Standard 802.11ac – revoluce v domácí zábavě

Standard 802.11ac – revoluce v domácí zábavě

Nyní, když se zdá, že bezdrátové sítě nelze nijak zlepšit, objevuje se zbrusu nová technologie, která slibuje dramatický pokrok. Standard802.11ac je na scéně a chystá převratnou změnu v datové rychlosti Vaší domácnosti. Standard 802.11ac zásadně mění situaci pro systémy domácí zábavy. Nabízí rychlejší a kvalitnější datový streaming a vyšší spolehlivost. Lepší pokrytí celé domácnosti je zajištěno díky podpoře vícero zařízení s větším dosahem.

Starší Wi-Fi protokoly (př. 802.11b) někdy trpěly nízkou kvalitou připojení vinou menší šířky pásma. Nedokázaly například zvládat příliš mnoho mediálních streamů. Video mělo nízkou kvalitu, zastavovalo se a přenos zvuku byl trhaný. Standardu 802.11ac, který dosahuje datové rychlosti až 1 Gb/s, se ovšem takovéto problémy zdaleka netýkají. Je až třikrát rychlejší než jeho předchůdce 802.11n.

Vyšší rychlost tak odstraní nepříjemný problém pro uživatele, kteří sledují video online: ukládání do vyrovnávací paměti. U pomalejších připojení bylo před začátkem přehrávání nutné uložit do vyrovnávací paměti malou část videa, aby bylo během streamování stále co zobrazovat. Standard 802.11ac je ale natolik rychlý, že přehrávání videa může začít okamžitě, a to i ve vysokém rozlišení, takže se uživatelé mohou dívat bezprostředně po spuštění online videa a nemusejí již na nic čekat.

Standard tedy podporuje vysokou kvalitu přehrávání a umožňuje tak přenášet HD streamy do zařízení v celé domácnosti, včetně televizorů připojených k síti, herních konzolí, počítačů a mobilních zařízení, která přehrávají streamované video. Díky vyšší rychlosti lze dokonce na několika zařízeních přehrávat odlišné streamy. Děti mohou například hrát online hry ve svých pokojích, zatímco rodiče v obývacím pokoji sledují nejnovější film v HD rozlišení.

Vyšší rychlost standardu 802.11ac má tři hlavní výhody: širší rádiové spektrum, větší počet antén, vyšší kmitočet u frekvenční modulace. Tyto inovace vedou k větší spolehlivosti signálu, tedy ke snížení počtu přerušených spojení. Do domácnosti se tak dostává rychlost a spolehlivost kabelové sítě v kombinaci s flexibilitou bezdrátového připojení.

Spolehlivost je obzvláště důležitá pro aplikace s nízkou latencí, jako je streamování filmů a hudby v domácnosti. Stabilní a rychlý datový proud potřebují také hráči online her. Kvůli případným prodlevám totiž mohou ve hře prohrát.

K dalším výhodám technologie 802.11ac patří její dosah. Z dosud vydaných bezdrátových standardů je 802.11ac vůbec nejvstřícnější k mobilním zařízením. Více antén u bezdrátových přístupových bodů tohoto standardu znamená jednoznačně lepší pokrytí v celé domácnosti – signál se totiž dostane i na ta nejodlehlejší místa. Uživatelé standardu 802.11ac se tak mohou těšit na pokrytí celé domácnosti s minimálním výskytem hluchých míst. To potěší uživatele mobilních zařízení, kteří si chtějí například zajít s tabletem do místnosti, kde budou mít soukromí na videohovor.

Mobilní uživatelé budou mít radost i z dalšího přínosu standardu 802.11ac, a tím je větší výdrž baterií. Vzhledem k tomu, že rádiová jednotka dokáže přenést více dat za kratší dobu, může po skončení přenosu déle zůstávat v režimu spánku. To znamená menší nároky na mobilní zařízení – chytré telefony a tablety tak mohou dosahovat vyšších rychlostí s výrazně menší spotřebou energie.

Navzdory všem výhodám nového protokolu zůstává zachována jeho kompatibilita se stávajícími Wi-Fi standardy jako 802.11a, 802.11b či 802.11n. Spojení s příslušnými zařízeními probíhá v pásmu 5 GHz, kde dochází k menšímu rušení než v pásmu 2,4 GHz. Tím je zajištěn silnější signál a vyšší spolehlivost.

Přínosy standardu 802.11ac se ovšem plně projeví teprve v okamžiku, kdy budou modernizována koncová zařízení, jako jsou domácí multimediální centra, počítače, tablety a chytré telefony. Právě z tohoto důvodu výrobci, včetně společností Apple a Samsung, razantně prosazují zavedení této superrychlé bezdrátové technologie a integrují příslušné funkce do svých připravovaných produktů. Využijte tento revoluční skok na poli konektivity již dnes a připravte se na vysokorychlostní bezdrátovou budoucnost.

Další článek: Google konečně umí na dálku najít, prozvonit a smazat Android [video]

Témata článku: Dosah, Streamovaný film, Wi-fi signál, Standard, Nízký počet, Datový signál, Celá místnost, Nízká kvalita, Domácnost, Vysoký dosah, Celý film, Rychlé připojení, Mobilní hra, Mobilní zařízení, Stream, Obývací pokoj, Herní konzole pro děti, Rychlé spojení, Televizory Samsung, Herní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11