj počítačových programů, zejména těch, které jsou vyvíjeny pod některou otevřenou licencí. K dalšímu jednání o návrhu vyhlášky Evropského parlamentu o patentovatelnosti vynálezů realizovaných prostřednictvím počítačů (vyhlášky o softwarových patentech) by mělo dojít zítra, tedy 22. září 2003.

 

Poslanec Evropského Parlamentu za Zelené Daniel Cohn-Bendit shrnul cíle vyhlášky o softwarových patentech slovy: "Toto patentové úsilí představuje pokus o porušení principu volného obchodu. Předstíraje ochranu zájmu vynálezců a jejich objevů, chce spíše umožnit nadnárodním firmám uzamknout trh s počítačovými programy."2)

 

Celý problém vystihuje Richard Stallman zakladatel GNU Projektu3), který říká: “My programátoři nepotřebujeme ochranu před krádežemi myšlenek použitých v našich programech, ale před lidmi, kteří nás posílají před soudy za myšlenky, které vkládáme do svých programů. Současný program pro zpracování textu používá stovky myšlenek, a kdyby každá tato myšlenka byla patentována, tak bychom jednoduše nemohli psát programy."2)

 

Antonín Slejška ze Skupiny informatiků Strany zelených dodává: „Patentování počítačových programů lze přirovnat k patentování matematických rovnic, což by ve spojitosti s vybíráním poplatků za každé jejich použití a související administrativou vedlo k postupnému zastavení technologického růstu, snižování kvality vzdělávání a omezování přístupu k informacím.“

 

Česká Strana zelených se podobně jako ostatní evropské zelené strany připojuje se k protestu4) proti softwarovým patentům. Zelení vyzývají ke hledání možností pro podporu vývoje a používání otevřených programů, formátů a dat, které považuje za nejlepší obranu proti monopolizaci trhu s počítačovými programy a daty, jakožto i za jeden z nejvýznamnějších impulsů pro zvyšování kvality a dostupnosti programů a informací.

 

Důsledky této vyhlášky by se dotkly prakticky všech uživatelů počítačů - softwarové patenty totiž znamenají bariéru pro přístup k informacím a pro jejich výměnu, zpomalení vývoje softwaru, snížení konkurence, růst monopolů a kartelů a úbytek pracovních míst. Toto vše již bylo ověřeno v USA a bylo by velmi zvláštní, kdyby se Evropa usilující o zvýšení dynamiky svého trhu, z toho nepoučila.

 

Kontakt

Jana Ulbrychová, místopředsedkyně SZ pro média, tel.: 724 22 56 80, e-mail jana.ulbrychova@zeleni.net

Antonín Slejška, Strana zelených, Skupina informatiků SZ, tel.: 603 113 312, e-mail: slejska@centrum.cz

Poznámky

1) V rámci Evropské úmluvy o patentech bylo v roce 1973 přijato pravidlo, které ustavuje, že počítačové programy a jiná pravidla pro organizaci a výpočty nejsou patentovatelné vynálezy v rámci evropského práva. Více viz: http://www.european-patent-office.org/legal/epc/e/ma1.html

2) Konference o malých a středních společnostech a softwarových patentech, Evropský Parlament, 8. květen 2003

3) Více informací o GNU projektu – viz: http://www.gnu.org/gnu/thegnuproject.html

4) Bližší informace o protestu – viz: http://swpat.ffii.org

Váš názor Další článek: NVidia představila GoForce 2150

Témata článku: , , ,