Statistiky ukazují, že disky SATA zaručují vyšší výkon a v mnoha případech jsou výhodnější

Statistiky ukazují, že disky SATA zaručují vyšší výkon a v mnoha případech jsou výhodnější

Praha, 21. srpna 2007 – Statistiky společnosti TDP-Ontrack, která je českou a slovenskou pobočkou vedoucí světové firmy v oblasti záchrany dat – Kroll Ontrack, stejně jako srovnatelné údaje z celého oboru z řady zemí celého světa týkající se příčin ztráty dat, se mohou stát dobrým vodítkem pro pořízení nového úložiště. Pokud jde o nejpoužívanější média – pevné disky, rozhodně nejvyšší spolehlivosti dosahují disková pole s některým z možných způsobů redundance. Disková pole ale nejsou nejlevnější záležitostí, takže je třeba vždy dobře zvážit potřebnou kapacitu úložiště i typ disků, které jsou k dispozici. O cenově dostupných discích postavených na technologii SATA navíc koluje řada nepřesných informací, které  mohou vyvolat pochybnosti, jestli o jejich využití vůbec uvažovat.

„Pravdou je, že konstrukce SCSI disků je robustnější a že pro uložení dat se zpravidla nevyužívá oblast blízko středu disku, kde je rychlost čtení dat nejnižší,“ říká Ing. Ondřej Nadrchal, specialista na záchranu dat společnosti TDP-Ontrack. „Pokud ovšem diskové pole provozujete ve vhodných podmínkách bez vypínání a zapínání, dosáhnete při použití SATA disků srovnatelné životnosti a mnohem vyššího výkonu než u SCSI varianty. Abyste se vyhnuli problémům s nižší rychlostí práce „na konci disku“, doporučujeme jednoduché a účinné řešení – cena SATA disků je natolik výhodná, že není problém přibližně 15 procent celkové kapacity pole ve středu  „obětovat“ a serverům je vůbec nezpřístupnit. To lze snadno zajistit pomocí funkce, která pole rozděluje na části viditelné pro operační systém serveru (serverů) jako disky.“

Odborníci společnosti TDP-Ontrack jsou v rámci osvěty v oblasti záchrany dat a prevence případných ztrát připraveni poskytnout vážným zájemcům konzultace týkající se optimálního řešení či konfigurace chystaného úložiště dat či rekonstrukce diskového pole.

Pražská laboratoř společnosti TDP-Ontrack, která provádí až 18 záchran denně (tento počet narůstá v době extrémních veder, povodní apod.) a dosahuje úspěšnosti přes 90 %, poskytuje služby klientům z celé České republiky a Slovenska a zpracovává i některé zakázky přijaté dalšími zahraničními pobočkami Ontrack. Kromě dvou ultračistých komor je vybavena deseti poloautomatickými pracovišti, stereoskopickým mikroskopem pro práci s miniaturními hardwarovými komponenty a identifikaci poruch, rychlým logickým analyzátorem a řadou unikátních softwarových utilit. Toto pracoviště je součástí celosvětové sítě laboratoří Ontrack a probíhá zde naprostá většina všech prováděných zásahů s výjimkou vybraných softwarových záchran, které jsou realizovány prostřednictvím vzdáleného přístupu nebo za pomoci příslušného odborníka z jiné světové laboratoře.

Váš názor Další článek: Nedávné velké aktualizace Windows Vista jsou už na Windows Update

Témata článku: Nejlevnější varianta, Jednoduchá rekonstrukce, Hardwarová oblast, Pole, Vybraná oblast, Mikroskopy, Vybraný specialista, Celý disk, Rychlé úložiště, Celá řada, Vhodná rychlost, Vážný problém, Jednoduchá konstrukce

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší